Samotność regularnie odczuwa 65 proc. osób z tzw. pokolenia Z, w wieku od 13 do 28 lat
    Dzisiaj jest czwartek, 05 grudnia 2024 r.   (340 dzień roku) ; imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny MD Wolontariusza    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 

serwis IKP / w szerszej perspektywie / Samotność regularnie odczuwa 65 proc. osób z tzw. pokolenia Z, w wieku od 13 do 28 lat
O G Ł O S Z E N I A


Samotność regularnie odczuwa 65 proc. osób z tzw. pokolenia Z, w wieku od 13 do 28 lat

zdjęcie dodane przez Gantas Vaičiul?nas: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/sylwetka-osoby-na-szczycie-formacji-skalnej-2409694/

1-12-2023

     Samotność nie dotyczy tylko osób starszych, regularnie zmaga się z nią aż 65 proc. osób z tzw. pokolenia Z, w wieku od 13 do 28 lat - wykazały badania "Nigdy więcej samotności". Najbardziej pragną oni bezpośredniego kontaktu z innymi ludźmi.

     To kolejna edycja tego raportu realizowana w ramach projektu MindGenic AI. Pierwszą przeprowadzono w 2022 r. pod hasłem "Samotność pokolenia Z", czyli ludzi młodych urodzonych po 1995 r. W drugim badaniu sondażem, który przeprowadzono w pierwszej połowie października 2023 r., objęto 3 700 osób z pokolenia Z. Pokazuje on nie tylko skalę samotności w tej grupie i jej przyczyny, ale także to, jak młodzi ludzie próbują sobie z nią radzić.

     Samotność określana jest jako psychiczny lub emocjonalny dyskomfort, wynikający z braku fizycznego kontaktu z innymi ludźmi lub z poczucia osamotnienia. Z raportu "Nigdy więcej samotności" wynika, że do takiego stanu przyznaje się aż 65 proc. ludzi młodych w wieku od 13 do 28 lat. Ponad 32 proc. deklaruje, że odczuwa ją często, a 33 proc. - czasami. Zapytani o emocje, które towarzyszą im w chwilach samotności, wskazują przede wszystkim na smutek (43,7 proc.) oraz bezsilność (20,2 proc.).

     Jak twierdzą autorzy raportu, badane osoby są świadome swojego osamotnienia, ale połowa nie rozmawia o tym ani z rówieśnikami, ani z rodziną. Wskazują, że najbardziej brakuje im kontaktu z innymi ludźmi. Jednocześnie 29 proc. ankietowanych przyznaje, że ma kłopoty z nawiązywaniem nowych znajomości.

     Według raportu dobrym sygnałem jest to, że sześć na dziesięć osób podejmuje jakieś kroki, aby nie czuć się samotnymi. Najczęściej jest to próba nawiązania bezpośredniego kontaktu z drugą osobą (65,1 proc.); na drugim miejscu znalazło się korzystanie z mediów społecznościowych (20,7 proc.).

"Niepokoi nas, że co piąta Zetka w Polsce chce uciec od samotności, śledząc świat pełen iluzji, który kompletnie odbiega od rzeczywistości. To dowód na to, jak bardzo brakuje im narzędzi oraz kompetencji, by prawdziwe i dobre relacje budować w realnym świecie. Niestety, Zetki nie zdobywają tych umiejętności wraz z upływem czasu. Im są starsze, tym częściej czują się samotne" - zaznacza w informacji przekazanej PAP Magda Wrzos, autorka badania i członkini projektu MindGenic AI.

     Co czwarta przebadana osoba deklaruje, że w sieci w celu "zabicia" samotności spędza ponad pięć godzin dziennie. 2,7 proc. czuje się samotnie, gdy nie ma dostępu do technologii i musi się zadowolić światem offline.

     Poczucie samotności nawet w towarzystwie innych ludzi deklaruje co czwarty przebadany przedstawiciel pokolenia. Jednocześnie Zetki bardzo rzadko rozmawiają o samotności. Tematu tego ze swoimi rówieśnikami nigdy nie podjęło 44,6 proc. respondentów, a z rodziną bądź innymi bliskimi - 53,7 proc. Jednocześnie 15,2 proc. badanych deklaruje brak wsparcia dla innych samotnych osób w swoim otoczeniu, a 16,9 proc. chciałoby takie wsparcie zaoferować, ale nie wie, co nim może być.

"Niektórzy młodzi ludzie prawdopodobnie nie zdają sobie sprawy z problemu samotności, inni odczuwają niepewność co do swoich umiejętności w pomaganiu lub po prostu brakuje im wiedzy na ten temat. Odpowiedzią na to wyzwanie jest edukacja i podniesienie świadomości społecznej w zakresie potrzeb innych ludzi oraz promowanie empatycznej komunikacji i zaangażowania społecznego w przeżywanie trudnych emocji" - zwraca uwagę Maciej Maćkowiak, psycholog, specjalista terapii uzależnień oraz psychoterapeuta dzieci i młodzieży.

     Psychologowie pracujący w ramach projektu MindGenic AI twierdzą, że przygotowali zestaw zadań i ćwiczeń, które mogą pomóc w zrozumieniu przyczyn samotności oraz w znalezieniu skutecznej drogi wyjścia z kryzysu. Celem projekt MindGenic AI, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, jest udzielenie wsparcia w rozwiązywaniu problemów wynikających z samotności, niskiej akceptacji i nudy.

"Chcemy pokazać młodym ludziom, jak wsłuchiwać się w otaczającą je rzeczywistość i jak być bliżej innych ludzi. Jeszcze przed startem narzędzia MindGenic AI wydamy eBooka, w którym zgromadzimy naszą wiedzę, aby doraźnie w ten sposób móc przeprowadzić Zetki przez program wsparcia. Przede wszystkim zachęcamy jednak do zrobienia krótkiego testu na stronie www.mindgenic.ai, który pomoże w sprawdzeniu, czy problem samotności faktycznie nas dotyczy. Nie zawsze zdajemy sobie z niego sprawę" - podkreśla Magda Wrzos.

     Autorzy raportu alarmują, że pomimo stałego dostępu do internetu, smartfonów i gier wideo ogromnym wyzwaniem dla nich pozostaje wciąż nawiązywanie głębokich emocjonalnych relacji w świecie fizycznym. "Samotność stała się prawdziwą epidemią, a ludzie młodego pokolenia - szczególnie po wielomiesięcznej izolacji wywołanej COVID-19 - doświadczają jej bardziej niż jakiekolwiek inne grupy wiekowe" - dodają.

Zbigniew Wojtasiński   

źródła: https://naukawpolsce.pap.pl/



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Tańcz, zanim muzyka się skończy.
Żyj, zanim Twoje życie się skończy.
(cytaty bliskie sercu)
5  grudnia  czwartek
6  grudnia  piątek
7  grudnia  sobota
8  grudnia  niedziela
DŁUGOTERMINOWE:


strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ