Oferty pracy w Proszowicach - gdzie ich najlepiej szukać?
    Dzisiaj jest piątek, 01 grudnia 2023 r.   (335 dzień roku) ; imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza Dzień walki z AIDS    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 
 |   nasze zdrowie   |   bezpieczeństwo   | 
 gospodarka regionu 
 |   życie parafii   |   zza drzwi urzędów   |   wieści gminne   | 

serwis IKP / sprawy mieszkańców ZP / gospodarka regionu / Oferty pracy w Proszowicach - gdzie ich najlepiej szukać?
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Oferty pracy w Proszowicach - gdzie ich najlepiej szukać?

(fot. Michal Jarmoluk from Pixabay)

Proszowice, 28-06-2023

     Informacje płynące z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wskazują, że bezrobocie w Polsce w maju 2023 roku osiągnęło historyczny poziom. Według wstępnych szacunków stopa bezrobocia w maju była na poziomie 5,1%. Z kolei zgodnie z danymi Eurostatu Polska może pochwalić się najniższym poziomem bezrobocia w całej Unii Europejskiej. Jak te dane przekładają się na rzeczywistość? Czy praca w województwie małopolskim rzeczywiście jest tak łatwo dostępna? Sprawdź, w jakich zawodach znalezienie pracy będzie obecnie najłatwiejsze.

Praca w Proszowicach a bezrobocie - co warto wiedzieć?

     Minister pracy i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała o spadku stopy bezrobocia w maju w stosunku do kwietnia tego roku. Zgodnie z szacunkami MRiPS stopa bezrobocia rejestrowanego spadła o 0,1%, wynosząc w maju 5,1%. W odniesieniu do maja 2022 roku jest to spadek o 0,3%.

     Dane obrazujące polski rynek pracy udostępnił również Eurostat. Według nich bezrobocie w Polsce jest najniższe wśród krajów UE - wyniosło 2,7% (na równi z Czechami). Wskaźnik bezrobocia dla całej Unii Europejskiej jest na poziomie 6%, a dla strefy euro - 6,5%.

     Warto przy tym zwrócić uwagę, że pomimo tych optymistycznych danych, stopa bezrobocia różni się w zależności od regionu. W Polsce najniższy poziom bezrobocia odnotowano w Wielkopolsce (3%), a najwyższy na Warmii i Mazurach oraz na Podkarpaciu (8,6%). Województwo małopolskie z bezrobociem wynoszącym 4,5% uplasowało się na 5. miejscu, co może dawać nadzieję osobom, które interesuje posada w regionie, w tym praca w powiecie proszowickim.

     Na jakie wynagrodzenia mogą liczyć mieszkańcy regionu? Według danych GUS w kwietniu 2023 roku najwięcej zarabiały tutaj osoby zatrudnione w sektorze informacyjno-komunikacyjnym (14 119 złotych brutto) i w sektorze przedsiębiorstw (7773 złotych brutto). Najniższe przeciętne wynagrodzenie brutto osiągane jest takich branżach jak budownictwo (6079 złotych brutto) oraz zakwaterowanie i gastronomia (5079 złotych brutto).

Zawody, w których czeka praca w powiecie proszowickim

     Proszowiccy pracodawcy oferują różnego rodzaju stanowiska, nierzadko dostępna jest też praca dla uchodźców. W 2023 roku prognozy Barometru Zawodów dla powiatu wskazują na deficyt poszukujących zatrudnienia w 25 zawodach - jedne wymagają specjalnych certyfikatów lub dyplomu ukończenia studiów, w innych wystarczy doświadczenie i umiejętności. Gdzie najlepiej szukać pracy?

     Bezrobocie w powiecie proszowickim nie grozi osobom, które szukają etatu w ochronie zdrowia (poszukiwani są lekarze, pielęgniarki i położne, ratownicy medyczni, dentyści, farmaceuci), w branży budowlanej (kierownicy budowy, brukarze) oraz w usługach (fryzjerzy, kosmetyczki). Praca Proszowice czeka też na kierowców (autobusów, samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych), fizjoterapeutów i masażystów, psychologów i psychoterapeutów, kucharzy, diagnostów samochodowych, magazynierów, samodzielnych księgowych, spawaczy i ślusarzy.

Zawody nadwyżkowe, czyli komu trudniej znaleźć zatrudnienie?

     Zdarzyło ci się, że pomimo doświadczenia i kwalifikacji poszukiwania pracy nie przynosiły oczekiwanych rezultatów? Praca w województwie małopolskim dostępna jest w wielu zawodach, jednak w kilku z nich na 2023 rok prognozowane są nadwyżki poszukujących pracy. Oznacza to, że lokalny rynek pracy charakteryzuje mniejsze zapotrzebowanie na pracowników niż liczba osób bezrobotnych w danym zawodzie. Kto może mieć problem ze znalezieniem zatrudnienia?

     Dane Barometru Zawodów wskazują, że w Małopolsce zawodem nadwyżkowym są ekonomiści. Sytuacja wygląda podobnie w samym powiecie proszowickim, jednak tutaj wskazano jeszcze kilka innych profesji nadwyżkowych. Praca w Proszowicach, w której najtrudniej znaleźć zatrudnienie, to sprzedawcy i kasjerzy, sprzątaczki i pokojowe oraz pracownicy administracyjni i biurowi. Aby trafić na ciekawe oferty pracy w tych zawodach, trzeba regularnie przeglądać ogłoszenia, np. na Praca.pl i uzbroić się w cierpliwość. Rozwiązaniem może być także przebranżowienie - wybór zawodu, w którym brakuje pracowników to szansa na stabilne zatrudnienie i atrakcyjne zarobki.

praca.pl   idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Zawsze jest dobry dzień, kiedy otwierasz szczęśliwe oczy.
(ks. Jan Twardowski)
grudzień  1  piątek
grudzień  2  sobota
grudzień  3  niedziela
[15.00-19.00]   (Karwin)
Spotkanie z historią - nieznana historia I. wojny światowej - ważne wydarzenie w Karwinie
[15.00]   (Pałecznica)
Mikołajki 2023 w Pałecznicy
[16.00]   (Klimontów)
Święty Mikołaj w Klimontowie...
[17.00]   (Proszowice)
"Tribute to ZBIGNIEW WODECKI!" - koncert zespołu Zacznij od Bacha
grudzień  4  poniedziałek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ