Adam Słupek życie i twórczość tom I
    Dzisiaj jest poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.   (120 dzień roku) ; imieniny: Hugona, Piotra, Roberty    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   struktura powiatu   |   nasze parafie   |   konkursy   |   prossoviana   |   zaduszki ZP   |   poszukujemy   |   okaż serce INNYM   |   różne RAS   |   porady, inf.   |   RAS-2   |   RAS-3   | 
 |   zapraszamy   | 
 on-line 
 |   monografie...   |   biografie...   |   albumy...   |   okazjonalne...   |   beletrystyka...   |   nasi twórcy   |   inne...   |   filmoteka   | 

serwis IKP / informacje / prossoviana / on-line / Adam Słupek życie i twórczość tom I / Adam Słupek życie i twórczość tom I
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Adam Słupek życie i twórczość tom I
odc. 14

(fot. zbiory autora)

Proszowice, 29-07-2019

odcinek 14
Sztandar Kadrowki

Dlaczego powstał nowy Sztandar?


     Sztandar pierwotnie nazywano chorągwią i wywodzi swój początek z dawnych znaków bojowych i rozpoznawczych, które skupiały wojowników podczas bitwy. Z każdą chorągwią wiązały się głębokie treści ideowe. Jak dawniej tak i dzisiaj otacza się sztandary powszechną miłością i czcią. Przy wręczaniu chorągwi przypominano o obowiązku jego obrony choćby za cenę krwi i życia. Na przestrzeni historii znane są przypadki obrony chorągwi, przez dziesiątki bezimiennych bohaterów, gotowych na śmiertelną ofiarę w obronie barw.

     Dla uczczenia 10. Rocznicy wymarszu I Kompanii Kadrowej, w 1924 r. z inicjatywy byłych legionistów ustanowiono Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej na trasie od krakowskich Oleandrów aż do Kielc. Do roku 1939, przez 15 lat Marsz obywał się pod Sztandarem Kadrówki.

Muzeum Czynu Niepodległościowego, które mieści się przy Alei 3 maja 7. Jest to okazały budynek, a konkretnie Dom im. Józefa Piłsudskiego - Oleandry. Do bezcennych eksponatów, jedynych w Polsce należą: unikatowe popiersia Józefa Piłsudskiego i Edwarda Śmigłego - Rydza, kolekcja sztandarów, w tym sztandar Powstania Styczniowego, kolekcja obrazów Śmigłego - Rydza. Spośród tysięcy dokumentów i zdjęć znajduje się jego portret "zastrzelony", czyli noszący ślad po stalinowskiej kuli. Są także troskliwie przechowywane - strzęp sukna i liść laurowy z trumny Piłsudskiego oraz na półpiętrze natomiast znajdują się chorągiew Rzeczpospolitej RP.

     Pierwszy sztandar Kadrówki, oryginał w 1984 r. został zarekwirowany przez milicjantów w drugim dniu Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej.

     Po tym zdarzeniu, szybko został stworzony nowy sztandar namalowany na płótnie, którego wykonawcą był Zbigniew Romanowski, artysta - plastyk z Nowej Huty. Skąd wziął płótno, nici, farbę na sztandar pozostaje tajemnicą. Przypuszcza się, że pomogli mu księżą z Opactwa Cystersów z Jędrzejowa, z parafii bł. Wincentego Kadłubka. Zbigniew Romanowski był również wykonawcą biało-czerwonej szarfy w kształcie litery "V," wywieszonej na kościele św. Stanisława Kostki podczas pogrzebu ks. Jerzego Popiełuszki.

     Okoliczności zarekwirowania Sztandaru Kadrówki w 1984 r. pisało wielu autorów. W Radiu Kieleckim wypowiadała się Katarzyna Prędotka, w dniu 15.02.2018 r. mówiąc:

Pierwszy sztandar "Kadrówki" został wykonany przez Zbigniewa Romanowskiego w 1984 roku, z inicjatywy nieżyjącego już chorążego Adama Słupka. W drugim dniu marszu został zarekwirowany przez komunistyczne służby. W zajeździe w Łączynie, podczas spożywania posiłku, kadrówkowicze zostali otoczeni przez ZOMO. Następnie, wszystkich przewieziono do pobliskiej komendy w Jędrzejowie.

Historia nowego Sztandaru Kadrówki


     Histerię nowego Sztandaru opowiadał Adam Słupek na łamach kwartalnika Naddłubniańskie Pejzaże [15 lat pod nowym Sztandarem "Kadrówki"; [w:] Kwartalnik Społeczno-Kulturalny Nr 1 (21) 2009, Nad Dłubią Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Michałowickiej, Wydanie specjalne - 95 lat "Kadrówki" - 1914-2009]:

(...) Był wcześniej Sztandar pod którym kroczyliśmy z Olendrów do Kielc, ale krótko po stanie wojennym z grudnia 1981 r., ówczesne służby bezpieczeństwa najpierw próbowały nas zniechęcić i zastraszyć, a kiedy to nie skutkowało, podczas kolejnego już marszu, 8 sierpnia 1984 r. podjechały 2 samochody MO i milicjanci przeprowadzili rozmowy z kilkoma osobami. Kiedy następnego dnia, w przydrożnym zajeździe w miejscowości Łączyn p. Jędrzejowem, jedliśmy obiad budynek został otoczony przez kompanię ZOMO. Zatrzymano wszystkich 77 uczestników, po czym samochodami przewieziono nas na posterunek w Jędrzejowie. Obwiniono nas o udział w nielegalnym zgromadzeniu, otrzymaliśmy nieco później wezwania na Kolegium ds. Wykroczeń w Jędrzejowie. Ukarano nas bardzo wysokimi grzywnami - tutaj Adam sięga do dokumentu IPN-u i pokazuje pełny wykaz represjonowanych uczestników Marszu, widnieją tutaj 33 nazwiska ukaranych przez Kolegium ds. Wykroczeń. Sztandar został zarekwirowany, ale to nas nie zniechęciło i mimo "esbeckich" represji "Kadrówka" dotarła do Kielc z własnym Sztandarem. Był bowiem wówczas wśród nas Zbigniew Romanowski, który wykorzystał swą pomysłowość i talent artysty malarza, i w ciągu jednej nocy namalował na płachcie białego płótna nowy Sztandar, z którym dumnie wkroczyliśmy do Kielc. Służył nam ten Sztandar jeszcze do 1993 roku.

     Dla Kadrowiczów najważniejsze było to, że mieli nowy sztandar i mogli dalej kontynuować Marsz. Sztandar wymalowany na płótnie podczas Marszu 1984 r., w warunkach polowych przez Zbigniewa Romanowskiego był już bardzo zniszczony, należało zastąpić go haftowanym. W 1993 r. w czasie trwania Marszu, w miejscowości Szewce Adam Słupek zaproponował uczestnikom Marszu szlakiem I Kompanii Kadrowej zbieranie środków na wykonanie nowego sztandaru. Miejscowość Szewce tradycyjnie była miejscem odpoczynku i noclegu dla uczestników Kadrówki.

Opis Sztandaru Kadrówki
rok 1994 - data poświęcenia nowego Sztandaru, pod którym odbywają się coroczne Marsze Szlakiem I Kompanii Kadrowej
(fot. zbiory autora)

     Rozwinięty Sztandar to płat tkaniny w kształcie prostokąta o wymiarach 100×110 cm barwy czerwonej, obszyty złotą taśmą z frędzlami. Dolny róg sztandaru kończy złota frędzla. Na awersie wyhaftowana jest srebrną nicią, centralnym położeniu w otoku odznakę marszową w kształcie legionowego krzyża z orłem w koronie. Na poprzecznych ramionach krzyża umieszczone są inicjały Mar-załka "J i P". Na górnej jego belce rzymska cyfra "I", a na dolnej "Br". Skrót I oznacza I, a Br Brygadę. Górne półkole otoku krzyża ma barwę biało-czerwoną - to symbolika barw narodowych Polski. W dolnej części półkola zamieszczony jest napis, wykonany złotą nicią "MARSZ SZLAKIEM I KADROWEJ". Wzdłuż dolnej krawędzi sztandaru widnieje wypukły napis wyhaftowany złotą nicią "6-12 SIERPNIA KRAKÓW-KIELCE". 6 sierpnia - to data wymarszu I Kompanii Kadrowej z Oleandry, a 12- to dzień zakończenia Marszu Kadrówki w Kielcach.

     Na rewersie sztandaru wypukłym haftem ukazano orła legionowego w pozycji siedzącej na tarczy z literą "S". Litera "S" - to symbol Drużyn Strzeleckich, uczestniczących w pierwszym Marszu. Orła otacza wstęga okręgu, którego górną połowę pokrywa haft o barwach narodowych, dolną część wypełnia wyhaftowany napis "NIEPODLEGŁOŚĆ". W czterech rogach widnieją daty: 1914 - kojarzona z rokiem wymarszu I Kompanii Kadrowej z Oleandrów. 1924 - to data pierwszego Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej, w 10. rocznicę wymarszu z Oleandrów. Kolejna data to rok 1981, wtedy to powrócono po II wojnie światowej do idei marszu szlakiem Kadrówki i wreszcie rok 1994 - data poświęcenia nowego Sztandaru, pod którym do dziś odbywają się coroczne Marsze Szlakiem I Kompanii Kadrowej.

     Umocowanie sztandaru stanowi dwu częściowe drzewce, skręcane dla wygody w transporcie. Długości drzewca - 2,5 metra. Sporządzone zostało z drzewa toczonego i politurowanego. Powstało w Pracowni Brązownictwa Wandy Pyciak i Adama Kroka w Krakowie. Na zwieńczeniu drzewca znajduje się 16 centymetrowy, mosiężno - krzemowy orzeł legionowy, z głową zwróconą w lewo. Skrzydła orła są rozchylone i wzniesione ku górze, szponami opiera się o tarczę z literą "L" - symbolika ściśle związana z Legionami Marszałka. Jest to dzieło znakomitego odlewnika Tomasza Baranka, członka KPN - działającego długie lata w konspiracji, który nieodpłatnie wykonał tę rzeźbę, korzystając z wzorów przedwojennych, zaczerpniętych z odznaki żołnierza legionowego. Ta rzeźba orła zastąpiła poprzednie zwieńczenie. Poniżej orła wieńczącego drzewce umieszczona jest graniasta puszka wysoka na 4 cm z napisem "6 sierpnia", w otoku Oznaką Marszową.

Adam Słupek Przewodniczący Komitetu Fundacji Sztandaru Marszu Szlakiem I Kompani Kadrowej. Środki pieniężne na nowy Sztandar


fotokopia artykułu z dnia 29 grudnia 1993 r. pt. Piłsudczycy wyszywają. Informując o powołaniu przez Adama Słupka Fundacji Sztandaru Marszałka Józefa Piłsudskiego
(fot. zbiory autora)
     W 1984 r. Sztandar został zarekwirowany na posterunku MO w Jędrzejowie przez milicję i oficerów służby bezpieczeństwa z Krakowa i Kielc. Kadrówka został wówczas bez oryginalnego Sztandaru. Przez kilka lat podejmowali różne działania mające na celu odzyskanie zarekwirowanego Sztandaru. Do roku 1989 odzyskanie Sztandaru od władz komunistycznych było niemożliwe. W roku 1989 nastąpił radykalny przełom w polityce w Polsce. Wybory do sejmu i senatu przyniosło druzgocące zwycięstwo Solidarności. Przyjęto program odchodzenia od państwa realnego, totalitarnego reżimu komunistycznego. Zgodnie z uchwałą sejmową 1 stycznia 1990 r. państwu przywrócono tradycyjną nazwę Rzeczpospolita Polska, a Białemu Orłu dodano koronę. Kiedy przyszła wolność ponowiono próby odzyskania Sztandaru. Spełzły one jednak na niczym.

     W 1993 r. w czasie trwania Marszu Adam Słupek zaproponował, aby na Marsz w roku 1994 - w 80. rocznicę wymarszu I Kompanii Kadrowej z Oleandrów do Kielc wystąpić z nowym Sztandarem. Data 6 sierpnia 1994 była wyzwaniem dla wykonania nowego Sztandaru. Zawiązany został Komitet Fundacji Sztandaru Marszu Szlakiem I Kompani Kadrowej. Przewodniczącym Komitetu został wybrany Adam Słupek. Na koncie Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytów Krakowa, założone zostało subkonto, na którym miały być gromadzone środki. Komitet Fundacji Sztandaru Marszu Szlakiem I Kompani Kadrowej dysponował już nie tylko własnym kontem bankowym, ale również pieczęcią. Komitet wydał Odezwę w formie apelu z prośbą o dokonywanie wpłat na nowy Sztandar. Apel poparło wiele osób m.in. członkowie NSZZ Solidarność, uczestnicy Marszów Kadrówki, piłsudczycy i sympatycy oraz osoby prywatne Wydrukowano również cegiełki o trzech nominałach: 20, 50 i 100 tys. ówczesnych złotych, sprzed denominacją. Środki pieniężne na nowy Sztandar planowano zgromadzić do kolejnego Marszu, który przypadał w 1994 r., w 80. rocznicę wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej.

odezwa Komitetu Fundacji Sztandaru Marszu Szlakiem I Kompani Kadrowej. Przewodniczącym Komitetu został wybrany Adam Słupek
(fot. zbiory autora)

Kraków, 5 lipca 2008r. Poświecenie Sztandaru Piłsudczyków w Katedrze oo. Kapucynów. Chorąży Adam Słupek prezentuje Sztandar Związku Piłsudczyków, Oddziału Kraków przed wejściem do klasztoru
(fot. zbiory A.Słupek)
     Był to za krótki okres czasu na zgromadzenie funduszy i wykonanie sztandaru. Dlatego też Adam postanowił wyłożyć swoje oszczędności, aby zdążono z wykonaniem sztandaru przed rocznicowym Marszu, w 1994 r. Odebrał gotowy sztandar 4 sierpnia. Zorganizował uroczyste poświecenie sztandaru w dniu 5 sierpnia podczas Mszy św. w Katedrze Wawelskiej.

     Środki na wykonanie sztandaru przekazał NSZZ "Solidarność" Region Małopolska oraz ówczesny wojewoda krakowski Tadeusz Piekarz. Po ośmiu miesiącach od odebrania i poświęcania sztandaru otrzymali pewną kwotę pieniędzy od Prezydenta Miasta Krakowa.

Poświęcenie Sztandaru


     Poświecenie Sztandaru odbyło się, w Katedrze ma Wawelu, w dniu 5 sierpnia 1984 r., dzień przed Marszem z Krakowskich Oleandrów Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Podczas poświecenia Sztandaru na Wawelskim Wzgórzu Adam Słupek był Chorążym w asyście Edmund Majchrowicza i Jan Chrzanowskigo. Z poczuciem dumy, wzruszenia i radości patrzyli na nowy Sztandar, wspaniale wyhaftowane napisy i symbolikę Legionistów.

     Od tego czasu sztandar towarzyszył wszystkim ważniejszym wydarzeniom. Kadrowcy dumnie maszerowali pod nowym Sztandarem z krakowskich Oleandrów do Kielc od 6 do 12 sierpnia w 1994 roku. Poczet sztandarowy z rozwiniętym sztandarem złożył hołd w Michałowicach przed pomnikiem-obeliskiem upamiętniającym obalenie słupów granicznych państw zaborczych przez żołnierzy I Kompanii Kadrowej. Wchodzili ze sztandarem do wszystkich miast na trasie Marszu, oddawali hołd poległym legionistom pochowanym na cmentarzach wzdłuż trasy Marszu, przed pamiątkowymi tablicami i pomnikami.

O wzniosłych i nietypowych Marszach Kadrówki Adam Słupek wspominał [Radio Kilce; Wy to chyba z ZMS-u jesteście. Wywiad z Adamem Słupek, chorążym sztandaru Marszu Szlakiem Pierwszej Kadrowej; 2015]


Mogę podać dwa skrajne przykłady. Pierwszy dotyczył naszego przejścia przez miedzę pola należącego prawdopodobnie do PGR-u. Podeszło do nas wtedy trzech mężczyzn i jeden z nich zażądał od nas pieniędzy za wydeptana trawę na miedzy. Zapłaciliśmy dla świętego spokoju, tym bardziej, że straszył nas milicją.

Drugi przypadek pokazuje zupełnie odmienne podejście do nas w czasach komunizmu. Było niezwykle gorąco i podeszliśmy do jednego z gospodarstw z prośbą o poczęstowanie nas wodą ze studni. Gospodarz zaczął nam się ciekawie przyglądać i wypytywać kim jesteśmy. Stwierdził, że pielgrzymka do Częstochowy szła dzień wcześniej, więc pielgrzymami nie jesteśmy. Poza tym ma kilka krów i mało wody w studni. Jeden z uczestników odpowiedział, że jesteśmy uczestnikami marszu szlakiem Józefa Piłsudskiego. Gospodarz roześmiał się ironicznie i stwierdził, że to raczej wycieczka ZMS-u (Związek Młodzieży Socjalistycznej). Któryś z kolegów pokazał mu śpiewnik marszowy oraz odznakę uczestnika Marszu. Przyglądał się długo z zaciekawieniem, szczególnie śpiewnikowi. Dopiero wtedy otworzył się i wspomniał, że jego ojciec pamiętał przemarsz Kadrówki z 1914 r. i czasem o nim opowiadał. Dziwił się, że ktoś taki śpiewnik nam wydrukował. Wytłumaczyliśmy, że są też patriotycznie nastawieni drukarze. W tej chwili odwrócił się do żony i powiedział: "Matka, przenieś to zsiadłe mleko!". Kobieta przypomniała mu, że zsiadłe mleko z ziemniakami jest na obiad dla nich, ich trójki dzieci i starszego ojca. Padła odpowiedź: "To dziś zjemy ziemniaki z wodą, a mleko daj Marszowicom". Wypiliśmy po pół kubka mleka, nie chcąc zostawiać ich bez posiłku, ale wody dostaliśmy bez żadnych ograniczeń...


cdn.

Zbigniew Pałetko   



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Nie da się zobaczyć mózgu człowieka, ale widać kiedy go brakuje.
(internet)
kwiecień  29  poniedziałek
kwiecień  30  wtorek
maj  1  środa
maj  2  czwartek
[14.00-18.00]   (Proszowice)
KOSMOSiR świętuje 1. rocznicę działalności
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ