Polska rolniczka jest wykształcona, zaangażowana i dumna ze swojego zawodu
Dzisiaj jest: czwartek, 24 kwietnia 2025 r.   (114 d.r.) 
Bony, Horacji, Jerzego
M.Dzień Solidarności Młodzieży, ;) E.Dzień Śniadania
Jutro (jeżeli będzie!): piątek, 25 kwietnia 2025 r.
Jarosława, Marka, Wiki
M.Dzień Sekretarki/Sekretarza, ;) Światowy Dzień Pingwina
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   krytycznym okiem   | 
 |   nasze zdrowie   |   bezpieczeństwo   | 
 gospodarka, ekonomia 
 |   życie parafii   |   zza drzwi urzędów   |   wieści gminne   | 

serwis IKP / sprawy mieszkańców ZP / gospodarka, ekonomia / Polska rolniczka jest wykształcona, zaangażowana i dumna ze swojego zawodu



 warto pomyśleć?  
Dożyliśmy takich czasów, w których ucisza się mądrych ludzi, żeby to co mówią nie obraziło głupców.
(Albert Einstein [?])

  artykuły popularne  
Dwór w Bobinie
Proszowice, 28-11-2022
 Marcin Szwaja
Kiedyś tu był dwór... - tak się zaczynają opowieści starszych mieszkańców, którzy z sentymentem wspominają przeszłość. Na potwierdzenie że był to wspaniały zabytek...
Pałac Zdanowskich
Śmiłowice, 30-05-2012
Andrzej Solarz
W ZACISZU DOMOWYM
16-04-2025 PCPR w Proszowicach
z innej perspektywy ;)...
16-04-2025 red.
24  kwietnia   - czwartek
[10.00]   (Proszowice)
Jubileusz 25-lecia Zespołu Placówek Caritas w Proszowicach
[10.00-16.00]   (Koniusza)
bezpłatne badania mammograficzne

25  kwietnia   - piątek
[10.00-16.00]   (Proszowice)
bezpłatne badania mammograficzne
[12.00]   (Miechów)
80. rocznica rozbicia więzienia PUBP
[16.00]   (Glewiec)
II Mistrzostwa MDP w ratownictwie medycznym
[19.00]   (Proszowice)
Naród wspaniały, tylko ludzie... - program stand-upowy Ewy Błachnio
26  kwietnia   - sobota
[9.00]   (Proszowice)
turniej piłki nożnej Friendly Cup2025 (rocznik 2015)
[14.00]   (Dalewice)
akcja sadzenia drzewek - Zasadźmy razem przyszłość!
[17.00-19.00]   (Karwin)
akcja zbiórki elektrośmieci
27  kwietnia   - niedziela
DŁUGOTERMINOWE:

NA SKRÓTY
  • prossoviana on-line

  • Rzeczpospolita Partyzancka 1944


  • O G Ł O S Z E N I A

    Polska rolniczka jest wykształcona, zaangażowana i dumna ze swojego zawodu

    zdjęcie dodane przez cottonbro studio: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/dziewczyna-w-bialej-koszuli-stojaca-obok-krowy-4909815/

    15-03-2025

    Ma wyższe wykształcenie, jest zaangażowana w życie społeczne i polityczne, czuje się współodpowiedzialna za gospodarstwo i jest dumna ze swojego zawodu - taki obraz współczesnej polskiej rolniczki wyłania się z najnowszych badań Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN i Fundacji Agro Woman.

    Rola kobiet w sektorze rolnym jest kluczowa, jednak przez lata pozostawała w cieniu dominującej narracji o rolnictwie jako zawodzie zmaskulinizowanym. Tymczasem, na podstawie różnych danych statystyki publicznej wskazuje się, że w Polsce co trzecia osoba pracująca w sektorze rolniczym jest kobietą, a rolnictwo jest głównym źródłem utrzymania 11 proc. gospodarstw domowych w Polsce - powiedziała PAP dyrektorka IRWiR PAN dr hab. Monika Stanny, prof. Instytutu.

         Badania na ich reprezentacji, jesienią 2024 r., przeprowadziły naukowczynie z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN wspólnie z Europejską Fundacją Wsparcia Rozwoju Kobiet na Wsi "Agro Woman". Na podstawie analizy 600 zebranych ankiet, wyłonił się obraz polskiej rolniczki.

    Zdecydowana większość polskich rolniczek to kobiety zaangażowane w życie społeczne i polityczne, z wyższym wykształceniem, w wieku produkcyjnym, prowadzące gospodarstwo średniej wielkości - wskazała Monika Stanny.

         Z badań wynika, że prawie co trzecia z nich (28 proc.) brała udział w protestach rolniczych (co sugeruje ich gotowość do angażowania się w sprawy społeczne, polityczne i rolnicze). 14 proc. respondentek należy do co najmniej jednej fundacji, ale tylko 7 proc. jest członkiniami organizacji rolniczych. Z kolei co trzecia deklaruje, że jest członkinią koła gospodyń wiejskich.

         Największą grupę (36 proc.) stanowią kobiety, które łączą pracę w gospodarstwie rolnym z działalnością poza rolnictwem, to kobiety tzw. dwuzawodowe. 30 proc. respondentek pracuje wyłącznie w gospodarstwie. Z kolei niemal co trzecia łączy swoje obowiązki gospodyni domowej z pomocą przy prowadzeniu gospodarstwa rolnego.

         Jak podała badaczka, dwie na trzy z respondentek uważa, że ich sytuację najlepiej opisuje określenie: "prowadzę gospodarstwo wspólnie z mężem lub partnerem", co sugeruje dominujący model współpracy w rodzinie przy zarządzaniu gospodarstwem.

    "Interesujące jest, że 16 proc. kobiet identyfikuje się jako kierowniczki gospodarstw" - podkreśliła naukowczyni.

         Ponad połowa kobiet-rolniczek (58 proc.) deklaruje, że w pracy czują się przez mężczyzn traktowane na równi. "Te, które czują się gorzej traktowane, uważają się marginalizowane, a nawet niezauważane, ale przez instytucje otoczenia biznesu - państwowe czy europejskie" - powiedziała naukowczyni.

    "Co również ciekawe, droga do gospodarstwa rolnego polskiej rolniczki, wbrew powszechnej opinii, nie prowadzi wyłącznie przez zamążpójście. Okazuje się, że połowa z nich wnosi w małżeństwo swoje ziemie albo nawet gospodarstwo" - podała.

         Zwróciła uwagę, że w polskim społeczeństwie wciąż funkcjonuje przekonanie o podziale na zajęcia męskie i żeńskie, co odbija się również w rolnictwie. Kobiety pracujące w gospodarstwie rolnym często nie są traktowane jako "prawdziwe" rolniczki, lecz raczej jako żony rolników, co może wynikać z utrwalonych norm społecznych i rodzinnych. "Takie postrzeganie wpływa na ograniczenia w pełnym docenieniu roli kobiet w rolnictwie, mimo że ich praca jest często kluczowa dla funkcjonowania gospodarstw rolnych" - podsumowała Monika Stanny.

    Agnieszka Kliks-Pudlik   


    idź do góry powrót

     
    strona redakcyjna

    regulamin serwisu

    zespół IKP

    dziennikarstwo obywatelskie

    legitymacje prasowe

    wiadomości redakcyjne

    patronat medialny

    kontakt z redakcją

    archiwum
     
    reklama w IKP

    szczegóły

    ceny




    ogłoszenia

     
    copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2025 Internetowy Kurier Proszowicki
    Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
    Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

    w nagłówku i stopce portalu wykorzystano zdjęcia autorstwa Damiana Króla - DZIĘKUJEMY!
    w nagłówku panorama Koniuszy, natomiast w stopce głowice kolumn (wejście na teren kościoła w Proszowicach od strony rynku)

    KONTAKT Z REDAKCJĄ