Święto Wojska Polskiego
Dzisiaj jest: piątek, 8 maja 2026 r. (128 d.r.)
Kornela, Lizy, Stanisława
Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, Dzień Zwycięstwa,
M.Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca
Jutro (jeżeli będzie!): sobota, 9 maja 2026 r.
Grzegorza, Karoliny, Karola
Dzień Unii Europejskiej (Dzień Europy), Dzień Okulistów i Okulistyki
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   M.Fatyga   |   zrzęda p.   |   A.Powidzki   |   H.Pomykalski   |   Z.Grzyb   |   W.Nowiński - wrześniowe...   |   Magdalena K.-G. - prawo dla...   | 

serwis IKP / działy autorskie / o życiu - ks. Marian Fatyga / Święto Wojska Polskiego



 warto pomyśleć?  
Jeśli będzie trzeba, zrobię to co będzie trzeba.
(podniesione z ulicy)

  artykuły popularne  
Proszowice styczeń 1945
Proszowice, 22-08-2025
 red.
Film Staszka Bernackiego z rekonstrukcji historycznej zorganizowanej przez Stowarzyszenie Gniazdo - Ziemia Proszowicka w dniu 10 czerwca 2012...
Wyróżniono 2. "nasze"...
22-08-2025 red.
Jelenia Góra - PAMIĘTA!
1-08-2025 Andrzej Powidzki
w krakowskim Archiwum...
13-08-2025 Marcin Szwaja
8  maja   - piątek
9  maja   - sobota
10  maja   - niedziela
11  maja   - poniedziałek
DŁUGOTERMINOWE:

NA SKRÓTY
  • prossoviana on-line

  • Rzeczpospolita Partyzancka 1944



  • Święto Wojska Polskiego

    (źródło: wojsko-polskie.pl)

    Kielce, 9-08-2025

         W Święto Wojska Polskiego - 15 sierpnia - zwracamy naszą uwagę ku żołnierzom. Zarówno tym, którzy dziś strzegą naszego bezpieczeństwa jak i zmarłym, którzy swoje życie poświęcili temu, by nasza ojczyzna była wolna i niepodległa. Wspominamy żołnierzy, którzy od najdawniejszych czasów przynosili chwałę narodowi Polskiemu - odważnych i nieugiętych, gotowych do najwyższego poświęcenia, by bronić naszych granic - tych, dzięki którym możemy cieszyć się wolnością i pokojem.

         Wspominamy Cud nad Wisłą, czyli zwycięską bitwę Polaków z Armią Czerwoną. Wielu historyków uważa, że po ludzku tej bitwy Polacy nie mieli prawa wygrać, bo wróg miał dużą przewagę. Jednak w tę rzeczywistość wkroczył Bóg i udało się zwyciężyć, obronić Polskę i Europę przed zalewem bolszewizmu. Zarówno dla Polski jak i bolszewickich żołnierzy, walczących po przeciwnych stronach w Bitwie Warszawskiej jej wynik był wielkim zaskoczeniem. Jednak naród Polski nie sobie przypisywał zasługi, lecz samemu Bogu, stąd wspomniane wydarzenie nazywamy "Cudem nad Wisłą".

         Dziś w dobie pokoju, pamiętamy o naszych żołnierzach, by zawsze byli wierni wartościom i nigdy nie nadużywali swej siły. By jak najlepiej potrafili służyć ojczyźnie i nie tracili z oczu tego celu. Wojsko Polskie zapewnia pokój i bezpieczeństwo naszych granic. My jako społeczeństwo starajmy się czynić wszystko co w naszej mocy, by wspierać godność, dumę polskiego żołnierza.

    Św. Jan Paweł II 2 czerwca 1991 roku tak mówił do polskich żołnierzy: Historia świadczy o tym, że Polacy byli zawsze narodem rycerskim. Nie szukali wojny, nie prowadzili na ogół wojen zaborczych, ale umieli bohatersko walczyć w obronie zagrożonej wolności i niepodległości. Zwycięstwa Oręża Polskiego znaczą poszczególne etapy naszych dziejów, od epoki piastowskiej, poprzez Grunwald, aż pod Wiedeń w 1683 roku.

         Zatem i dziś nie szczędźmy naszych sił dla wsparcia polskiego żołnierza i budowania dobra wspólnego. Ciągłe przypominanie, iż jesteśmy spadkobiercami narodowej tradycji winno nas mobilizować do troski o bezpieczeństwo ojczyzny.

    ks. Marian Fatyga   


    idź do góry powrót

     
    strona redakcyjna

    regulamin serwisu

    zespół IKP

    dziennikarstwo obywatelskie

    legitymacje prasowe

    wiadomości redakcyjne

    patronat medialny

    kontakt z redakcją

    archiwum
     
    reklama w IKP

    szczegóły

    ceny




    ogłoszenia

     
    copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2025 Internetowy Kurier Proszowicki
    Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
    Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

    w nagłówku i stopce portalu wykorzystano zdjęcia autorstwa Damiana Króla - DZIĘKUJEMY!
    w nagłówku panorama Koniuszy, natomiast w stopce głowice kolumn (wejście na teren kościoła w Proszowicach od strony rynku)

    KONTAKT Z REDAKCJĄ