Zapiski myśliwego - styczeń, przyszła zima cz. II
    Dzisiaj jest czwartek, 09 maja 2024 r.   (130 dzień roku) ; imieniny: Grzegorza, Karoliny, Karola Dzień Unii Europejskiej    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 M.Fatyga   |   zrzęda p.   |   A.Powidzki   |   H.Pomykalski   |   Z.Grzyb   |   W.Nowiński - wrześniowe...   |   Magda K.-G. - prawo dla...   |  -->

serwis IKP / działy autorskie / zapiski myśliwego / Zapiski myśliwego - styczeń, przyszła zima cz. II
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Zapiski myśliwego - styczeń, przyszła zima cz. II

zimowa "robota" bobrów nad Szreniawą w Bobinie. Od dziesięciu lat takie widoki w obwodzie Bobin nie są już czymś nadzwyczajnym (fot. Jan Gorczyca)
kuropatwy w przeciwieństwie do bażantów są trudne do dokarmiania, odwiedzają budki z pokarmem dopiero gdy naprawdę nie mogą znaleźć naturalnego żeru w postaci nasion zielnych, ozimin lub pączków niskich krzewów (fot. Jan Gorczyca)

Proszowice, 15-02-2012

17 stycznia. Nadal biało, nocami niewielki mróz, w ciągu dnia również trochę poniżej zera, zachmurzenie całkowite, chwilami prószy słaby śnieżek, na polach widoczne są czarne wystające końce skib zimowych orek. W tej pstrokaciźnie krajobrazu pól trudno dostrzec kuropatwę lub zająca.

     Znikają już nasiona z drzew. Na bezlistnych drzewach i krzewach widzimy tylko pąki. Choć na polach nadal zwierzyna ma dostęp do naturalnego żeru, rozpoczynamy intensywniejsze dokarmianie w przygotowanych wcześniej posypach i paśnikach. W godz. od 10-tej do 14-tej wspólnie Jurkiem Nowickim ładujemy do Nissana worki z sieczką (zastępującą niedostępne dziś plewy, z którą mieszamy ziarna kukurydzy, pszenicy i pośladów), oraz wiązki siana z koniczyny czerwonej dla saren i zajęcy. Karmę tą wykładamy w dwóch punktach dokarmiania w Koczanowie koło szkoły i koło Puchały, w Czajęczycach koło młyna (na Szreniawie jest ok. 15 krzyżówek, większość to kaczory), w Bobinie w lesie, w Lekszycach w sadku i na łączce, oraz w Pławowicach pod topolami za miejscem zbiórek.

     W czasie rozwożenia spotykamy kicające po polach zające, stadka kuropatw, oraz pojedyncze koguty bażanta. W Mysławczycach na grobli obok drogi siedzą dwa łabędzie, przed nimi leżą zielone liście pekinki podane im przez mieszkającego obok rolnika - pana Stachela. Widzimy krążącą nad stawami białą czaplę. Bardzo dużo jest przybyłych z północy jastrzębi, widoczne są licznie wrony i sroki poszukujące pożywienia. W Lekszycach na świeżej okrywie śnieżnej widać liczne ślady szaraków, saren bażantów, a także i lisów. Na białej okrywie widać liczne kopce kretów. Czyżby miało sprawdzić się ludowe porzekadło, że taki widok w styczniu to zapowiedź długiej i srogiej zimy?

     Na ściernisku kukurydzy w Wolwanowicach żeruje około 30 kaczek krzyżówek. W Bobinie obok poletka koło "cegielni" pod krzakami wikliny przebywa dwa stada kuropatw, a obok w kukurydzy żeruje około 30 bażantów, większość to kury! Na łące w Czajęczycach na ściernisku kukurydzy żeruje rudel 15 saren, pod krzakami wiklin widoczne są koguty, a pod krzakiem bzu lilaka przy drodze do młyna stadko 11 kuropatw, na Szreniawie koło młyna kilka par krzyżówek. Mimo zimowego pejzażu nadal ciepło, słychać odzywające się sikorki, kosy i wróble, oraz dzięcioły.

w krytycznych warunkach krzyżówki które pozostają u nas na zimę poszukują pokarmu na rzekach w pobliżu tam i młynów, tutaj na Szreniawie w Pławowicach (fot. Jan Gorczyca)
mrozy i trudności ze nalezieniem pokarmu zmuszają sarny do żerowania prawie przez cały dzień, na zdjęciu Sarny na ściernisku po kukurydzy w Czajęczycach (fot. Jan Gorczyca)
21 stycznia (sobota). Od 13 nadal biało i ciepło, nocą niewielkie spadki temperatury poniżej zera, dniem kilka kresek na plusie, zachmurzenie zmienne i przelotne opady niewielkich ilości mokrego śniegu. Taka bardzo lekka zima. Zwierzyna nadal ma dostęp do żeru naturalnego w postaci zielonych traw i ozimin, nabrzmiałych pąków drzew i krzewów, nasion ziół oraz owoców tarniny, głogu, róży itp.

22 stycznia (niedziela). Plus 1stopień, zachmurzenie całkowite, przelotny drobny deszczyk, gdzieniegdzie resztki mokrego śniegu, na oziminach i orkach lepkie błoto! Stan wody w Szreniawie i w rowach niski i nie podnosi się. Cała woda z niewielkich opadów i roztopów jest w całości wchłaniana przez glebę. Świat stał się szary, ponury, mokro i brudno! W rowach, na poboczach dróg, w zadrzewieniach walają się puszki, plastikowe butelki po napojach, torby reklamówki, kartony po sokach i inne odpady dzisiejszej "cywilizacji".

     Rolnicy rozpoczynają produkcję rozsady wczesnych warzyw, o czym świadczą dymiące kominy szklarni i tuneli foliowych. Dzisiaj w czasie polowania na bażanty strażnik łowiecki Henryk Nawrot zebrał 10 wnyków zastawionych na skarpie nad Wisłą w Śmiłowicach, a myśliwy Zawada znalazł kurę bażancią uduszona na wnyku. Uzupełniam pszenicą i marchewką budki dla kuropatw w Bobinie i w Czajęczycach, oraz posyp dla bażantów koło młyna. Na łąkach w Czajęczycach na padlinie kozy domowej ucztują sroki, wrony i jastrzębie. Na Szreniawie koło młyna przebywa około 40 kaczek krzyżówek.

24 stycznia. Znów popadało i znów się rozpuściło! Trochę szaro, trochę biało. Powyżej zera, po południu nawet przez chwilę świeciło słońce!

27 stycznia. Wczoraj do południa padał śnieg, tym razem nie topniał, bo w dzień temperatura wynosiła 3 stopnie poniżej zera. Drogi wiejskie są białe i śliskie. Dziś w nocy oziębiło się do minus 15 stopni. Według prognoz mroźna pogoda utrzyma się do końca stycznia. W dzień ma być do -10, a w nocy do -15 stopni! Wprawdzie zima to naturalna pora dla dzikich zwierząt, niemniej w ekstremalnych przypadkach mogą liczyć na pomoc w zdobyciu pokarmu niesioną przez myśliwych i leśników.

     Dziś wspólnie z myśliwym Mariuszem Łękasem uzupełniamy punkty dokarmiania w Koczanowie, Cajęczycach, Bobinie i Lekszycach. Kuropatwy spędzają dzień w ukryciu pod krzewami, nadal widoczne są parkoty zajęcy. Pod osłoną krzewów wzdłuż strugi płynącej do Szreniawy od źródła leśnego w Bobinie widzę parkę odpoczywających szaraków, a jakieś 200 m dalej, siedzi kolejna parka. Po stronie zawietrznej torowiska niegdysiejszej ciuchci wąskotorowej w Lekszycach obserwuję przez lornetkę odpoczywającego rogacza z mocno już wyrośniętym porożem w

     Niestety również dzisiaj podobnie jak w poprzednie dni na drogach wiejskich, oraz około zagród widzę kilkanaście wałęsających się bez opieki i nadzoru psów gospodarskich, spuszczonych z łańcucha. Niestety, te wałęsające się po polach i lasach pieski stanowią poważne zagrożenie dla również zmarzniętej i zestresowanej dzikiej zwierzyny, która szczególnie teraz szuka pożywienia i schronienia w przydomowych sadach i zadrzewieniach. Osłabiona zwierzyna staje się często ich łupem. Ze względu na drastyczność widoków nie będę publikował licznych zdjęć które posiadam w swoich zbiorach z ostatnich kilku lat. Na grobli stawu Protektorat znajduję kolejne tej zimy szczątki sarny zagryzionej w tej okolicy przez zdziczałe psy. Rozpoczyna się cieczka kun.

Jan Gorczyca   



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Tańcz, zanim muzyka się skończy.
Żyj, zanim Twoje życie się skończy.
(cytaty bliskie sercu)
maj  9  czwartek
maj  10  piątek
maj  11  sobota
[10.00]   (Gniazdowice)
zawody strzeleckie o puchar burmistrza Gminy i Miasta Proszowice
[12.00]   (Proszowice)
bajkowo-muzyczny spektakl dla dzieci Bal Księżniczek - Urodziny Elsy
maj  12  niedziela
[9.00-13.00]   (Miechów)
Charytatywna Dycha - bieg dla Hospicjum!
[12.00-17.00]   (Proszowice)
rekonstrukcja historyczna i inne działania edukacyjno-animacyjne upamiętniające Powstanie Styczniowe
DŁUGOTERMINOWE:
PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ