facebook
Jeżeli już idziemy głosować, zróbmy to z głową...

    Dzisiaj jest wtorek, 25 czerwca 2019 r.   (176 dzień roku) ; imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   M.Fatyga   |   Wł.Kowalski   |   p.zrzęda   |   H.Pomykalski   |   J.Bereza   |   Z.Grzyb   |   Z.Kuliś - Franek II...   |   W.Nowiński - wrześniowe...  |   M.Prüffer - paragrafy...   | 

serwis IKP / działy autorskie / z czego, tu się cieszyć? (proszowski zrzęda) / Jeżeli już idziemy głosować, zróbmy to z głową...
O G Ł O S Z E N I A
patronaty IKP


Jeżeli już idziemy głosować, zróbmy to z głową...

(fot. migielicz.pl)

Proszowice, 8-11-2014

     Za tydzień będzie możliwość zadecydowania kto w naszym "grajdołu" przez następne 4 lata będzie bawił się stawianiem piaskowych babek. Nie ma co obrażać się za grajdołek, ja też jestem z tego kąta i chociaż lubię nasz region, to nie zwalnia mnie z bycia realistą.

     Panujące tutaj zasady rządzenia są dla mnie NIE DO PRZYJĘCIA!!! Buta rządzących, traktowanie nas jak idiotów, którym można wmówić wszystko co tylko uroi im się w tych ... samorządowych głowach, traktowanie podległych im instytucji jak własne gumno, degradowanie znaczenia słowa samorządność, demokracja, nepotyzm i "kolesiostwo", totalna ignorancja w sprawach o których decydują i jeszcze wiele, wiele innych "grzechów" (w niektórych przypadkach także głównych)...

     Powyższy akapit z czystym sumieniem mógłbym przypisać także wyższym szczeblom władzy, jednak "swoich" przedstawicieli będziemy wybierali tam dopiero w przyszłym roku.

     Najlepszym rozwiązaniem byłoby zignorować ten "cyrk", który odbywa się na naszych oczach, a w wypadku partii politycznych także na nasz koszt. Szczerze powiedziawszy miałem ochotę właśnie wykazać się taką "nieobywatelską" postawą i na wybory przestać chodzić. Jednak po zastanowieniu się, doszedłem do wniosku, że spróbuję jeszcze raz dać szansę tej "pożal się boże demokracji". Ponieważ oprócz kandydatów wystawionych przez partie (o partiach nie potrafię pisać spokojnie więc oszczędzę Wam tego...), startuje także spore grono społeczników i ludzi bezpartyjnych, którzy rokują, że ich działania będą służyły dobru mieszkańców tego regionu a nie interesom partyjnym, które nijak nie mają się do tego dobra.

     Co do ogólnopolskich partii, ciekawi mnie jedna sprawa, dlaczego na naszym terenie, dwie z nich, które powinny normalnie startować pod swoimi "barwami" "przemalowywały się" na inne kolory. Platforma Obywatelska nagle zrobiła się "Wspólnym Samorządem" a Sojusz Lewicy Demokratycznej - "Wspólnotą Samorządów". Czyżby to był wstyd za postępowanie centralnych liderów? A może to taka zmyłka, "naród ciemny, nie połapią się w tym i następne 4 latka będą w kieszeni...", a może jakiś inny powód?

     Co do wyborów do wyższych "instancji" odpuszczę sobie chodzenie na nie, dopóki nie zmienią się obowiązujące w nich zasady głosowania. jestem człowiekiem małej wiary i trudno mnie przekonać, że partie mają cokolwiek wspólnego z demokracją i bez nich nie jest możliwa demokracja.

(fot. tswdracolp.bblog.pl)
     Ale póki co, mamy wybory samorządowe, w których jest szansa na demokratyczne rozstrzygnięcia. Mamy szanse wyboru (z wyjątkiem wójta Koniuszy, który nie ma żadnego konkurenta) i pasowałoby z tej możliwości rozumnie skorzystać.

     Jeżeli stawiamy "krzyżyk" przy jakimś nazwisku, to chociaż przez chwilę zastanówmy się co ten człowiek zrobił do tej pory takiego, że da nam gwarancję (albo duże prawdopodobieństwo), iż będzie wiedział jak rozwiązywać nasze kłopoty. Oczywiście dotyczy to "nowych" kandydatów. Ponieważ "starzy" już dali się nam w niektórych przypadkach NIESTETY dobrze poznać, nieraz nie mogę wyjść z podziwu, że można tak mało robiąc (podkreślam jeszcze raz w niektórych przypadkach), bazując tylko na (zastosuję tu uproszczenie, bo temat warty głębszej analizy) strachu i nierealnych obietnicach wygrywać kolejne wybory. Jacy MY jesteśmy, że tak prosto jest nas wykiwać?

     Poniżej zamieściłem Wnioski po ostatnich kompleksowych kontrolach Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO) w Krakowie naszych samorządów. Niestety są one z różnych lat (gminy nie są kontrolowane w jednym czasie), ale dotyczą obecnie panujących ;]]. Może lektura tych uwag da nam coś do myślenia (jeżeli mamy ochotę to robić). Jest długi weekend można poczytać ;].

Powiat Proszowice (2014)
Gmina Koniusza (2011)
Gmina Koszyce (2011)
Gmina i Miasto Nowe Brzesko (2012)
Gmina Pałecznica (2013)
Gmina i Miasto Proszowice (2013)
Gmina Radziemice (2014)


koszałek-opałek   idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Najlepszym sposobem, by zrealizować własne sny, jest się obudzić.
(Paul Valery)
czerwiec  25  wtorek
[18.00]   (Kraków)
Gościem Klubu będzie dr Jerzy Gizella - spotkanie w KKW
czerwiec  26  środa
czerwiec  27  czwartek
czerwiec  28  piątek
DŁUGOTERMINOWE:
PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ