Tablica dla Bartosza Głowackiego
    Dzisiaj jest środa, 17 lipca 2024 r.   (199 dzień roku) ; imieniny: Aleksego, Bogdana, Martyny    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 
 |   życie kulturalne   |   aktualności oświatowe   |   wiadomości z bibliotek   | 
 historia, pamięć 
 |   nuka/kultura szerzej   |   wiktoria 1920   |   Nieskończenie Niepodległa   | 

serwis IKP / kultura-oświata / historia, pamięć / Tablica dla Bartosza Głowackiego
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Tablica dla Bartosza Głowackiego

fragment okładki promowanej książki (fot. zbiory autora)
(fot. zbiory autora)

Zakrzów, 17-07-2023

     W niedzielę, 16 lipca w Zakrzowie koło Skalbmierza odbyła się uroczystość poświęcenia i odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Wojciechowi Bartoszowi Głowackiemu, bohaterowi Bitwy pod Racławicami (4 kwietnia 1974 r.).

     Słynny oficer kosynierów Tadeusza Kościuszki [ikp; chorąży w regimencie Grenadierów Krakowskich] doczekał się w Zakrzowie tablicy pamiątkowej, która zawisła na ścianie frontowej tamtejszej remizy. Jej odsłonięcie poprzedziła konferencja naukowa połączona z promocją książki "Wojciech Bartosz Głowacki. Chłopski Bohater z Zakrzowa koło Skalbmierza" autorstwa Stanisława M. Przybyszewskiego i Andrzeja Bieniasa.

     Wydarzenie zainicjowała konferencja naukowa, którą otworzył zastępca burmistrza Kamil Włosowicz - jeden z inicjatorów propagowania wiedzy o bohaterze bitew pod Racławicami i Szczekocinami w 1794, o którego po latach zapomnienia upomniało się Stowarzyszenie Dla Skalbmierza i mieszkańcy Zakrzowa. Konferencję poprowadził Hubert Przybyszewski, syn nieżyjącego już autora książki oraz jej wydawca.

(fot. zbiory autora)

     Przybyli na spotkanie historycy i przedstawiciele różnych organizacji zgodnie stwierdzili, że nie można z całą pewnością wskazać, że bohater bitwy pod Racławicami urodził się w Rzędowicach w gminie Koniusza [ikp: Nie można też jednoznacznie stwierdzić, że urodził się w Zakrzowie. Jednak nie ulega wątpliwości, że urodził się na Ziemi Proszowskiej].

- Nie ma co toczyć sporu o miejsce urodzin Bartosza Głowackiego, bo księgi parafialne, które mogłyby wskazać miejsce urodzenia uległy spaleniu. Ważniejsze jest to, że Gmina Skalbmierz wraz KGW Zakrzów i OSP Zakrzów podjęły trud upamiętnienia tej postaci, która powoli popadała w zapomnienie - mówił Henryk Pomykalski w Zakrzowie.

     Jako pierwszy, wykład "Bartosz Głowacki i jego legenda w świadomości narodowej" zaprezentował współautor wspomnianej książki Andrzej Bienias, który przybliżył zebranym życiorys Głowackiego podkreślając jego związek z Zakrzowem. Słowo do zebranych skierował również Henryk Pomykalski - historyk i regionalista, a zarazem, co sam podkreśli, potomek polskiego kosyniera. O staraniach dotyczących budowy pomnika Bartosza Głowackiego w Racławicach (odsłoniętego w 1994 roku), a także o działalności Racławickiego Towarzystwa Kulturalnego opowiedział jego wieloletni prezes Eugeniusz Skoczeń.

(fot. zbiory autora)
(fot. zbiory autora)
     Arkadiusz Fularski omówił działalność Stowarzyszenia Ruch Na Rzecz Rozwoju Powiatu Proszowickiego BARTOSZ. Zwrócił się też w imieniu Stowarzyszenia BARTOSZ do zebranych z APELEM, aby dla upamiętnienia w przyszłym roku, 230. rocznicy Bitwy pod Racławicami i 30. rocznicy odsłonięcia pomnika Bartosza Głowackiego w Racławicach już teraz rozpocząć wspólną kampanię społeczną polegającą na:
  1. Przybliżaniu sylwetki Wojciecha Bartosza Głowackiego,
  2. Zachęcaniu do rozpoczęciu remontów i odnowienia miejsc związanych z upamiętnieniem chłopskiego bohatera spod Racławic przez gospodarzy terenu na których znajdują się obeliski, pomniki, tablice, napisy,
  3. Rozpoczęciu przygotowań do cyklu konferencji poświęconych Bartoszowi Głowackiemu.
     Słowo do uczestników konferencji skierował również obecny na spotkaniu poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec, który zapewnił o swym wsparciu dla dalszych działań związanych z godnym upamiętnieniem chłopskiego bohatera. Następny prelegent - Krzysztof Grosicki, który jest nie tylko myśliwym i kolekcjonerem broni, ale również sędzią strzeleckim z Po konferencji na placu przy remizie w Zakrzowie odbyła się msza święta plenerowa, którą odprawił proboszcz skalbmierskiej parafii ks. Marian Fatyga. Przy ołtarzu stanęli druhowie z tamtejszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z pocztem sztandarowym. Po zakończeniu mszy świętej dokonano aktu odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Bartoszowi Głowackiemu, która zawisła na ścianie frontowej zakrzowskiej remizy. Tablicę ufundowali mieszkańcy Zakrzowa. Tę szlachetną inicjatywę otoczyli również swoim wsparciem senator RP Jacek Włosowicz oraz skalbmierscy samorządowcy. Z kolei na placu przed remizą stanęła również poświęcona Głowackiemu tablica informacyjna z jego portretem autorstwa Michała Chmielarza oraz notką biograficzną.

(fot. zbiory autora)

     Po odsłonięciu tablic Koło Gospodyń Wiejskich w Zakrzowie w imieniu mieszkańców podziękowało wszystkim zaangażowanym w godne upamiętnienie Głowackiego, przekazując im pamiątkowe i oryginalne podziękowania wykonane przez mieszkankę Zakrzowa - Małgorzatę Pierchałę na drewnianej płycie. Głos zabrali również zaproszeni goście: burmistrz Miasta i Gminy Skalbmierz, przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Śmiech, a także poseł na Sejm RP Mariusz Gosek oraz członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Tomasz Jamka.

     Z dużym wzruszeniem kierując w stronę organizatorów podziękowania głos zabrał również Czesław Błaut - potomek Bartosza Głowackiego, który uczestniczył w wydarzeniu wspólnie z małżonką Krystyną. Pamiątkowe podpisy od uczestników wydarzenia na specjalnie przygotowanej planszy z konturami mapy Polski zbierał propagator tematyki kościuszkowskiej, autor makiety bitwy pod Racławicami Janusz Król.

(fot. zbiory autora)

     Na zakończenie części oficjalnej wydarzenia Koło Gospodyń Wiejskich w Zakrzowie wykonało utwór muzyczny poświęcony Bartoszowi Głowackiemu. Słowa tego specjalnie przygotowanego na tę uroczystość utwory napisał na prośbę pań z Zakrzowa zastępca burmistrza Kamil Włosowicz. Następnie rozpoczął się piknik rodzinny. W trakcie imprezy zakrzowskie KGW częstowało zebranych daniami inspirowanymi naturalnymi produktami pochodzenia leśnego, które były częścią projektu "Las od dziś bliżej nas!" realizowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich w Zakrzowie we współpracy z Lasami Państwowymi. Na najmłodszych mieszkańców czekała również dmuchana zjeżdżalnia. Całość zakończyła zabawa taneczna pod gwiazdami.

red.   idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Tańcz, zanim muzyka się skończy.
Żyj, zanim Twoje życie się skończy.
(cytaty bliskie sercu)
lipiec  17  środa
lipiec  18  czwartek
lipiec  19  piątek
lipiec  20  sobota
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ