Ofiara krwi Polaków 1939-1945
    Dzisiaj jest piątek, 26 kwietnia 2024 r.   (117 dzień roku) ; imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 M.Fatyga   |   zrzęda p.   |   A.Powidzki   |   H.Pomykalski   |   Z.Grzyb   |   W.Nowiński - wrześniowe...   |   Magda K.-G. - prawo dla...   |  -->

serwis IKP / działy autorskie / historia z Pawłem / Ofiara krwi Polaków 1939-1945
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Ofiara krwi Polaków 1939-1945

plakat z 1939 roku (źródło: c.wrzuta.pl)

1-09-2015

     1 września jest dniem przypomnienia i pamięci, że II Wojna Światowa w dziejach ludzkości zapisała się, jako niszczycielski konflikt, w którym od samego początku uczestniczyła Polska. W obronie naszej Ojczyzny żołnierz polski toczył krwawe boje przeciw agresorowi niemieckiemu i sowieckiemu. W ten sposób pisała się karta historii narodu, który w 1918 odzyskał niepodległość.

     Polska samodzielnie nie była wstanie przeciwstawić się dwóm agresorom. Alianci zachodni pomimo wcześniejszych gwarancji pozostali bierni i zawiedli. Heroiczna postawa polskiego żołnierza września na polach bitew oraz na morzu i w powietrzu trwała kilka tygodni. Wojna błyskawiczna, którą toczył Hitler sprawdzała się.

O     d 7 dnia września 1939 roku żołnierze polscy próbowali odtworzyć linie frontu na liniach rzek: Narew, Wisła i San. Broniła się Warszawa i Modlin nad Bzurą doszło do zwrotu strategicznego rozpoczętego przez Polskie Armie "Poznań" i "Pomorze". Póżniej pod Kockiem Polacy starali się wykonać, co było nie wykonalne. Klęska Września 1939 roku stała się faktem.

(fot. Bitwy Polskiego Września; tom 2)
     Po wojnie obronnej w 1939 roku powstawały pierwsze organizacje konspiracyjne. Państwo podziemne, które posiadało własną siłę i charakter militarny w 1944 roku liczyło tysiące ludzi mężczyzn i kobiet, a nawet i dzieci - harcerze. Wielka armia podziemna skupiła się wokół: Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Narodowej Organizacji Wojskowej, Narodowych Sił Zbrojnych. Tysiące żołnierzy z tych organizacji wzięło udział w Akcji "Burza" w roku 1944roku.

     Natomiast sytuacja strategiczna II wojny światowej zmieniła się w 1941 roku, gdy Niemcy zaatakowały swojego sojusznika - ZSRR. Doprowadziło to do powstania układu sowiecko - polskiego, którego owocem było utworzenie Armii Polskiej w ZSRR na czele z gen. Andersem.

     To on obejmując dowództwo, ratował tym samym tysiące jeńców i zesłańców wcielając ich w szeregi tworzonej armii. Wśród nich brakło jednak bestialsko zamordowanych w Katyniu i innych miejscach kaźni polskich oficerów. Anders odrzucił propozycje Stalina by wysyłać na front polskich żołnierzy, którzy nie byli należycie uzbrojeni i wyszkoleni. Dodatkowo ograniczenia w dostawach zaopatrzenia, w tym żywności i rozmowy między Brytyjczykami a Rosjanami doprowadziły do ewakuacji Armii Andersa z ZSRR. Szlak bojowy Armia Andersa pisała min. w biwach: o Monte Cassino oraz walkach o Bolonię.

     Należy w tym artykule wspomnieć jednostki polskie w Wielkiej Brytanii np. 1 Dywizję Pancerną generała Maczka, 1 Brygadę Spadochronową pod dowództwem generała Stanisława Sosabowskiego, Cichociemnych - polskich żołnierzy do zadań specjalnych oraz kurierów AK.

     Wspomnieć należy Polaków rozsianych po Uralu, Syberii, Azji Środkowej, którym nie udało się doczeć do wspomnianej wcześniej Armii Andersa. Wielu żołnierzy "tułaczy" zostało wcielonych do Armii Czerwonej. Walczyli w obronie Stalingradu, Moskwy. Wielu z nich weszło w skład polskich jednostek wojskowych podporządkowanych Armii Czerwonej stało się to po zerwaniu stosunków dyplomatycznych, po wykryciu sprawy katyńskiej i bez uzgodnień z generałem Sikorskim.

     Tworzyli 1 i 2 Armię Polską na froncie wschodnim i inne duże jednostki polskie. Krwawy szlak bojowy rozpoczął się pod Lenino potem Wał Pomorski, forsowanie Odry i Nysy Łużyckiej oraz walki w głębi Rzeszy.

     Wspomnieć należy też dzielnych, polskich marynarzy oraz lotników walczących oraz ochraniających np. konwoje alianckie.

     Dziś jest ten dzień, w którym należy wspomnieć i zachować w naszej pamięci polskich żołnierzy, którzy w krwawej i długiej wojnie swoją postawą na polach bitew w miejscach potyczek, trwali niezłomni w walce. Oddajmy też cześć żołnierzom poległym, zamordowanym, zmarłym w niewoli z ran i głodu. Taka jest bowiem, ofiara krwi Polaków wraz z niepodważalnym dowodem zasług naszych ojców i matek.

opracowanie: Paweł Staniszewski   


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Boje Polskie 1939-1945
  2. Bitwy Polskiego Września; tom2

  3. c.wrzuta.pl



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Nie da się zobaczyć mózgu człowieka, ale widać kiedy go brakuje.
(internet)
kwiecień  26  piątek
[9.30-13.30]   (Skalbmierz)
8. Akcja Honorowego Krwiodawstwa "Krew darem życia 2024"
[12.00]   (Piotrkowice Małe)
Dzień Integracji Pokoleń w Zesple Szkół im. E. Godlewskiego
kwiecień  27  sobota
kwiecień  28  niedziela
[17.00]   (Proszowice)
spektakl komediowy Żona do adopcji
[17.00]   (Kraków)
koncert orkiestry dętej "Sygnał" z Biórkowa Wielkiego "na Szklanych Domach"
kwiecień  29  poniedziałek
DŁUGOTERMINOWE:
PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ