Wspaniały benefis Zdzisława połączony z promocją książki
    Dzisiaj jest piątek, 03 maja 2024 r.   (124 dzień roku) ; imieniny: Jaropełka, Marii, Niny Święto Konstytucji 3 Maja,+NMP Królowej Polski    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kontakt
z Redakcją 
 |   regulamin
serwisu 
 |   zespół red.   |   przyjaciele
Kuriera 
 |   logotypy   |   REKLAMA   |   patronaty   |   dziennikarstwo
w IKP 
 |   mapa
serwisu 
 |   wiadomości
redakcyjne
 
 |   archiwum   | 

serwis IKP / redakcja / wiadomości redakcyjne IKP / Wspaniały benefis Zdzisława połączony z promocją książki
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Wspaniały benefis Zdzisława połączony z promocją książki

Jubilat, tort, chór seniorów i sto lat
(fot. Ewelina Adamska)

Donosy, 7-10-2020

     Z województwa małopolskiego i świętokrzyskiego przyjechali goście na benefis Zdzisława Kulisia kazimierskiego poety, prozaika, regionalisty i fotografika. Ta niecodzienna uroczystość, na którą przybyło ponad 60 osób, odbyła się w dniu 3 października w Zajeździe Słonecznym w Donosach w miejscu zamieszkania jubilata. Ilość ta była adekwatna w stosunku do lokalu, w którym się impreza odbywała, dawała możliwość zachowania odstępów pomiędzy siedzącymi, a także przemawiającymi i śpiewającymi (mamy czas pandemii).

     Obecny był burmistrz Kazimierzy Wielkiej Adam Bodzioch z pracownikami, w tym z szefową promocji kazimierskiego ratusza Agnieszką Styczeń. Swą obecnością zaszczycił też radny Lucjan Małek, jeden z lepiej działających radnych. Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Kazimierzy Wielkiej reprezentowali wszyscy pracownicy z dyr. Niną Turek Kwiecień, która nie szczędziła ciepłych słów pod adresem jubilata.

Jadwiga Zieleniewska wręcza jubilatowi "rodowód"
(fot. Ewelina Adamska)
Agnieszka Styczeń i Zdzisław Kuliś słuchają piosenek
(fot. Ewelina Adamska)

     Licznie przybyli członkowie Stowarzyszenia Zielononóżka z sąsiedniego powiatu proszowickiego w Małopolsce z prezesem Waldemarem Buckim i vice- prezesem prof. dr hab. Andrzejem Dubielem. Były też Panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze Szreniawy (woj. małopolskie). Na jubileusz swojego członka przyjechali członkowie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej 106 pułku piechoty z Krakowa z prezesem Ryszardem Chećko i sekretarzem zarządu Teresą Eckhardt.

    Licznie przybyli także emeryci z kazimierskiego Oddziału Związku Emerytów i Rencistów z prezesem Wiesławem Rębaczem i skarbnikiem Zenoną Menkała.

Zdzisław Kuliś wpisuje dedykację dla Reginy Kuliś
(fot. Ewelina Adamska)
Jubilat z grupą znajomych z Proszowic
(fot. Ewelina Adamska)

     Na początku zabrał głos pan Zdzisław, który w ciepłych słowach powitał przybyłych gości, a w związku z licznymi pytaniami o zdrowie i samopoczucie, odczytał wiersz pt. "Jak ja się dziś czuję", który został nagrodzony licznymi brawami, a jego humorystyczna treść rozweseliła gości, szczególnie tych w wieku jubilata.

     Po tym wesołym akcencie prowadzenie objęła Agnieszka Styczeń i dalej poprowadziła tę wspaniałą uroczystość nakreślając cel i charakter spotkania.

Tomcio - wnuk Zdzisława
(fot. Ewelina Adamska)
seniorzy przy stole
(fot. Ewelina Adamska)

     Jako pierwszy zabrał głos burmistrz Kazimierzy Wielkiej, przedstawił on sylwetkę Zdzisława Kulisia, którego zna od ponad 30 lat jako pracownika Wydziału Finansowego Urzędu Miasta i Gminy, podkreślając jego pozytywne działanie na rzecz gminy w dziedzinie kultury. Po wystąpieniu burmistrza, Martyna Bugaj i Miłosz Nawrot zaśpiewali solo i w duecie piękne piosenki, niektóre autorstwa jubilata, czym zachwycili zgromadzoną publiczność.

     Później głos zabierali poszczególni goście, składając życzenia drogiemu jubilatowi. I tak na przemian: życzenia i piosenki, aż do czasu kiedy wystąpił znany w Kazimierzy Wielkiej chór kazimierskich seniorek. Zaprezentowały one trzy utwory autorstwa jubilata. Na harmonii akompaniował im Stefan Jedynak, a na tamburyno Krystyna Kwiecień.

przy stole
(fot. Ewelina Adamska)
burmistrz i Beata Niebylicka
(fot. Ewelina Adamska)

     Zdzisław Kuliś, pisząc teksty tych piosenek kilka lat wcześniej nie spodziewał się, że będą one kiedykolwiek śpiewane. Pisał je jako wiersze i takimi były, ale jeden z panów emerytów, Stefan Jedynak, skomponował do nich melodię i są teraz wykorzystywane jako ładne piosenki. Jedna z nich nosi tytuł "Pocałunek", druga "Uzdrowisko", a trzecia "Moja mała Ojczyzna".

     Stefan Jedynak od dawna jest znanym akordeonistą i objawia też zdolności do komponowania melodii. Napiszę śmiało, że kierownikiem tego zespołu jest Krystyna Kwiecień, emerytka świetnie radząca sobie na tym stanowisku. Nie byłoby chóru seniorek, gdyby nie było pasjonatek do śpiewania. Nie sposób ich tu wszystkich wymienić z nazwiska, bo jest ich aż 18, w większości kobiety, ale mam zamiar napisać na ich temat oddzielny artykuł, w którym byłaby historia powstania, ich praca na próbach oraz liczne występy. Wszystko to czynią bez żadnej zapłaty - gratisowo.

przemawia Teresa Eckhardt
(fot. Ewelina Adamska)
seniorzy przed występem
(fot. Ewelina Adamska)

     Po wspaniałym występie chóru seniorów podano pyszny obiad, a właściwie jego drugie danie, które serwowali Renata i Mirosław Gajdowie właściciele lokalu. Był też obficie zastawiony wędlinami stół szwedzki, który my ze względu na miejsce zamieszkania właściciela zaprzyjaźnionego z jubilatem, a zamieszkałym na terenie powiatu proszowickiego nazywamy "stołem proszowickim".

     Po obiedzie był wielki tort dla jubilata z napisem "80" i palącymi się sztucznymi ogniami. Przy śpiewie chóru seniorów "sto lat" otwierano szampana, a korki strzelały wysoko. Po tej miłej ceremonii wrócono do składania życzeń jubilatowi przez następnych gości i śpiewania piosenek przez Martynę Bugaj i Miłosza Nawrota. Należy nadmienić, że są oni uczniami szkół średnich.

śpiewają seniorzy
(fot. Ewelina Adamska)
Miłosz i Martyna
(fot. Ewelina Adamska)
śpiewa Martyna Bugaj
(fot. Ewelina Adamska)
     Miłą niespodziankę sprawiła pani Beata Niebylicka, nauczycielka Liceum Ogólnokształcacego w Kazimierzy Wielkiej, która będąc służbowo w Krakowie specjalnie przyjechała, aby zaśpiewać znanemu jubilatowi jego ulubione piosenki, a jedną z nich była piękna "Bombonierka".

     Szanownego jubilata obdarzono wieloma prezentami, a jednym z nich był dąb Błogosławiony Józef z Proszowic podarowany przez Klub Ekologiczny "Rzekotka" z Proszowic, którego jubilat jest członkiem, a od Stowarzyszenia "Zielononóżka otrzymał kosz ze słodkościami, a wśród nich nalewkę w butelce w kształcie koguta. Nietypowym prezentem jest "RODOWÓD" Zdzisława Kulisia opracowany przez panią Jadwigę Zieleniewską, emerytowaną polonistkę w Liceum Ogólnokształcącym w Kazimierzy Wielkiej i Wiesławę Rak. Jest to drzewo genealogiczne od połowy XVIII wieku.

     Jubilatowi wręczono wiele mniejszych lub większych upominków i był też nawet wszechobecny przy takiego rodzaju uroczystościach szampan, a burmistrz Kazimierzy Wielkiej wręczył mu zdjęcie kazimierskiej baszty w pięknej oprawie oraz list gratulacyjny. Pan Zdzisław otrzymał bardzo dużo kwiatów, z których znaczną część rodzina złożyła na grobie żony, jako, że w dniu trzeciego października były jej imieniny, a część na grobach rodziców i siostry. To już nie pierwszy raz, kiedy pan Zdzisław część otrzymanych kwiatów składał na grobach bliskich, to już od dawna jest w jego zwyczaju.

(fot. Ewelina Adamska)
(fot. Ewelina Adamska)

     Ze śpiewem na ustach Benefis Zdzisława Kulisia dobiegał końca. Jubilat nie zapomniał o podziękowaniu wszystkim przyjaciołom za przybycie na uroczystość, podarunki, a przede wszystkim ciepłe słowa, które płynęły pod jego adresem. A oto jego podziękowanie:

Dziękuję Wam drodzy przyjaciele za ciepłe słowa o mnie wypowiedziane. Dziękuję Wam, bo tych słów było tak wiele, że serce moje jest bardzo uradowane. Dziękuję Wam za bogatą treść tych słów, które nie zostały rzucone na wiatr. Po tych wypowiedziach czuję się bardziej zdrów i z wielką radością patrzę na Świat.

Dziękuję i myślę, że te słowa szczere były, płynące z dobrego serca wypowiadającego, a niektóre z nich nowe światło rzuciły na historię życia mojego. Dziękuję Wam wszystkim ludziom dobrej woli za samą chęć wypowiedzenia się na mój temat. Wszyscy wiemy, że ciepłe słowo nie boli, a na ich podstawie można by napisać poemat.

Dziękuję wszystkim, którzy tu przybyli, aby wziąć udział w tej ważnej uroczystości. Przez to dużo radości mi sprawili i zapału do dalszej twórczości. Dziękuję wszystkim artystom, którzy w występach udział wzięli. Bardzo dziękuję im za wszystko, bo dzięki nim byliśmy bardziej weseli.

Dziękuję zespołowi kazimierskich seniorek jako grupie najliczniejszej, które repertuaru mają cały worek, a ich piosenki są najpiękniejsze. Dziękuję Pani Beacie oraz Martynie i Miłoszowi, młodym artystom ze wspaniałymi występami, którzy dzięki swojemu talentowi zachwycają śpiewanymi piosenkami.

Dziękuję Pani Grecie i mojej rodzinie, którzy pomogli spotkanie udokumentować, czy to na zdjęciach, czy na filmie pamięć dla potomnych zachować. Dziękuję za torta wspaniałego, który każdy jubileusz symbolizuje. Już po zjedzeniu kawałka jednego każdy z nas lepiej się poczuje.

Dziękuję za podarunki, które dostałem i kwiaty kolorowo kwitnące. Jeszcze raz dziękuję sercem całym, bo wszystko, co od Was, jest słodko pachnące.

Tą uroczystością zamknąłem pewien okres życia mojego, życia dość długiego, życia którego nie żałuję, którego jednak nie miałem różami usłanego, ale wg Ewangelii człowiek jest stworzony po to żeby cierpieć, bo cierpienie i praca, to jest domena człowieka na tym Świecie.


(fot. Ewelina Adamska)
(fot. Ewelina Adamska)

     Pan Zdzisław Ma jeszcze plany na przyszłość związane z jego twórczością, ale to wszystko będzie zależne od jego zdrowia i Pana Boga, który mu go da lub nie - wyznaje. W krótkim czasie ma zamiar wydać 2 książki, jedna to będą wiersze nowe, których nazbierał już ponad 130, a druga, to książka pisana prozą, której tytułu ani treści nie ujawnia, ale będzie to bardzo ciekawa książka dla każdego - mówi.

Ewelina Adamska   

(fot. Ewelina Adamska)


idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Tańcz, zanim muzyka się skończy.
Żyj, zanim Twoje życie się skończy.
(cytaty bliskie sercu)
maj  3  piątek
[9.00]   (Proszowice)
obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
maj  4  sobota
[...]   (Majkowice)
poświęcenie wozu strażackiego i zabawa taneczna
[19.00-23.00]   (Karwin)
"Noc w muzeum" - Izba Pamięci w Karwinie
maj  5  niedziela
maj  6  poniedziałek
[10.00]   (Pałecznica)
koncert, dzień otwarty w pałecznickiej szkole muzycznej
DŁUGOTERMINOWE:
PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ