Koszyckie spotkanie z kulturą
    Dzisiaj jest piątek, 03 maja 2024 r.   (124 dzień roku) ; imieniny: Jaropełka, Marii, Niny Święto Konstytucji 3 Maja,+NMP Królowej Polski    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 
 | 
 życie kulturalne 
 |   aktualności oświatowe   |   wiadomości z bibliotek   |   historia, pamięć   |   nuka/kultura szerzej   |   wiktoria 1920   |   Nieskończenie Niepodległa   | 

serwis IKP / kultura-oświata / życie kulturalne / Koszyckie spotkanie z kulturą
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Koszyckie spotkanie z kulturą

(fot. Krzysztof Łakomski)
(fot. Krzysztof Łakomski)

Koszyce, 4-09-2023

     W sobotę, 2 września w Muzeum Ziemi Koszyckiej, ponad 70 osób wzięło udział w WIECZORZE POEZJI, OBRAZU I FILMU pod nazwą SZTUKA ŁĄCZY LUDZI I CZYNI ICH LEPSZYMI.

     Przybyłych do koszyckiego muzeum powitali Stanisław Rybak burmistrz Miasta i Gminy Koszyce wraz z Arkadiuszem Fularskim prezesem Stowarzyszenia BARTOSZ. Chwilę później nauczycielki ze Szkoły Podstawowej w Mniszowie Elżbieta Janik i Irena Koral rozpoczęły prowadzenie spotkania.

     Pierwszą osobą, która prezentowała swoją twórczość w Muzeum była urodzona w Proszowicach poetka Ewelina Maria Bugajska - Javorka. Mimo młodego wieku Ewelina zdobyła mnóstwo nagród literackich na całym świecie. Do tej pory opublikowała sześć książek poetyckich. Poza jej autorskimi książkami poezja Eweliny została przetłumaczona na wiele języków. Zebrani usłyszeli kilkanaście wybranych wierszy, które przedstawiła ich autorka. Skupienie z jakim słuchano poezji Eweliny świadczyło, że przekaz dociera głęboko do serc i umysłów zebranych.

     Kolejną odsłoną sztuki w Koszycach było jest malarstwo. Swoje obrazy w formie pokazu cyfrowego zaprezentował artysta malarz Vorden doskonale znany miłośnikom malarstwa na całym świecie. Prezentacja wzbudziła zachwyt. Słowak z pochodzenia ale bardzo związany z Polską, prywatnie mąż Eweliny. Reputacja Vordena, jako międzynarodowego artysty przyciąga kolekcjonerów sztuki i inwestorów z całego świata między innymi z USA, Indii, Arabi Saudyjskiej, Danii ale przede wszystkim z Włoch. W 2019 roku Wenecka Akademia Santa Sara uhonorowała Vordena tytułem profesora sztuki. Otrzymał wiele prestiżowych nagród.

(fot. Krzysztof Łakomski)
(fot. Krzysztof Łakomski)
     Drugim poetą sobotniego wieczoru był również Proszowianin Jacek Fidala, mieszkający obecnie na terenie Gminy Nowe Brzesko. Miejscowy poeta, który w dość późnym wieku odkrył w sobie literacką wrażliwość. Jego wiersze są dobrze znane tutejszym miłośnikom poezji i poruszają serca niezwykłością w swojej prostocie. Jacek ma na swoim koncie już trzy publikacje o tym samym tytule, "WIERSZE PISANE SERCEM" i jest pięknym dowodem na to, że nigdy nie jest za późno, aby spełniać swoje marzenia. Kilkanaście zaprezentowanych przez Jacka wierszy głęboko poruszyło zebranych.

     Trzecią odsłoną sztuki, która była w Koszycach prezentowana i wzbudziła również wiele emocji był obraz ruchomy czyli film. Zebrani w muzeum mieli możliwość obejrzeć najnowszy film dokumentalny w reżyserii znanego polskiego reżysera pt. "WYGRANA". Film dotyka bardzo delikatnego problemu, jakim jest alkoholizm wśród kobiet. Ukazanie tego tematu od strony psychologicznej, dotarcie do samego źródła dramatu wielu kobiet z różnych warstw społecznych. Filmu, który odnosi sukcesy na arenie międzynarodowej. Otrzymał nagrodę krytyków w kategorii film dokumentalny na World Film Carnival w Singapurze. Nominację do nagrody "Najlepsze przesłanie" na Top Film Festiwal w Tokio. Został nominowany do nagrody w kategorii "Dokument" na Lift-Off Film Festiwal również w Tokio. Nominację do nagrody na festiwalu "Boden" w Szwecji i nominację do nagrody na festiwalu w Toronto. W Portugalii i Buthanie Zbigniew Gajzler za film Wygrana otrzymał nagrody "Wybitne osiągnięcie Twórcy".

- Sztuka łączy ludzi i czyni ich lepszymi. Mam nadzieję, że również tak samo stało się w Koszycach - powiedział po projekcji filmu jego reżyser.

     Niezwykły pełen wzniosłych uczuć klimat, jaki wytworzył się podczas spotkania w Koszycach zainspirował lokalnego poetę Józefa Grzęda z Biskupic do zaprezentowania swojego wiersza zabranym, a traktującego o pięknie Ziemi Koszyckiej.

     Podziękowania dla poetów, artysty i reżysera złożył burmistrz Stanisław Rybak mówiąc m.in. - Dziękuję, że zechcieli Państwo przyjechać do Koszyc i tutaj u nas zorganizować tak piękny wieczór. Dziękuję wszystkim przybyłym. Chciałbym zadeklarować, że jesteśmy otwarci na przyszłość jeżeli o organizowanie podobnych spotkań z kulturą na tak wysokim poziomie.

     W imieniu Stowarzyszenia BARTOSZ burmistrzowi Koszyc oraz osobom współorganizującym spotkanie ze strony Miasta i Gminy Koszyce podziękowania złożył Arkadiusz Fularski, podkreślając zaangażowanie Teresy Molenda i Klaudii Chlebicy w przygotowanie kolejnej "UCZTY DUCHOWEJ" w Koszycach. Przypomnijmy, że poprzednio Stowarzyszenie BARTOSZ współorganizowało w Koszycach koncert Sławy Przybylskiej w czerwcu 2022 roku.

Poniżej jeden z wierszy Eweliny:

ŚMIERĆ

Jednostajny oddech
Bijący spokój
Papierowe ściany
Porwał wiatr
U schyłku końca
Początku narodziny
Cisza przed i cisza po
Dla wszystkich jednakowa.


Arkadiusz Fularski   

(fot. Krzysztof Łakomski)


idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Tańcz, zanim muzyka się skończy.
Żyj, zanim Twoje życie się skończy.
(cytaty bliskie sercu)
maj  3  piątek
[9.00]   (Proszowice)
obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
maj  4  sobota
[...]   (Majkowice)
poświęcenie wozu strażackiego i zabawa taneczna
[19.00-23.00]   (Karwin)
"Noc w muzeum" - Izba Pamięci w Karwinie
maj  5  niedziela
maj  6  poniedziałek
[10.00]   (Pałecznica)
koncert, dzień otwarty w pałecznickiej szkole muzycznej
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ