Koszulka do badania serca Holter EKG - z nanorurek węglowych
    Dzisiaj jest czwartek, 25 kwietnia 2024 r.   (116 dzień roku) ; imieniny: Jarosława, Marka, Wiki    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 

serwis IKP / w szerszej perspektywie / Koszulka do badania serca Holter EKG - z nanorurek węglowych
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Koszulka do badania serca Holter EKG - z nanorurek węglowych

(źródło: Sławomir Boncel)

7-06-2023

     Zamiast podpiętych do ciała elektrod, które pacjent nosi całą dobę - elastyczna koszulka. Naukowcy z Politechniki Śląskiej stworzyli odzież do długotrwałego badania serca Holter EKG. Kluczową innowacją jest synteza ultradługich nanorurek węglowych i ich integracja z polimerem. Wynalazek jest już w fazie badań klinicznych - powiedział PAP kierownik zespołu badawczego prof. Sławomir Boncel z Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej.

"Podstawą naszego rozwiązania jest wielofunkcyjny materiał. Powstał on z syntezy ultradługich nanorurek węglowych o konkretnych parametrach morfologicznych i geometrycznych, co pozwoliło uzyskać materiał bardzo dobrze przewodzący prąd. Następnie materiał jest przekształcany w postać pasty elektroprzewodzącej, którą można nadrukować na odzież i w ten sposób zintegrować ją z polimerem i tekstylium" - wyjaśnił naukowiec.

     Jak mówił prof. Boncel, podobne rozwiązania są już dostępne na świecie, ale wykorzystują konwencjonalne metale - tam najczęstszym elementem przewodzącym wbudowanym w odzież są części miedziane lub aluminiowe.

     Tutaj podstawę stanowią wspomniane ultradługie wielościenne nanorurki węglowe, czyli cylindryczne makromolekuły, składające się, na poziomie atomowym, ze zwiniętych bezszwowo "płacht" grafenu osadzonych w układzie "rurka w rurce". "Osiągają one długość nawet kilku milimetrów, przy średnicy kilkudziesięciu nanometrów i przypominają strukturę współosiowych plastrów miodu zwiniętych w ruloniki o coraz większej średnicy" - tłumaczył chemik.

     Taka koszulka z nanotekstroniczną powłoką z nanorurek węglowych pozwala zbierać sygnał biometryczny np. pracy serca. "Koszulka powstała z myślą o długotrwałym badaniu elektrokardiograficznym (EKG) typu Holter. Pomiary są przesyłane zdalnie do aplikacji, którą może mieć lekarz lub sam pacjent" - wyjaśnił prof. Boncel.

     Koszulka jest wygodna dla użytkownika - w odróżnieniu od niedogodności związanych ze standardowym sposobem przeprowadzania tego 24-godzinnego badania (pacjenci przez całą dobę mają przypięte do klatki piersiowej elektrody monitorujące pracę serca i chodzą z urządzeniem zbierającym te dane).

      W założeniu koszulka ma być użytkowana przez pacjentów, którzy z powodów zdrowotnych potrzebują częstszego badania typu Holter. Co ciekawe, koszulka może być używana wielokrotnie, nawet po praniu. "Po wypraniu nie traci swoich właściwości przewodzących, a sygnał nie ulega znaczącej degradacji" - podał chemik.

     Zdaniem naukowca, sam koszt produkcji takiej koszulki nie powinien być wyższy od tej standardowej z poliestru czy poliamidu niż o 15-20 proc. - tyle bowiem stanowi ten "wkład" przewodzącego materiału.

     Dotąd powstało kilkanaście takich koszulek, które po wstępnych testach naukowców z Politechniki Śląskiej są obecnie w fazie badań klinicznych, prowadzonych w Górnośląskim Centrum Medycznym.

     Prof. Boncel przyznał, że wyzwaniem pozostaje kwestia recyklingu takich koszulek. "Jest to odzież polimerowa, z dodatkiem elementów przewodzących, co niestety uniemożliwia nam poddanie jej bezpośredniemu recyklingowi. Pamiętajmy jednak, że na świecie 1/3 zgonów jest spowodowana chorobami sercowo-naczyniowymi, a elektrokardiografia jest najmniej inwazyjną techniką diagnostyczną. Dlatego jestem przekonany, że dzięki współpracy technologów chemicznych i technologów tekstyliów rozwiążemy w końcu i ten problem" - powiedział badacz.

"Badania kliniczne niedawno się rozpoczęły. Pierwsze testy wyszły pozytywnie, a na różne potrzebne korekty reagujemy na bieżąco. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to finału spodziewamy się nie dłużej niż za dwa lata" - wyraził nadzieję prof. Boncel.

     W przyszłości jego zespół chce sprawdzić możliwość wykorzystania tego typu odzieży również do badań kardiotokografii (KTG), czyli EKG płodu.

Agnieszka Kliks-Pudlik   

źródła: https://naukawpolsce.pap.pl/



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Nie da się zobaczyć mózgu człowieka, ale widać kiedy go brakuje.
(internet)
kwiecień  25  czwartek
kwiecień  26  piątek
[9.30-13.30]   (Skalbmierz)
8. Akcja Honorowego Krwiodawstwa "Krew darem życia 2024"
[12.00]   (Piotrkowice Małe)
Dzień Integracji Pokoleń w Zesple Szkół im. E. Godlewskiego
kwiecień  27  sobota
kwiecień  28  niedziela
[17.00]   (Proszowice)
spektakl komediowy Żona do adopcji
[17.00]   (Kraków)
koncert orkiestry dętej "Sygnał" z Biórkowa Wielkiego "na Szklanych Domach"
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ