facebook
Grało dla Ciebie...

    Dzisiaj jest wtorek, 26 marca 2019 r.   (85 dzień roku) ; imieniny: Dory, Olgi, Teodora    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   ostatnio dodane   | 
 gazety 
 |   zdjęcia, filmy   |   dokumenty   |   skarby archiwów   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / pożółkłe łamy / gazety / Grało dla Ciebie...
O G Ł O S Z E N I A
patronaty IKP


Grało dla Ciebie...

(fot. źródło)

7-06-2018, (2-05-1998)

     Niedawno minęła 24 rocznica (22 maja) rozpoczęcia działalności proszowickiego radia ŁAN. Była to stacja jak na tamte, trudne czasy nowoczesne. Mówiąc językiem młodzieżowym "Jest na topie". Z sentymentem na pewno nie jedna osoba, wspomina jej okres działalności.

     Rozgłośnia była popularna wśród młodzieży to za sprawą emitowanej dużej dawki muzyki i transmisji z pobliskiej dyskoteki w Szreniawie. Szczególnie dlatego, że można było zamawiać dedykację i przesyłać pozdrowienia dla przyjaciół, rodziny, znajomych. Dla społeczności dorosłej był to ważny punkt informacyjny o działalności urzędów, instytucji i firm. Jednym słowem radio było dla wszystkich.

     Fajnie jak by takie radio i teraz funkcjonowało na ziemi proszowskiej. Wpłynęło by to na poprawę integracji społeczności lokalnej, wzrost turystyki i promocji regionu. Może znajdzie się grupa zapaleńców, która reaktywuje dawne Radia "ŁAN"?. W końcu dziś już nastały lepsze czasy, ale czegoś na pewno brakuje nam. Polecam dokładnie zapoznać sie z tym artykułem i wyciągnąć wnioski czy warto podjąć taką inicjatywę... Ja wierzę, że to jest możliwe do zrealizowania.

opracowanie: Marcin Szwaja   

Źródło: Gazeta krakowska; 2 maja 1998 r.; dodatek Gazeta w Proszowicach; Dla Ciebie gra Radio "ŁAN"

Dla Ciebie gra Radio "ŁAN"

Na przełomie 1993 i 1994 roku pojawiła się czteroosobowa grupa zapaleńców, która chciała uruchomić na terenie gminy Proszowice lokalną rozgłośnię radiową. Ludzie ci zdawali sobie sprawę, iż w małych ośrodkach szanse na utworzenie rozgłośni są o wiele mniejsze niż w dużych aglomeracjach miejskich.

Władze samorządowe gminy Proszowice poparły-wydawałoby się nierealną-inicjatywę uruchomienia stacji radiowej. Staraliśmy się uruchomić radio z inicjatywy społecznej, maksymalnie najniższym kosztem, ze środków budżetowych gminy- komentuje Klaudiusz Kawecki, burmistrz miasta i gminy Proszowice. Po wielu trudnościach i zabiegach przygotowawczych Radio "ŁAN" rozpoczęło nadawanie programu. Było to 22 maja 1994 roku.

Trzy województwa

Radio "ŁAN" jest pierwszą w Polsce lokalna rozgłośnią samorządową miasta i gminy Proszowice o profilu muzyczno-informacyjnym. Przybliżone proporcje programowe to około 70% muzyki i 30% informacji. Programów stacji można słuchać na częstotliwości 96,70 FM w promieniu około 50-60 km od miejsca zainstalowania nadajnika o mocy 100 kW na górze Koniuszy(324 m n.p.m) niedaleko Proszowic. Rozgłośnia swoim zasięgiem obejmuje obszar północno-wschodni województwa krakowskiego, południowy województwa kieleckiego oraz zachodni obszar województwa tarnowskiego. Obszar ten pokrywa okolice miast Proszowic, Słomnik, Skały, Miechowa, Działoszyc, Skalbmierza, Kazimierzy Wielkiej, Bochni, Nowego Brzeska, Kłaja, Niepołomic, Wieliczki oraz całą aglomerację miasta Krakowa. Jak wykazały badania ankietowe, docelowo grupę radiosłuchaczy stacji stanowią ludzie w wieku od 12 do 49 lat, o przeciętnych dochodach i średnim wykształceniu.

Jakie radio? Komercyjne i publiczne!

Cele oraz zadania Radia "ŁAN" jako stacji lokalnej pokrywają się z oczekiwaniami społeczności lokalnej. Radio to porusza jej aktualne problemy. Telefony oraz listy od słuchaczy wymuszają na radiu pewne działania interwencyjne. Misją Radia "ŁAN" jest pełnienie służby wobec społeczności lokalnej, działanie na jej rzecz, w związku z czym nie jest to radio do końca czysto komercyjne. Publiczny jego charakter wynika z tego, że jest ono rozgłośnią samorządową, niezależną od jakikolwiek sił i ugrupowań politycznych. Większość słuchaczy słusznie czuje się współwłaścicielami i współtwórcami programu stacji. W programie "Zapraszamy do rozmowy" zachęcamy do naszych słuchaczy do wypowiedzenia się na antenie na określony temat-mówi dyrektor radia Artur Sumera. Szczypta komercji tez jest niezbędna, jeżeli rozgłośnia chce być instytucją w pełni dochodową, samodzielną i niezależną. Nie odrywając się od istotnych problemów społeczności lokalnej rozgłośnia funkcjonuje na zasadzie komercyjnej-zauważa dyrektor.

Rzetelnie i szczegółowo

Ważną rolę w działalności stacji odgrywają wszelkie akcje charytatywne, związane między innymi z ośrodkiem pomocy społecznej Domu św. Brata Alberta. Na początku 1996 roku rozgłośnia wzięła udział w akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Proszowicach, gdzie na rzecz poszkodowanych w wypadkach zebrano około 25 mln st.zł. W akcji mikołajkowej 1995 roku rozgłośnia zebrała dla dzieci niepełnosprawnych około 67 mln starych złotych. Co roku tych pieniędzy jest więcej.

Radio "ŁAN" pełni również rolę wspierania lokalnej przedsiębiorczości poprzez akcentowanie na antenie licznych walorów gospodarczych regionu dorzecza Nidzicy, Szreniawy, Dłubni, Prądnika i Wisły. Radio podaje ceny produktów rolnych oraz wszystko to co się dzieje na placach targowych, pełniąc tym samym rolę lokalnego informatora rolniczego. W bloku programowym poświęconym gospodarce Radio "ŁAN" zajmuje sie między innymi problemem bezrobocia, prezentując oferty pracy z Rejonowego oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Słuchacze wykazują bardzo duże zainteresowanie. Przychodzą do studia i pytają o szczegóły danej oferty. Ostatnio rozgłośnia podjęła współpracę z Krakowską Izbą Przemysłowo-Handlową. Mamy nadzieję, że ludzie, którzy chcą dowiedzieć się, co się dzieje w ich gminie, będą słuchać naszej stacji a nie innej-kończy Artur Sumera.
(fot. źródło)SZA   idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Raj nie jest z tego świata, ale są na nim jego fragmenty.
(Anonim)
marzec  26  wtorek
[9.00 - 14.00]   (Proszowice - UGiM)
program "Czyste powietrze" - konsultacje indywidualne
marzec  27  środa
[17.00]   (Proszowice - UGiM)
program "Czyste powietrze" - spotkanie grupowe
marzec  28  czwartek
[10.00]   (Proszowice)
"Innowacje w uprawie warzyw" - szkolenie dla rolników
[15.00]   (Proszowice - CKiW)
program "Czyste powietrze" - spotkanie grupowe
marzec  29  piątek
DŁUGOTERMINOWE:
[wystawa fotograficzna]   Peru to nie tylko Machu Picchu
[do 30 kwietnia]    (PiMBP Proszowice)


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ