Adam Słupek życie i twórczość tom I
    Dzisiaj jest piątek, 26 kwietnia 2024 r.   (117 dzień roku) ; imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   struktura powiatu   |   nasze parafie   |   konkursy   |   prossoviana   |   zaduszki ZP   |   poszukujemy   |   okaż serce INNYM   |   różne RAS   |   porady, inf.   |   RAS-2   |   RAS-3   | 
 |   zapraszamy   | 
 on-line 
 |   monografie...   |   biografie...   |   albumy...   |   okazjonalne...   |   beletrystyka...   |   nasi twórcy   |   inne...   |   filmoteka   | 

serwis IKP / informacje / prossoviana / on-line / Adam Słupek życie i twórczość tom I / Adam Słupek życie i twórczość tom I
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Adam Słupek życie i twórczość tom I
odc. 12

(fot. zbiory autora)

Proszowice, 8-07-2019

odcinek 12
Rocznica stulecia czynu niepodległościowego w Polsce

I. Adam Słupek uczestniczył w Sesji Naukowej setną rocznicę Czynu Niepodległościowego Polaków. Jako Chorąży Sztandaru Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej, prezentował w trakcie Sesji Naukowej replikę munduru strzeleckiego z 1914 r.

     W setną rocznicę Czynu Niepodległościowego w Krakowskim, w Pałacu Wielopolskich odbyła się w dniu 12 kwietnia 2014 r. Naukowa Sesja pt. Kraków na drodze do Niepodległości. W sesji czynnie uczestniczył Adam Słupek. Organizatorem sesji byli: Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa oraz Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

     Kraków jest najlepszym miejscem do organizowania takich obchodów. Był bowiem pierwszym miastem na polskiej drodze do Niepodległości. W Krakowie działały oddziały młodzieży niepodległościowej, które wyruszyły w dniu 6 sierpnia 1914 r. do królestwa. Jerzy Bukowski, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, podczas Sesji wspomniał, że rozpoczęcie walki o niepodległość znalazło swój wyraz poetycki w wierszu Edwarda Słońskiego "Pierwsza Kadrowa":

W carskich siedzieliśmy "tiurmach",
Sybirskim gnano nas szlakiem,
A każdy z nas był szczęśliwy,
Że się urodził Polakiem.(...)
Bóg mękę i krew odważył,
Wybrał z nich wszystko najczystsze
I taką Polskę poniosła
Pierwsza Kadrowa w tornistrze!

     Uczestnikom sesji w 100. Rocznicę Czynu Niepodległościowego w Krakowie towarzyszyła wystawa pamiątek niepodległościowych ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Pokazano popiersie Józefa Piłsudskiego dłuta Konstantego Laszczki, obraz Jerzego Kossaka Bitwa pod Laskami 1914.,na którym widnieje na pierwszym planie postać Edwarda Śmigłego-Rydza, późniejszego Marszałka Polski. Udostępniono zestaw Orłów Legionowych oraz tzw. Tarczę Legionów pochodzącą z Żółkwi. Pałac Wielopolskich, jest także pamiątką zmagań niepodległościowych sprzed stu lat. W tym budynku powstał w 1914 r. Naczelny Komitet Narodowy, który stanowił zaplecze polityczne Legionów Polskich.

Adam Słupek pierwszy od prawej
(zbiory Adama Słupka)
Pałac Wielopolski, sesja Naukowa pt. Kraków na drodze do Niepodległości, Adam Słupek prezentuje się w replice munduru strzeleckiego z 1914r.
(fot. Gosc.pl krakowski / Bogdan Gonciarz)
     Adam Słupek, chorąży Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej, prezentował w trakcie sesji naukowej replikę munduru strzeleckiego z 1914 r. [Gonciarz Bohdan, Gosc.pl. 1d. 13.04.2014]. Podczas sesji przypomniano modlitwę Adama Mickiewicza: O wojnę powszechną za wolność ludów prosimy Cię, Panie! O broń i orły narodowe prosimy Cię, Panie.

     Koledzy ze środowiska Piłsudczyków w Polsce, lubili Adama w roli Józefa Piłsudskiego, w którego wcielał się od wielu lat podczas Marszów Szlakiem I Kompanii Kadrowej z Oleandrów w Krakowie do Kielc, oraz w uroczystościach rocznicowych, upamiętniających odzyskanych przez Polskę Niepodległości. Adam o sobie wspominał często, że lubił się wcielać w Piłsudskiego bardzo chętnie, ...bo była to okazja do identyfikowania się z Marszałkiem, który przywrócił ducha wiary Polaków w niepodległą, wolną Polskę, przywrócił szacunek do niej i odbudował wojsko polskie.

     Podczas sesji referaty wygłosili: prof. Waldemar Łazuga pt. Polski Piemont; Tomasz Nałęcz - Kraków jako stolica polskiego ruchu niepodległościowego w przededniu wojny; Prezydent Jacek Majchrowski - Kadrówka i jej losy; prof. Tomasz Gąsowski - Między irredentą a trializmem, Michał Baczkowski - Rok 1918 w Krakowie i w Galicji. Demontaż zaborczego państwa; Jacek Purchla - Między rzeczywistością a mitem; Przemysław Wywiał - Kraków - Strażnik pamięci o niepodległości. Barbara Berska przedstawiła komunikat o wystawie organizowanej przez Archiwum Narodowe w Krakowie: Wielka Wojna w dokumentach z polskich archiwów. II. Adam Słupek uczestnik Marszu w 100. rocznicę Czynu Niepodległościowego Polaków

     Adam Słupek w 2014 r., uczestniczył w Marszu Kadrówki, który związany był z 100. rocznicą wymarszu I Kompanii Kadrowej i 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej. W Marszu uczestniczyło ponad 700 osób. Uczestniczy entuzjastycznie byli powitani w Słomnikach. Do uczestników przemawiał burmistrz Paweł Knafel, który wręczył najbardziej zasłużonym Kadrowiczom pamiątkowe statuetki popiersia - rzeźbę Józefa Piłsudskiego, wykonane przez artystę Arkadiusza Kusza.

     Statuetki oraz dyplomy otrzymali: Adam Słupek, Jan Józef Kasprzyk, Antoni Piekałkiewicz, Andrzej Fischer, Wojciech Lesiak, Jakub Kalisz, Piotr Pasiński, dr Piotr Kopiński, Marian Stachera. Wszyscy uczestniczy Marszu Kadrówki w Centrum Kultury w Słomnikach otrzymali śpiewniki z piosenkami legionowymi.

Bitwa Warszawska - 64. rocznica

bloczek filatelistyczny wydany przez Pocztę Polska w 2005 r., na bloczku: Orzeł w koronie - symbolem odzyskanej niepodległości i państwowości oraz postać Józefa Piłsudskiego - Naczelnika Państwa i Naczelnego Wodza Armii Polskiej
(fot. zbiory autora)
     Adam Słupek uczestniczył 15 sierpnia 1984 r. w uroczystej manifestacji, w rocznicę 64. Bitwy nad Wisłą. W jego zbiorach zachowała się obszerna dokumentacja zdjęciowa z tej uroczystości, która odbyła się w Warszawie.

Bitwa Warszawka zwana Cudem nad Wisłą. Miała miejsce od 13 do 25 sierpnia 1920 r., w czasie wojny polsko bolszewickiej. To ta bitwa zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę oraz przekreśliła plany Rosji rozprzestrzenienia się komunizmu na Europę. Bitwa nad Wisłą zaliczona jest do 18. przełomowych bitew w historii świata.

Dziś z całą pewnością można powiedzieć, że zwycięska Bitwa ma dwóch autorów: Józefa Piłsudskiego i Tadeusz Rozwadowski. Polska odniosła zwycięstwo dzięki zgodnej współpracy naczelnego dowództwa, które w czasie krytycznym dla kraju potrafiło schować urazy i osobiste niechęci. Brytyjski historyk J.F.C. Fuller w książce Bitwa pod Warszawą 1920, napisał: Osłaniając centralną Europę od zarazy marksistowskiej, Bitwa Warszawska cofnęła wskazówki bolszewickiego zegara...

Zdjęcia z uroczystość w Warszawie 1984r., w 64. rocznicę Cudu nad Wisłą, zbiory Adama Słupka.

Bitwa Warszawska 1920 roku na znaczkach i monetach w zbiorach Adama Słupka

     W dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej, określana mianem Cudu nad Wisłą. Była to przełomowa bitwa w historii świata. Zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed komunistycznym bolszewizmem.

     Wojna polsko-bolszewicka rozpoczęła się krótko po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Rozpoczęta została z rozkazu Lenina już 18 listopada 1918 roku. Pokonanie Polski było dla Lenina celem taktycznym - głównym było udzielenie pomocy komunistom, którzy w tym samym okresie próbowali rozpocząć rewolucję w Niemczech i w krajach powstałych z rozpadu Austro-Węgier.

     Z okazji zakończenia wojny polsko - bolszewickiej Marszałek Polski i Naczelny Wódz Józef Piłsudski do żołnierzy powiedział: Żołnierze! Dwa długie lata, pierwsze istnienia wolnej Polski, spędziliście w ciężkiej pracy i krwawym znoju. Kończycie wojnę wspaniałymi zwycięstwami i nieprzyjaciel, złamany przez was, zgodził się wreszcie na podpisanie pierwszych i głównych zasad upragnionego pokoju.

Żołnierze! Nie na próżno i nie na marne poszedł wasz trud… Na barki moje, jako Naczelnego Wodza, w ręce wasze, jako obrońców Ojczyzny, złożył naród ciężkie zadanie zabezpieczenia bytu Polski, zdobycia dla niej szacunku i znaczenia na świecie i dania jej pełni niezależnego rozporządzania się swoim losem... Za pracę i wytrwałość, za ofiarę i krew, za odwagę i śmiałość dziękuję wam, żołnierze, w imieniu całego narodu i Ojczyzny naszej... Żołnierz, który tyle zrobił dla Polski, nie zostanie bez nagrody. Wdzięczna Ojczyzna nie zapomni o nim... Żołnierze! Zrobiliście Polskę mocną, pewną siebie i swobodną, Możecie być dumni i zadowoleni ze spełnienia swego obowiązku. Kraj, co w dwa lata potrafi wytworzyć takiego żołnierza, jakim wy jesteście, może spokojnie patrzeć w przyszłość.

Dziękuję wam raz jeszcze!


     W zbiorach Adama Słupka znajdują się znaczki, bloczki, koperty upamiętniając Bitwę Warszawską, wydawane przez Pocztę Solidarności oraz monety Mennicy Polskiej.

Kopertka wydana przez Pocztę Solidarność, w 70. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Na blok składają się cztery znaczki przedstawiające: odznakę 28 Pułk Strzelców Kaniowskich, kościół w Radzyminie, mapę z naniesioną sytuacją operacyjną pola walki na ziemi radzymińskiej oraz sylwetkę księdza Ignacego Skorupki, który zginął od postrzału w głowę
(zbiory Adama Słupka)

Wielobarwny bloczek poświęcony Pamięci Narodowej w 70 rocznicę Bitwy Warszawskiej, wydany przez Pocztę Solidarności. Przypomina zdarzenia z przeszłości, objęte PRL-owską cenzurą. Bloczek posiada trzy znaczki z perforacją o nominale 1 zł. Wydany został w 1985 roku przez Piwniczną Oficynę Wydawniczą, TKW NSZZ Solidarność Warszawa.
(zbiory Adama Słupka)

Blok w hołdzie poległam wojnie bolszewickiej. Jest to jeden z walorów filatelistycznych drugiego obiegu, wydany w 1985 r. w hołdzie poległym w walce z bolszewikami w 1920 roku. Znaczki oznaczają: górny rząd od lewej: W hołdzie poległym w walce z bolszewikami, Żołnierska modlitwa, Okopy, Walka, W obronie i ostatni znaczek Pożegnanie. Znaczki wydrukowano całościowo w bloku o formacie 16 x 9 cm. Autor bloczku nieznany
(zbiory Adama Słupka)

Monety Mennicy Polskiej upamiętniające Bitwę Warszawską, wydane w 2010 r.

Nominał: 20 zł, Metal: 925/1000 Ag, Średnica: 38.61 mm Waga: 28.28 g, Stempel: lustrzany, Nakład: 50000 sztuk, Rant: gładki, Dodatek: tampondruk 3D, 2010-08-12
(zbiory Adama Słupka)


cdn.

Zbigniew Pałetko   



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Nie da się zobaczyć mózgu człowieka, ale widać kiedy go brakuje.
(internet)
kwiecień  26  piątek
[9.30-13.30]   (Skalbmierz)
8. Akcja Honorowego Krwiodawstwa "Krew darem życia 2024"
[12.00]   (Piotrkowice Małe)
Dzień Integracji Pokoleń w Zesple Szkół im. E. Godlewskiego
kwiecień  27  sobota
kwiecień  28  niedziela
[17.00]   (Proszowice)
spektakl komediowy Żona do adopcji
[17.00]   (Kraków)
koncert orkiestry dętej "Sygnał" z Biórkowa Wielkiego "na Szklanych Domach"
kwiecień  29  poniedziałek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ