facebook
Antyterrorystyczna profilaktyka w Kazachstanie: walczący dla ISIS stracą paszporty

    Dzisiaj jest piątek, 10 lipca 2020 r.   (192 dzień roku) ; imieniny: Filipa, Sylwany, Witalisa    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   M.Fatyga   |   p.zrzęda   |   A.Powidzki   |   H.Pomykalski   |   Z.Grzyb   |   Z.Kuliś - Franek II...   |   W.Nowiński - wrześniowe...  |   M.Prüffer - paragrafy...   | 

serwis IKP / działy autorskie / tak to widzę (J.Bereza) / Antyterrorystyczna profilaktyka w Kazachstanie: walczący dla ISIS stracą paszporty
O G Ł O S Z E N I A


Antyterrorystyczna profilaktyka w Kazachstanie: walczący dla ISIS stracą paszporty

(fot. kresy.pl)

2-06-2017

     Rząd Kazachstanu wprowadził nowe przepisy o dostępie do broni palnej. Szybko zaczną one obowiązywać w państwie. To kolejna regulacja, po przyjęciu w kwietniu tego roku projektu ustawy o pozbawieniu obywatelstwa za działalność terrorystyczną, która służy walce z wewnętrznymi zagrożeniami w tym środkowoazjatyckim państwie.

     Majowy dekret rządu w Astanie ma zwiększyć kontrolę nad bronią palną wykorzystywaną legalnie do wykonywania czynności służbowych - informuje kazachski portal "Zakon.kz". Bardziej rygorystyczne stały się przepisy o prowadzeniu rejestru broni palnej przez instytucje państwowe oraz organizacje zajmujące się ochroną lasów, wód i przyrody, których pracownicy do celów służbowych i własnego bezpieczeństwa wyposażeni są w broń. Uściślone zostały m.in. zapisy o prowadzeniu rejestru wykorzystania broni i amunicji oraz nieobecności pracownika posługującego się bronią w okresie dłuższym niż 10 dni. Zmiany dotyczą również organizacji sportowych w sekcjach wykorzystujących broń palną. Nad prawidłowością przechowywania broni, amunicji i prowadzenia rejestrów, czuwać będą właściwe terytorialnie organy bezpieczeństwa Kazachstanu.

     Zwiększenie kontroli nad będącą w obiegu na terytorium Kazachstanu bronią palną związane jest zapewne z coraz bardziej realnym zagrożeniem działalnością organizacji terrorystycznych w Azji Środkowej, penetrowanej przez fundamentalistów muzułmańskich. Dawne postsowieckie republiki azjatyckie, w tym Kazachstan, od 1991 roku stały się terenem, gdzie napływają środki finansowe z bogatszych krajów muzułmańskich. Przeznaczane są na nauczanie islamu i budowę meczetów. Po powstaniu Państwa Islamskiego z Kazachstanu, Kirgistanu, Uzbekistanu, Tadżykistanu oraz Turkmenistanu prowadzony jest zaciąg w szeregi oddziałów ISIS, z którym władze tych republik starają się walczyć. Rządy krajów Azji Środkowej obawiają się powrotu przeszkolonych i najbardziej radykalnych "żołnierzy" do domów, z bronią i ideologią zagrażającą stabilności państw.

     Jedną z metod postawienia zapory takim zagrożeniom jest ustawodawstwo uderzające w potencjalnych terrorystów. W Kazachstanie w kwietniu tego roku przyjęto projekt ustawy o pozbawianiu obywatelstwa za działalność terrorystyczną - zagrożeniem już występującym w tym kraju.

     W roku 2017, tuż przed zimową Uniwersjadą w stolicy Kazachstanu, funkcjonariusze Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego i policjanci przeprowadzili operacje antyterrorystyczne. W ich wyniku aresztowano 15 osób, radykałów religijnych, którzy nielegalnie gromadzili uzbrojenie, prawdopodobnie przygotowując zamach w czasie międzynarodowych zawodów sportowych. Widząc duże prawdopodobieństwo kolejnych prób ataków terrorystycznych w lutym przeprowadzono w stolicy Republiki Kazachstanu ćwiczenia antyterrorystyczne.

     Zmiany prawa służące walce z terroryzmem stały się koniecznością dla rządu w Astanie, stąd też przygotowanie ustawy o pozbawieniu obywatelstwa za działalność terrorystyczną. Jak pisał w kwietniu kazachski portal "Khabar", bardzo realne zagrożenie terroryzmem odnotowują tamtejsze służby bezpieczeństwa, posiadające wiedzę o wyjazdach obywateli Kazachstanu za granicę, gdzie wstępują w szeregi radykałów islamskich. Groziła im za to do tej pory, po powrocie do ojczyzny, kara więzienia. Teraz sankcją jeszcze bardziej uciążliwą będzie możliwość utraty obywatelstwa, czyli stania się "bezpaństwowcem".

     Jak stwierdził w wypowiedzi dla "Khabaru" minister sprawiedliwości Republiki Kazachstanu Marat Beketajew, usankcjonowanie przepisu o utracie obywatelstwa ma zabezpieczyć państwo przed powrotem terrorystów i propagowaniem radykalnych ideologii. Według Beketajewa w ciągu ostatnich kilku lat za działalność ekstremistyczną i terrorystyczną osądzono w Kazachstanie 123 osoby. Przedstawione przez rząd zmiany, wprowadzające możliwość pozbawienia obywatelstwa w szczególnych przypadkach, dotyczyć będą również zbrodni ludobójstwa i działalności separatystycznej. Ustawodawstwo przygotowane przez rząd w Astanie wyposaża więc aparat państwowy także na przypadki prób odłączania części kraju oraz ewentualne próby ogłaszania nowych bytów politycznych, chociażby takich jak quasi-państwowa organizacja Państwa Islamskiego.

Jan Bereza   

Źródło:

http://www.pch24.pl/antyterrorystyczna-profilaktyka-w-kazachstanie--walczacy-dla-isis-straca-paszporty,51744,i.html

idź do góry powrót


 POMOC! - GiM Proszowice  
pomoc w zakupach
OSP p. Wojciech Dzikowski
tel. 515 423 607

drobna pomoc finansowa
GOPS Proszowice
tel. 537-507-659

koordynacja, informacja
UGiM Proszowice
tel. 12 386 41 30 do 13.00

posiłki z dowozem
kliknij TUTAJ
 warto pomyśleć?  
Od każdego z nas zależy, czy uczyni z siebie dar dla pokoju.
(R. Baden-Powell)
lipiec  10  piątek
[10.00-13.00]   (Proszowice)
ZróbMY LaTO razem - zajęcia wakacyjne w proszowickim CKiW
lipiec  11  sobota
lipiec  12  niedziela
[10.00]   (Proszowice)
wycieczka rowerowa - "Szlakiem kościołów"
lipiec  13  poniedziałek
DŁUGOTERMINOWE:
PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ