Lokaty bankowe - poradnik dla początkujących inwestorów
    Dzisiaj jest wtorek, 23 kwietnia 2024 r.   (114 dzień roku) ; imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha Ś. Dzień Książki i Praw Autorskich    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   struktura powiatu   |   nasze parafie   |   konkursy   |   prossoviana   |   zaduszki ZP   |   poszukujemy   |   okaż serce INNYM   |   różne RAS   |   porady, inf.   |   RAS-2   |   RAS-3   | 

serwis IKP / informacje / RAS-2... / Lokaty bankowe - poradnik dla początkujących inwestorów
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Lokaty bankowe - poradnik dla początkujących inwestorów

(fot. nadesłane)

25-06-2018

     Inwestycja w lokaty bankowe nie jest zbyt skomplikowana. Wystarczy wybrać konkretną lokatę i przelać na odpowiedni rachunek określoną kwotę. Jednak przed wyborem lokaty warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

     Lokaty bankowe - wydawałoby się, że trudno o prostszy i bezpieczniejszy pod względem inwestycyjnym produkt bankowy. Okazuje się jednak, że nawet lokaty są obecnie dość skomplikowane i żeby móc na nich rozsądnie zarobić, należy znać kilka podstawowych zasad ich wyboru. W niniejszym artykule przedstawiamy 8 najważniejszych kwestii, które powinien znać każdy, kto chce rozpocząć inwestycję na lokatach.

1. Nie wycofuj środków przed terminem

     Deponujesz pieniądze w banku, dlatego zależy Ci na odsetkach od zainwestowanego kapitału - to oczywiste. Miej jednak na uwadze, że większość banków wymaga dotrwania do końca umowy, żeby móc wypłacić kapitał powiększony o odsetki - jeżeli dojdzie do przedwczesnego zerwania umowy z inicjatywy klienta, zgromadzone zyski nie zostaną wypłacone. Stąd bardzo ważne jest, aby mieć pewność, że pieniądze z lokaty nie zostaną wycofane przed terminem jej zapadalności.

     Czy wobec tego nie warto korzystać z lokaty jeśli nie ma się pewności, że zdeponowane w jej ramach pieniądze nie będą potrzebne w najbliższym czasie? Na szczęście nie, ponieważ na rynku działają również banki oferujące lokaty, w przypadku których wypłata kapitału wraz z odsetkami jest możliwa w dowolnym momencie, nawet w przypadku zakończenia lokaty przed ustalonym wcześniej terminem. Lokaty takie należą jednak do rzadkości, ciężko więc jest znaleźć tego typu lokatę, która dodatkowo będzie posiadała wysokie oprocentowanie.

2. Uważaj na automatyczne przedłużenie lokaty

     Duża część lokat odnawia się automatycznie od razu po ich zakończeniu, co nie zawsze jest korzystne dla klienta. Wynika to z faktu, że po odnowieniu warunki przeważnie stają się zdecydowanie mniej atrakcyjne niż były wcześniej, choć nie jest to żelazna reguła i zdarzają się oferty, w przypadku których odnowienie odbywa się na takich samych warunkach jak w chwili zakładania lokaty. Koniecznie przeanalizuj kwestię odnawialności, zanim zdecydujesz się na założenie wybranej lokaty.

3. Zwracaj uwagę na dodatkowe produkty

     Obecnie bardzo wiele lokat jest oferowanych wyłącznie w połączeniu z innymi produktami bankowymi, najczęściej rachunkami osobistymi. Schemat wygląda w ten sposób, że atrakcyjnie oprocentowana lokata jest dostępna tylko dla klientów, którzy już mają lub założą konto w danym banku. Gdzie tkwi haczyk? Przede wszystkim w opłatach, jakie są pobierane w związku z prowadzeniem i codziennym obsługiwaniem rachunku osobistego. Dlatego dokładnie zorientuj się, na jakie koszty związane z dodatkowym kontem musisz się przygotować w zamian za możliwość zysku na lokacie.

4. Korzystaj z promocji

     Chcąc przyciągnąć klientów, banki często oferują różnego rodzaju promocje. Z reguły są one skierowane do osób, które jeszcze nie mają żadnych produktów w danym banku. Warto korzystać z okazji, o ile oczywiście są to faktycznie okazje. Konieczność założenia darmowego konta (o ile rzeczywiście będzie ono darmowe) w zamian za możliwość uzyskania wysokiego, ponadprzeciętnego oprocentowania lokaty to przecież żadne obciążenie, a poza tym z rachunku zazwyczaj można będzie bez problemu zrezygnować po zakończeniu lokaty. Staraj się też sprawdzić aktualny ranking lokat, w którym prezentowane są najciekawsze w danym momencie lokaty. Rankingów takich w Internecie jest mnóstwo, więc nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem i przeanalizowaniem kilku z nich.

5. Różnicuj lokaty

     Nie inwestuj wyłącznie w długo- czy krótkoterminowe lokaty - staraj się je różnicować i nie poprzestawaj na jednym schemacie. Nie deponuj wszystkich dostępnych środków w ramach pojedynczej lokaty, tylko rozłóż je na kilka lub nawet kilkanaście różnych lokat. Dzięki temu Twoje pieniądze stają się bezpieczniejsze, bo nie zależą od jednego banku. Ponadto, gdy będziesz z jakiegoś powodu zmuszony do zerwania lokaty, to będziesz miał możliwość zerwania tylko jednej lub kilku, których zerwanie pozwoli Ci na zdobycie potrzebnej kwoty. W przypadku gdybyś posiadał wyłącznie jedną lokatę, to w takiej sytuacji konieczne byłoby jej zerwanie, co mogłoby wiązać się z utratą odsetek od całości inwestowanej kwoty. Testuj, sprawdzaj i na własnej skórze przekonaj się, jaka strategia inwestycyjna sprawdza się najlepiej u Ciebie.

6. Inwestuj duże kwoty

     Lokaty bankowe są znakomitym sposobem na bezproblemowy i bezpieczny zarobek. O ile przy kwotach rzędu kilku tysięcy złotych zyski są praktycznie nieodczuwalne, przy inwestycji idącej w dziesiątki czy setki tysięcy złotych, wypracowane odsetki okazują się bardzo satysfakcjonujące. Mając dużo wolnych środków, zdeponowanie ich na lokacie (a raczej lokatach) gwarantuje stały przypływ odsetek, które przy dużych sumach inwestycji mogą być naprawdę pokaźne.

7. Negocjuj oprocentowanie

     Wiele osób jest przekonanych, że tabele oprocentowania proponowane przez banki są sztywne i nie da się nic w tej kwestii zmienić. Tymczasem negocjowanie wysokości oprocentowania jest jak najbardziej możliwe - tylko że z takiej możliwości mogą skorzystać zazwyczaj tylko te osoby, które inwestują na lokacie spore kwoty. Bank często idzie im na rękę i podwyższa standardowe oprocentowanie. Pamiętaj, że wysokość oprocentowania lokaty to jeden z najważniejszych czynników przy jej wyborze, ponieważ to właśnie wysokość oprocentowania będzie decydująca dla ostatecznego zysku z inwestycji.

8. Wybieraj lokaty z jak najczęstszą kapitalizacją odsetek

     Kapitalizacja odsetek to po prostu proces ich dopisywania do zdeponowanego kapitału. Kapitalizacja może odbywać się, np. raz na miesiąc, tylko jeden raz na koniec trwania umowy lub nawet codziennie. Częstotliwość kapitalizacji odsetek ma duży wpływ na finalny zysk, dlatego warto mieć świadomość, że aby więcej zarobić, powinno się poszukiwać lokat z jak najczęstszą kapitalizacją. Oczywiście jest ona tylko jednym z wielu czynników, które należy brać pod uwagę - równie, lub nawet bardziej istotne są wszystkie inne wymienione powyżej.

red.   



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Nie da się zobaczyć mózgu człowieka, ale widać kiedy go brakuje.
(internet)
kwiecień  23  wtorek
kwiecień  24  środa
[18.00]   (Kraków)
Operacja >>Burza<< na obszarze Inspektoratu Miechów Armii Krajowejwykład Cezarego Brożka (transmisja online)
kwiecień  25  czwartek
kwiecień  26  piątek
[9.30-13.30]   (Skalbmierz)
8. Akcja Honorowego Krwiodawstwa "Krew darem życia 2024"
[12.00]   (Piotrkowice Małe)
Dzień Integracji Pokoleń w Zesple Szkół im. E. Godlewskiego
DŁUGOTERMINOWE:
PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ