Dzisiaj jest wtorek, 04 października 2022 r.   (277 dzień roku) ; imieniny: Edwina, Rosławy, Rozalii Ś.Dzień Ochrony Zwierząt    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   M.Fatyga   |   p.zrzęda   |   A.Powidzki   |   H.Pomykalski   |   Z.Grzyb   |   P.Kasprzyk   |   W.Nowiński - wrześniowe...  |   M.Prüffer - paragrafy...   | 

serwis IKP / działy autorskie / z czego, tu się cieszyć? (proszowski zrzęda) / Słów kilka, jak KPR Razem (ale nie tylko), dobiera się do "partyjnego wilka" ;)...
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-10-03
USD 4,9207 -0,66%
EUR 4,8272 -0,87%
CHF 4,9806 -1,79%
GBP 5,5155 -0,73%
Wspierane przez Money.pl


Słów kilka, jak KPR Razem (ale nie tylko), dobiera się do "partyjnego wilka" ;)...

(fot. zbiory IKP)

Proszowice, 22-10-2018

     Pod tym troszkę przewrotnym tytułem chciałby krótko podsumować wybory samorządowe w naszym powiecie.

     Frekwencja była dość wysoka, w okręgu 3 (gminy Pałecznica, Radziemice) wyniosła aż 62,38%, nieznacznie mniej bo 59,12% zagłosowało w okręgu 1 (gmina Koniusza) mniej wyborców poszło do wyborów w gminie Proszowice (okręg 4) 54,80% natomiast w gminach Nowe Brzesko i Koszyce (okręg 2) "tylko" 52,19%. Najwyraźniej zdajemy sobie sprawę, że od naszego 1 głosu może zależeć dużo.

W analizie pominę wybory do sejmików ponieważ oficjalnych wyników jeszcze nie ma. Zacznijmy więc od powiatu:

PSL - PiS - KPR Razem

     Na tym poziomie były zarejestrowane 4 listy komitetów wyborczych: Polskiego Stronnictwa Ludowego, Koalicji Obywatelskiej Platformy i Nowoczesnej, Prawa i Sprawiedliwości oraz KPR Razem. Niestety z przykrością trzeba zauważyć, że tylko jeden komitet wyborczy nie był partią lub koalicja partii. Na szczęście nasz jedynak KPR Razem poradził sobie całkiem nieźle, na 15 mandatów zdobył 4. Niestety partie polityczne skorzystały z ogólnopolskiego przedstawienia jakie ku uciesze "gawiedzi" organizowały media krajowe i zdobyły 13 mandatów (PSL - 8, PiS - 5, Koalicja Obywatelska - 0!).

     Wprawdzie Platforma Obywatelska nigdy nie uzyskiwała u nas wielkich wyników, a Nowoczesna nie ma tutaj struktur, jednak nie zdobycie ani jednego mandatu jest drobną niespodzianką. Cztery mandaty KPR Razem mogą okazać się "języczkiem uwagi" przy formowaniu koalicji rządzącej powiatem. Jeżeli PSL i PiS nie dogadają się, a jest to bardzo prawdopodobne to najsłabsze KPR Razem będzie decydowało z kim będzie rządziło w Powiecie.

     Jest wprawdzie powiedzenie, że krowa co dużo "muczy" (ryczy) mało mleka daje, więc z wielkiej ogólnopolskiej awantury pomiędzy PiS-em i PSL-em, może okazać się wcale ona nie była taka wielka i po raz kolejny honor okaże się mniej istotny od honorarium. Partie dogadają się co do podziału łupów wyborczych, co oznacza, że PSL będzie musiało po prostu dopuścić PiS do poobstawianych przez siebie od lat stanowisk. i będzie jak dawniej.

     Parafrazując powiedzenie ręka, rękę myje na partia, partię wspiera, może pozostać "po staremu", OBY NIE,l ale zobaczymy (najpewniej po II turze wyborów na burmistrza Proszowic).

Kandydaci do Rady Powiatu na których wyborcy oddali największą ilość głosów to: Elżbieta GRELA - 1 075 (PSL), Rafał CHMIELA - 787 (KPR Razem), Krystian HYTROŚ - 710 (PiS).

Burmistrzowie i wójtowie

Wyborcy postawili w tych wyborach na doświadczenie, Wybory na wójtów zakończyły się w pierwszej turze i tak:

Gmina Radziemice, nadal będzie rządził Marek Słowiński (PSL), zdobył on 52% głosów jego kontrkandydaci: Robert Duraj (KPR Razem) - 26,24% a Tomasz Wilk (Wolni i Solidarni)- 21,77%.

Gmina Pałecznica, wybory wygrał Marcin Gaweł (PSL) - 83,09% jego przeciwnik Dariusz Jasiński (PiS) uzyskał wynik 16,91%.

Gmina Koniusza, zwyciężył Wiesław Rudek (własny) - 65,63% pokonując: Anitę Spurek (PiS) - 11,27%, Piotra Kopcia (Przyjazna Gmina Koniusza) - 11,01, Roberta Ogrodnika (Gmina To Mieszkańcy) - 10,64% i Jerzego Rudka (Czas Na Zmiany) - 1,45%.

Gmina Koszyce, tradycyjnie po raz kolejny wygrał Stanisław Rybak (Koszyce 2023) - 60,98% i pokonał Krzysztofa Chodorowskiego (Wierni Wyborcom) - 39,02%.

     Natomiast kto zostanie w naszym powiecie burmistrzem na najbliższe 5 lat jest nadal sprawą otwartą, decyzje zapadną po głosowaniu w II turze 4 listopada:

Gmina i Miasto Nowe Brzesko, do drugiej tury przechodzą Jan Chojka (Ziemia Nowobrzeska) - 41,66% i Krzysztof Madejski (PiS) - 40,42%, na pierwszej rundzie start w wyborach zakończył Grzegorz Czajka (PSL) - 17,92%.

Gmina i Miasto Proszowice, do drugiej tury zakwalifikowali się Grzegorz Cichy (własny) - 46,51% i Mateusz Gajda (KPR Razem) - 37,34%, zbyt mało głosów zdobył Jacek Tomasik (Koalicja Obywatelska) - 16,14%.

Rady Gmin i Rady Miejskie

Gmina i Miasto Proszowice, partie poniosły tu sromotną klęskę. Koalicja obywatelska (czytaj PO) nie zdobyła żadnego mandatu w 15. miejscowej Radzie Miejskiej, natomiast PSL wprowadziło tylko jednego radnego, radnymi zostali także Krzysztof Wojtusik i Paweł Sroga, którzy starowali z własnych komitetów. Komitet Grzegorz Cichego wprowadził 5 radnych a zwycięski KPR Razem uzyskał aż 7 mandatów. czy będzie w gminie rządziło KPR Razem czy Komitet Grzegorza Cichego będą decydowały rozmowy z "singlami". Obstawiam KPR Razem, brakuje im tylko jednego radnego do większości, ale...

Gmina i Miasto Nowe Brzesko, sytuacja bardzo ciekawa PSL i "Ziemia Nowobrzeska" zdobyły po 6 miejsc w Radzie Miejskiej pozostałe 3 miejsca wywalczył PiS. Ciekaw kto dogada się z PiS-em...

Gmina Koszyce, tutaj bez większych niespodzianek tak jak przypadku wójta, który bezdyskusyjnie wygrał w I turze wyborów, także jego komitet "Koszyce 2023" zdobył dominację w Radzie Gminy 12 miejsc, a "Wierni Wyborcom" pozostałe 3 mandaty. Partie nie wystawiały tutaj kandydatów.

Gmina Koniusza, tutaj w wyścigu do 15. osobowej Rady Gminy startowało aż 7 komitetów. Swój połowiczny cel osiągnęły tylko cztery. Osiem mandatów zdobył komitet Wiesława Rudka zapewniając sobie spokojne rządy w gminie na 5 najbliższych lat. Trzech radnych wprowadził PSL, po dwóch PiS i "Przyjazna Gmina Koniusza".

Gmina Pałecznica, PSL mając swojego wójta i 10 radnych będzie spokojnie tutaj rządziło. Pozostałe 5 miejsc w Radzie Gminy obsadzili: PiS - 2, Koalicja Obywatelska - 1, "Komitet Samorządowy" - 1, "Czysta Gmina Pałecznica" - 1.

Gmina Radziemice, także w tej gminie nie ma mocnych na PSL, w Radzie zasiądzie 11 kandydatów z jego list. KPR Razem wprowadziło 3 radnych a "Wolni i Solidarni jednego.

     Miejmy nadzieję, że wybraliśmy najlepszych i przez najbliższe lata nasz region będzie rozwijał się w błyskawicznym tempie - czego sobie i Wam życzę.

Zwycięzcom gratuluję sukcesu, pokonanym odwagi ;)...

proszowski zrzęda   idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Zawsze jest dobry dzień, kiedy otwierasz szczęśliwe oczy.
(ks. Jan Twardowski)
październik  4  wtorek
październik  5  środa
październik  6  czwartek
październik  7  piątek
DŁUGOTERMINOWE:
PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ