Przed wyborami...100 lat wstecz...
    Dzisiaj jest piątek, 26 kwietnia 2024 r.   (117 dzień roku) ; imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   M.Fatyga   |   zrzęda p.   |   A.Powidzki   |   H.Pomykalski   |   Z.Grzyb   |   W.Nowiński - wrześniowe...   |   Magda K.-G. - prawo dla...   | 

serwis IKP / działy autorskie / z czego, tu się cieszyć? (zrzęda proszowski) / Przed wyborami...100 lat wstecz...
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Przed wyborami...100 lat wstecz...

(fot. migielicz.pl)

Proszowice, 6-10-201

     Ponieważ mamy, za miesiąc wybory do władz lokalnych, doszedłem do wniosku, że artykuł "Gazety Kieleckiej" z 6 marca 1919 roku pt. "Przed wyborami do Rady Miejskiej" doskonale nadaje się do tego, aby naszym kandydatom, a także wyborcom przypomnieć jak to "drzewiej bywało".

     Minęło prawie 100 lat od chwili kiedy ukazał się poniżej prezentowany tekst, pomimo to wiele poruszanych w nim problemów ciągle jest aktualna. Radziłbym szczególnie kandydatom do różnych rad aby zwrócili uwagę, jakie powinni spełniać wymagania - nic dodać, nic ująć... Czy, spełniacie je?

     Aktualność opisywanych problemów (bardzo ciężkie położenie finansowe miasta - i nie tylko, upadek rzemiosła, zubożała ludność, mnóstwo bezrobotnych itd.) jak najgorzej świadczy o rządzących do tej pory samorządach. Opisywana w Gazecie sytuacja działa się niecały rok po I wojnie światowej, teraz bez wojny zewnętrznej jest niewiele lepiej.

     Może więc stawiając krzyżyk przy jakimś nazwisku zastanowicie się czy "WASZ" kandydat spełnia chociaż takie minima: ...Nie wystarczy tu być członkiem jakiej bardzo radykalnej czy demokratycznej partji, jeżeli się nie ma przy tem wiedzy, doświadczenia życiowego i znajomości stanu wszystkich zainteresowanych w gospodarce miejskiej warstw ludności, oraz tego szerszego spojrzenia na życie miejskie, jakie zdobywa się nauką i praktyką... Jeżeli uznacie, że w ogóle jest sens iść na wybory, to proszę Was, nie fundujcie nam kolejnych lat wstecz, ZBLIŻMY SIĘ (chociaż) DO KOŃCA XX wieku - bo na XXI nie mamy szans!

     Może zastanowić się czy ta rozbuchana promocja w mediach, ogólnopolskich partii politycznych, że oni i tylko oni... - musi mieć zastosowanie u NAS? Czy potrzebni nam są "działacze partyjni", dla których człowiek to tylko głos w wyborach, a naprawdę liczy się tylko to co powie "wierchuszka partyjna"? Czy dobro partii ma wyznaczać, to co jest dobre dla gminy?

     Może pora na to, żeby to aktywni ludzie, działacze społeczni, lokalni liderzy zajęli się naszymi gminami. Wiadomo, że na "stanowiskach" trzeba zawierać jakieś umowy, dogadywać się z ludźmi i instytucjami, kandydaci niezależni przynajmniej nie są umoczeni w jakieś zależności partyjne.

koszałek-opałek   

A teraz tekst z początków XX wieku:

(fot. ikp)

Przed wyborami do Rady Miejskiej.

Rady Miejskie mają do spełnienia olbrzymie zadania, ponieważ do kompetencji ich należy wiele sprawa dotyczących życia miast, a nie objętych troską państwa.

Miasta nasze znajdują się w bardzo ciężkim położeniu finansowym, jeżeli zważyć te olbrzymie obowiązki, jakim mają Rady Miejskie podołać. Obdłużenie nieruchomości, nadmierna drożyzna środków budulcowych, upadek przemysłu, handlu, rzemiosł, mnóstwo bezrobotnych, którzy obciążać będą finanse miasta, ludność zubożała, domagająca się opieki - wszystko to piętrzy trudności, zmuszając zarządy miast do wytężonej pracy.

Okres przejściowy naszego samorządu minął wraz z końcem okupacji i kończącą się wojną. Poprzednia Rada mogła sobie mówić: byle przetrwać. Nowa Rada musi zacząć twórczą pracę, kierując się zasadami szczerego demokratyzmu i nowoczesnemi zdobyczami praktyki samorządowej na Zachodzie, ma nakreślić sobie i przeprowadzić plan zaspokojenia pierwszorzędnych potrzeb doraźnych naszego miasta oraz zapoczątkować wykonanie prac wymagających czasu dłuższego.

W takich warunkach mamy wybierać przedstawicieli do Rady miejskiej. Muszą wejść do niej ludzie, którzy są obeznani z potrzebami miejscowemi, którzy będą zdolni wykorzystać wszystkie czynniki i wszystkie źródła, mogące bez nadmiernej uciążliwości podatków przysporzyć miastu dochodów.

Wybrani muszą dawać gwarancję uczciwego i obywatelskiego spełnienia obowiązków, muszą być ludźmi światłemi, dbającemi naprawdę o dobro interesów polskich, o zabezpieczenie miastom naszym polskiego charakteru.

Nie wystarczy tu być członkiem jakiej bardzo radykalnej czy demokratycznej partji, jeżeli się nie ma przy tem wiedzy, doświadczenia życiowego i znajomości stanu wszystkich zainteresowanych w gospodarce miejskiej warstw ludności, oraz tego szerszego spojrzenia na życie miejskie, jakie zdobywa się nauką i praktyką.
Nic doskonałego nie ma na świecie, sądzimy jednak, że wymaganiom powyższym najwięcej odpowiada lista robotniczo - mieszczańskiego Komitetu wyborczego oznaczona czwórką.



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Nie da się zobaczyć mózgu człowieka, ale widać kiedy go brakuje.
(internet)
kwiecień  26  piątek
[9.30-13.30]   (Skalbmierz)
8. Akcja Honorowego Krwiodawstwa "Krew darem życia 2024"
[12.00]   (Piotrkowice Małe)
Dzień Integracji Pokoleń w Zesple Szkół im. E. Godlewskiego
kwiecień  27  sobota
kwiecień  28  niedziela
[17.00]   (Proszowice)
spektakl komediowy Żona do adopcji
[17.00]   (Kraków)
koncert orkiestry dętej "Sygnał" z Biórkowa Wielkiego "na Szklanych Domach"
kwiecień  29  poniedziałek
DŁUGOTERMINOWE:
PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ