Zadbaj o swój oddech
    Dzisiaj jest sobota, 04 maja 2024 r.   (125 dzień roku) ; imieniny: Floriana, Michała, Moniki Dzień Strażaka i Hutnika    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 
 | 
 nasze zdrowie 
 |   bezpieczeństwo   |   gospodarka regionu   |   życie parafii   |   zza drzwi urzędów   |   wieści gminne   | 

serwis IKP / sprawy mieszkańców ZP / nasze zdrowie / Zadbaj o swój oddech
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Zadbaj o swój oddech

(fot. źródła)

Proszowice, 4-04-2024

     Oddech to ogromny dar i warunek życia, bez pożywienia organizm wytrzyma nawet miesiąc, bez wody poradzi sobie do trzech dni, ale bez powietrza nie możemy istnieć dłużej niż minutę. Jeśli nie jesteśmy nurkiem, czy zaawansowanym joginem, to większość z nas nie wytrzyma bez oddychania dłużej niż tę jedną minutę, a i to dla niektórych ludzi może się okazać dużym wyzwaniem.

Wartość oddechu

     Oddychanie umożliwia dotlenienie wszystkich tkanek, organów, oddech bierze udział w detoksie, potrafi uspokoić rozbiegany umysł, wyrównać bicie serca, jest istotnym narzędziem w pracy nad sobą, dzięki niemu możemy mówić, czy śpiewać.

     Warto byłoby korzystać z tej funkcji bardziej świadomie. Każdy, kto prowadzi zajęcia jogi, fitness, czy na siłowni, docenia znaczenie prawidłowego oddychania i wie, że bez prawidłowego oddechu człowiek nie odniesie korzyści z tych wszystkich ćwiczeń. Wiedzą też o tym sportowcy, śpiewacy, ratownicy, fizjoterapeuci. Znamy rozmaite techniki oddechowe, oddech Butejki (prof. Konstantyn Butejko), oddech Wima Hofa ("Ice Man") oddychanie jogiczne (zajmuje się tym pranajama), przeponowe, rebirthingowe (szczyty płuc) itp. Przez setki lat zgromadzono potężną wiedzę w dziedzinie oddychania.

     Jeśli chcemy pracować z oddechem, najlepiej będzie skonsultować się z fachowcem, ale nikomu nie zaszkodzi, spokojny, głęboki wdech koniecznie przez nos, licząc do czterech (4) z pauzą po wdechu, licząc do czterech, z wydechem na cztery i znowu pauzą na cztery po wydechu. Taki cykl na "4" kilkunastu pełnych oddechów pozwoli na zwolnienie tempa życia, zatrzymanie na chwilę, aby dać sobie samemu szansę na spokój, na refleksję, na relaks.

     Z pewnością wartość oddechu pogłębia się w kontakcie z naturą, czy w warunkach normobarycznych, ponieważ specyficznie dobrane parametry bezwysiłkowo dla nas, wzmacniają wszystkie korzyści, jakie daje prawidłowy oddech. W specjalnej komorze normobarycznej zwiększone ciśnienie do 1500 HP, stężenie tlenu do 40%, 3% CO2 i obecność wodoru sprawiają, że nasze komórki są bardzo dobrze natlenowane i nie potrzebujemy nic więcej robić, wystarczy że przebywamy w takich warunkach.

     Wszystkie stresowe sytuacje, traumy, zbyt intensywny wysiłek, nieustający pośpiech zakłócają nasze procesy metaboliczne w tym oddech, który staje się płytki, szybki, nieefektywny. Taki stan utrzymujący się przez dłuższy czas doprowadza do głębszych powikłań zdrowotnych.

Oddech i aromaterapia

     Kiedy nie mamy możliwości przebywania w naturze, z pewnością możemy zorganizować sobie aromatoterapię i mini sylwoterapię (inaczej lasoterapia lub drzewoterapia) w domu, a jedną z jej postaci jest wykorzystanie odpowiednich olejków eterycznych. Potrzebujemy tylko dyfuzora i dobrej jakości olejków z drzew iglastych (jodła, świerk, sosna). Te żywiczne drzewa zawierają wszystko to, co wspiera nasze oddychanie, pogłębiają oddech, działają jonizująco, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybicznie. Wystarczy wkropić kilka kropel eterycznego olejku do naczynia z wodą, najlepiej przefiltrowaną. Niezależnie od tego, czy będzie to kominek terapeutyczny na świecę (typu tealight), czy elektroniczny dyfuzor, bardzo szybko poczujemy kojący zapach lasu, to właśnie dzięki tym wspaniałym iglakom, w lesie pachnie i oddech staje się głębszy, a nasze ciało i umysł są zrelaksowane.

(fot. źródła)

     Zamiast kominka do aromatoterapii (miejsce na wodę mocno ograniczone) o wiele lepiej sprawdzi się zwykły podgrzewacz do dzbanka na herbatę i żaroodporna szklana miseczka, ponieważ można tam wlać więcej wody. Taka kuracja trwa, dopóki świeczka do podgrzewacza podtrzymuje temperaturę wody tak, aby cenne olejki mogły się uwalniać do atmosfery w naturalny sposób. Jeśli chodzi o elektroniczne urządzenia, lepiej wybrać takie, których pracę można zaprogramować na kilka godzin w ciągu dnia lub nocy. W przypadku braku wody w pojemniku dyfuzor samoistnie się wyłączy.

Solne groty i tężnie

     Coraz bardziej wzrasta w nas świadomość ważkości samego oddychania jak i otoczenia w którym się warto znaleźć, które uważamy za zdrowe, pozytywne dla nas. Jeśli nie możemy przebywać nad morzem, z pomocą przyjdą nam coraz liczniejsze solne groty (haloterapia), których mikroklimat stwarza idealne warunki do inhalacji. W solnej grocie mamy czyste, wspaniale zjonizowane powietrze i bogactwo mikroelementów (jod, magnez, potas, sód, selen, żelazo), które pozytywnie wpływają na układ nerwowy, oddechowy, krwionośny. Ta metoda jest pomocna w przypadku problemów z górnymi drogami oddechowymi (zatoki, oskrzela), jak i tarczycą (jod). Nawet solne lampy mogą przynieść pewną korzyść zdrowotną, ich łagodne, ciepłe światło (różowa sól) oraz temperatura żarówki pozwalają uwolnić jony ujemne do powietrza. Obecność takiego prostego gadżetu np. w sypialni działa tonizująco na człowieka. Można zaobserwować, że korzystają z tego również domowe zwierzaki. Będą chętnie przebywać przy takiej lampie.

     Coraz powszechniejszym zjawiskiem stają się obecne w naszym miejskim pejzażu również tężnie na wolnym powietrzu. Po drewnianych konstrukcjach z drzewa, najczęściej bukowego lub świerkowego, zasilana specjalną pompą spływa solanka, której wartościowy skład będzie relaksował i stymulował nasz układ odpornościowy i oddechowy. Możemy w takiej atmosferze spędzić dowolną ilość czasu w ciszy lub w towarzystwie.

Korzystaj z natury w naturze lub ... w domu

     Natura ma dla nas bogaty asortyment uzdrawiających darów, słońce (helioterapia, kiedyś lekarze zalecali tzw. kąpiele słoneczne), bez którego podobnie jak i bez oddechu nie byłoby możliwe życie, a także rośliny, kwiaty, zioła i drzewa, z którymi bliski kontakt - przytulanie czy dotyk wpływa kojąco na układ nerwowy, oddechowy i krążenia.

     Nie od dziś wiadomo, że pobyt na łonie natury przywraca zdrowie, zawsze był polecany przy rekonwalescencji. Dosyć ciekawe rezultaty zaobserwowano w kontakcie z drzewami, zwłaszcza w okresie, kiedy przybywa księżyca, aż do pełni i od wiosny do jesieni. Drzewa oczyszczają i jonizują powietrze, co bardzo korzystnie wpływa na układ oddechowy i cały organizm, ich czynny udział w fotosyntezie, dostarcza nam tlenu. Warto sobie uzmysłowić przy tej okazji, że jedno drzewo może dotlenić, aż cztery osoby, to kolejny powód, aby je doceniać i cieszyć się ich obecnością.

     Gdy nie możemy przebywać wśród drzew, które są naturalnym filtrem powietrza, skorzystajmy z jonizatora - urządzenia oczyszczającego powietrze z pleśni, grzybów itp. patogenów, a także jonizującego powietrze, czyli dostarczającego jonów ujemnych (jak pobyt w lesie), co jest korzystne dla organizmu człowieka, który większość czasu spędza w aglomeracji miejskiej. Jonizator będzie więc pomocny w przypadku schorzeń układu oddechowego. Pomocny będzie także ozonator, którego najefektywniejszy składnik - ozon (O3, trójatomowa cząsteczka tlenu, która powstaje podczas burzy, w trakcie wyładowań atmosferycznych i wyraźnie odczuwamy wtedy rześkość powietrza), będzie doskonale dezynfekować nasze otoczenie również z wszelkich alergenów, wirusów, bakterii, insektów, roztoczy itp. zanieczyszczeń.

     Obydwa urządzenia mają to samo przeznaczenie, natomiast różnią się w sposobie pracy i wydajności. Przy ozonatorze lepiej, żeby w trakcie jego pracy, nie przebywali ludzie, zwierzęta, a nawet rośliny (warto wynieść na czas jego pracy doniczkowe kwiaty). Ozon bardzo krótko utrzymuje się w pomieszczeniu, warto też wiedzieć, że możemy oczyszczać przy jego pomocy wodę i pożywienie, klimatyzację zarówno tę domową, jak i samochodową. Generalnie ozonatory dobrze sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach. Technologia cały czas robi postępy i jest w czym wybierać. Obecnie ze względu na większą wydajność i bezkolizyjność pracy, atrakcyjne stają się jonizatory plazmowe.

     Zadbajmy o nasz oddech. Zadbajmy o to, czym oddychamy, o otoczenie, w którym przebywamy, znajdźmy najlepszy dla siebie sposób na regenerację organizmu. Jeśli nie możemy codziennie korzystać z dobrodziejstw natury, przenieśmy jej cząstkę do naszych domów i biur. Skorzystajmy z terapeutycznych właściwości olejków eterycznych lub poszukajmy solnej groty czy komory normobarycznej.

red.   

źródła: Normobaria Proszowice



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Tańcz, zanim muzyka się skończy.
Żyj, zanim Twoje życie się skończy.
(cytaty bliskie sercu)
maj  4  sobota
[...]   (Majkowice)
poświęcenie wozu strażackiego i zabawa taneczna
[19.00-23.00]   (Karwin)
"Noc w muzeum" - Izba Pamięci w Karwinie
maj  5  niedziela
maj  6  poniedziałek
[10.00]   (Pałecznica)
koncert, dzień otwarty w pałecznickiej szkole muzycznej
maj  7  wtorek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ