Oferty pracy w Proszowicach - gdzie ich najlepiej szukać?
    Dzisiaj jest poniedziałek, 24 czerwca 2024 r.   (176 dzień roku) ; imieniny: Danuty, Jana, Janiny Noc świętojańska    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 
 |   nasze zdrowie   |   bezpieczeństwo   | 
 gospodarka regionu 
 |   życie parafii   |   zza drzwi urzędów   |   wieści gminne   | 

serwis IKP / sprawy mieszkańców ZP / gospodarka regionu / Oferty pracy w Proszowicach - gdzie ich najlepiej szukać?


O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Oferty pracy w Proszowicach - gdzie ich najlepiej szukać?

(fot. Michal Jarmoluk from Pixabay)

Proszowice, 28-06-2023

     Informacje płynące z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wskazują, że bezrobocie w Polsce w maju 2023 roku osiągnęło historyczny poziom. Według wstępnych szacunków stopa bezrobocia w maju była na poziomie 5,1%. Z kolei zgodnie z danymi Eurostatu Polska może pochwalić się najniższym poziomem bezrobocia w całej Unii Europejskiej. Jak te dane przekładają się na rzeczywistość? Czy praca w województwie małopolskim rzeczywiście jest tak łatwo dostępna? Sprawdź, w jakich zawodach znalezienie pracy będzie obecnie najłatwiejsze.

Praca w Proszowicach a bezrobocie - co warto wiedzieć?

     Minister pracy i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała o spadku stopy bezrobocia w maju w stosunku do kwietnia tego roku. Zgodnie z szacunkami MRiPS stopa bezrobocia rejestrowanego spadła o 0,1%, wynosząc w maju 5,1%. W odniesieniu do maja 2022 roku jest to spadek o 0,3%.

     Dane obrazujące polski rynek pracy udostępnił również Eurostat. Według nich bezrobocie w Polsce jest najniższe wśród krajów UE - wyniosło 2,7% (na równi z Czechami). Wskaźnik bezrobocia dla całej Unii Europejskiej jest na poziomie 6%, a dla strefy euro - 6,5%.

     Warto przy tym zwrócić uwagę, że pomimo tych optymistycznych danych, stopa bezrobocia różni się w zależności od regionu. W Polsce najniższy poziom bezrobocia odnotowano w Wielkopolsce (3%), a najwyższy na Warmii i Mazurach oraz na Podkarpaciu (8,6%). Województwo małopolskie z bezrobociem wynoszącym 4,5% uplasowało się na 5. miejscu, co może dawać nadzieję osobom, które interesuje posada w regionie, w tym praca w powiecie proszowickim.

     Na jakie wynagrodzenia mogą liczyć mieszkańcy regionu? Według danych GUS w kwietniu 2023 roku najwięcej zarabiały tutaj osoby zatrudnione w sektorze informacyjno-komunikacyjnym (14 119 złotych brutto) i w sektorze przedsiębiorstw (7773 złotych brutto). Najniższe przeciętne wynagrodzenie brutto osiągane jest takich branżach jak budownictwo (6079 złotych brutto) oraz zakwaterowanie i gastronomia (5079 złotych brutto).

Zawody, w których czeka praca w powiecie proszowickim

     Proszowiccy pracodawcy oferują różnego rodzaju stanowiska, nierzadko dostępna jest też praca dla uchodźców. W 2023 roku prognozy Barometru Zawodów dla powiatu wskazują na deficyt poszukujących zatrudnienia w 25 zawodach - jedne wymagają specjalnych certyfikatów lub dyplomu ukończenia studiów, w innych wystarczy doświadczenie i umiejętności. Gdzie najlepiej szukać pracy?

     Bezrobocie w powiecie proszowickim nie grozi osobom, które szukają etatu w ochronie zdrowia (poszukiwani są lekarze, pielęgniarki i położne, ratownicy medyczni, dentyści, farmaceuci), w branży budowlanej (kierownicy budowy, brukarze) oraz w usługach (fryzjerzy, kosmetyczki). Praca Proszowice czeka też na kierowców (autobusów, samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych), fizjoterapeutów i masażystów, psychologów i psychoterapeutów, kucharzy, diagnostów samochodowych, magazynierów, samodzielnych księgowych, spawaczy i ślusarzy.

Zawody nadwyżkowe, czyli komu trudniej znaleźć zatrudnienie?

     Zdarzyło ci się, że pomimo doświadczenia i kwalifikacji poszukiwania pracy nie przynosiły oczekiwanych rezultatów? Praca w województwie małopolskim dostępna jest w wielu zawodach, jednak w kilku z nich na 2023 rok prognozowane są nadwyżki poszukujących pracy. Oznacza to, że lokalny rynek pracy charakteryzuje mniejsze zapotrzebowanie na pracowników niż liczba osób bezrobotnych w danym zawodzie. Kto może mieć problem ze znalezieniem zatrudnienia?

     Dane Barometru Zawodów wskazują, że w Małopolsce zawodem nadwyżkowym są ekonomiści. Sytuacja wygląda podobnie w samym powiecie proszowickim, jednak tutaj wskazano jeszcze kilka innych profesji nadwyżkowych. Praca w Proszowicach, w której najtrudniej znaleźć zatrudnienie, to sprzedawcy i kasjerzy, sprzątaczki i pokojowe oraz pracownicy administracyjni i biurowi. Aby trafić na ciekawe oferty pracy w tych zawodach, trzeba regularnie przeglądać ogłoszenia, np. na Praca.pl i uzbroić się w cierpliwość. Rozwiązaniem może być także przebranżowienie - wybór zawodu, w którym brakuje pracowników to szansa na stabilne zatrudnienie i atrakcyjne zarobki.

praca.pl   idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Tańcz, zanim muzyka się skończy.
Żyj, zanim Twoje życie się skończy.
(cytaty bliskie sercu)
czerwiec  24  poniedziałek
czerwiec  25  wtorek
czerwiec  26  środa
czerwiec  27  czwartek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ