Pielgrzymkowe miejsca
    Dzisiaj jest czwartek, 09 maja 2024 r.   (130 dzień roku) ; imieniny: Grzegorza, Karoliny, Karola Dzień Unii Europejskiej    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   M.Fatyga   |   zrzęda p.   |   A.Powidzki   |   H.Pomykalski   |   Z.Grzyb   |   W.Nowiński - wrześniowe...   |   Magda K.-G. - prawo dla...   | 

serwis IKP / działy autorskie / o życiu - ks. Marian Fatyga / Pielgrzymkowe miejsca
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Pielgrzymkowe miejsca

(fot. parafia Skalbmierz)

Skalbmierz, 29-07-2023

     Zanim klasztor na Jasnej Górze stał się najważniejszym polskim sanktuarium rolę tę pełniło Opactwo Benedyktyńskie na Łysej Górze. Do relikwii Krzyża Świętego pielgrzymowali kolejni polscy królowie i cały lud. Dziś wciąż organizowane są pielgrzymki na Święty Krzyż. Więcej niż pielgrzymów przyjeżdża jednak zwykłych turystów. Do połowy XVII w. klasztor na Łysej Górze był najważniejszym polskim sanktuarium.

     Rola Częstochowy wzrosła dopiero po potopie szwedzkim w latach 1655-1660. Łysa Góra zwana także Łyścem, była ważnym miejscem pogańskiego kultu religijnego przed wprowadzeniem w Polsce chrześcijaństwa. Na początku XIV w. król Władysław Łokietek przekazał klasztorowi relikwie krzyża świętego. Najprawdopodobniej królowi Bolesławowi Wstydliwemu podarował je król Węgier Stefan V. Wszyscy kolejni monarchowie polscy tutaj pielgrzymowali. Wspominał o trym miejscu 3 czerwca 1991 roku w Masłowie Jan Paweł II mówiąc: Góry Świętokrzyskie są dla mnie drogie, dlatego, że są ziemią świętego krzyża. Dobrze, że dostałem tytuł przewodnika, czym bowiem ma być papież, jeżeli nie przewodnikiem po tajemnicy świętego krzyża. Warto pielgrzymować i na Święty Krzyż i na Jasną Górę.

     Symbol drogi jako wędrówki w sensie dosłownym, a także w wymiarze duchowym, religijnym towarzyszył od wieków ludziom biorącym udział w procesjach i pielgrzymkach. Miesiąc sierpień w Polsce to czas pielgrzymowania w pieszych pielgrzymkach na Jasną Górę. Za tydzień wyrusza kolejna Piesza Pielgrzymka z Wiślicy do stóp Czarnej Madonny na Jasnej Górze. Pielgrzymka, podróż do miejsca świętego, jest obrazem życia ziemskiego, a także symbolem trudu życia religijnego, poszukiwania właściwej drogi. Chrześcijanie odbywali pielgrzymki już w IV w, głównie do Ziemi Świętej. Obecnie jest wiele miejsc na całej kuli ziemskiej do których podążają pielgrzymi.

     W życiu Izraelitów, którzy byli narodem wędrownym, droga odgrywała ważną rolę. Symboliczny motyw "drogi" odnoszony do sfery duchowej pojawia się w Piśmie Świętym wielokrotnie.

     Droga oznacza w Starym Testamencie niezbadane wyroki Boże względem całego stworzenia, a w szczególności człowieka. Prawdziwe "święta" droga to ta, na której Bóg sam kieruje ludzkimi krokami. W Nowym Testamencie droga nabiera szczególnego znaczenia, ponieważ Chrystus nazywa drogą samego siebie: Ja jestem drogą, prawdą i życiem. Kościół pojmuje wszystkie wydarzenia w roku liturgicznym jako drogę ku osobistemu nawróceniu.

     Idea pielgrzymowania pieszego tak mocno związana jest z religijnością i kulturą naszego społeczeństwa. Z kolebki chrześcijaństwa, prastarej Wiślicy, wyrusza znów pielgrzymi na Jasną Górę w intencjach, które noszą w swoim sercu. Deszcz, spiekota, codzienny trud ofiarują za swoje rodziny, za naszą ojczyznę. Otwartym sercem, życzliwym gestem przyjmijmy ich po drodze.

ks. Marian Fatyga   



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Tańcz, zanim muzyka się skończy.
Żyj, zanim Twoje życie się skończy.
(cytaty bliskie sercu)
maj  9  czwartek
maj  10  piątek
maj  11  sobota
[10.00]   (Gniazdowice)
zawody strzeleckie o puchar burmistrza Gminy i Miasta Proszowice
[12.00]   (Proszowice)
bajkowo-muzyczny spektakl dla dzieci Bal Księżniczek - Urodziny Elsy
maj  12  niedziela
[9.00-13.00]   (Miechów)
Charytatywna Dycha - bieg dla Hospicjum!
[12.00-17.00]   (Proszowice)
rekonstrukcja historyczna i inne działania edukacyjno-animacyjne upamiętniające Powstanie Styczniowe
DŁUGOTERMINOWE:
PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ