Badania potwierdzają wielkość i mądrość Chrobrego
Dzisiaj jest: czwartek, 24 kwietnia 2025 r.   (114 d.r.) 
Bony, Horacji, Jerzego
M.Dzień Solidarności Młodzieży, ;) E.Dzień Śniadania
Jutro (jeżeli będzie!): piątek, 25 kwietnia 2025 r.
Jarosława, Marka, Wiki
M.Dzień Sekretarki/Sekretarza, ;) Światowy Dzień Pingwina
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   krytycznym okiem   | 

serwis IKP / kultura-oświata / Badania potwierdzają wielkość i mądrość Chrobrego



 warto pomyśleć?  
Dożyliśmy takich czasów, w których ucisza się mądrych ludzi, żeby to co mówią nie obraziło głupców.
(Albert Einstein [?])

  artykuły popularne  
Dwór w Bobinie
Proszowice, 28-11-2022
 Marcin Szwaja
Kiedyś tu był dwór... - tak się zaczynają opowieści starszych mieszkańców, którzy z sentymentem wspominają przeszłość. Na potwierdzenie że był to wspaniały zabytek...
Pałac Zdanowskich
Śmiłowice, 30-05-2012
Andrzej Solarz
W ZACISZU DOMOWYM
16-04-2025 PCPR w Proszowicach
z innej perspektywy ;)...
16-04-2025 red.
24  kwietnia   - czwartek
[10.00]   (Proszowice)
Jubileusz 25-lecia Zespołu Placówek Caritas w Proszowicach
[10.00-16.00]   (Koniusza)
bezpłatne badania mammograficzne

25  kwietnia   - piątek
[10.00-16.00]   (Proszowice)
bezpłatne badania mammograficzne
[12.00]   (Miechów)
80. rocznica rozbicia więzienia PUBP
[16.00]   (Glewiec)
II Mistrzostwa MDP w ratownictwie medycznym
[19.00]   (Proszowice)
Naród wspaniały, tylko ludzie... - program stand-upowy Ewy Błachnio
26  kwietnia   - sobota
[9.00]   (Proszowice)
turniej piłki nożnej Friendly Cup2025 (rocznik 2015)
[14.00]   (Dalewice)
akcja sadzenia drzewek - Zasadźmy razem przyszłość!
[17.00-19.00]   (Karwin)
akcja zbiórki elektrośmieci
27  kwietnia   - niedziela
DŁUGOTERMINOWE:

NA SKRÓTY
  • prossoviana on-line

  • Rzeczpospolita Partyzancka 1944


  • O G Ł O S Z E N I A

    Badania potwierdzają wielkość i mądrość Chrobrego

    (źródło: muzhp.pl)

    20-03-2025

    Dzięki odkryciom archeologicznym wiemy, jak światłym człowiekiem był polski władca Bolesław Chrobry; to był wybitny człowiek o bardzo szerokich horyzontach - powiedziała prof. dr hab. Hanna Kóčka-Krenz z Wydziału Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

         W stolicy Wielkopolski rozpoczęła się w zeszłym tygodniu międzynarodowa konferencja naukowa pt. Król Bolesław Chrobry i jego czasy. Poznań - Piastowie - Europa. Wydarzenie wpisuje się w obchody tysiąclecia koronacji tego władcy w 1025 roku.

         Prof. dr hab. Hanna Kóčka-Krenz, członkini rady naukowej konferencji, podkreśliła, że badania archeologiczne wniosły bardzo dużo do współczesnej wiedzy o czasach, w których żył i panował Bolesław Chrobry. "Ze źródeł pisanych znamy jego czyny, dzieje jego życia, ale nie wiemy, w jaki sposób miał zorganizowane swoje państwo. Dzięki odkryciom archeologicznym możemy zdać sobie sprawę, jak wielki to był człowiek, jakie miał horyzonty, jakie wspaniałe inwestycje, których relikty odkrywamy, uczynił w swoim państwie" - powiedziała.

         Naukowczyni przyznała, że dopiero prowadząc badania na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, odkrywając relikty jego książęcego zespołu pałacowo-sakralnego i drobne elementy, które stanowiły wyposażenie tej architektury, zdała sobie sprawę, że Bolesław Chrobry umiał czerpać z najważniejszych ośrodków artystycznych ówczesnej Europy.

    "Architektura, która po nim pozostała, to jest Europa Zachodnia. To są tradycje karolińsko-ottońskie, cesarskie, wspaniałe budowle pałacowe i sprzężone z nimi kaplice do prywatnej dewocji władcy. Ale wyposażenie to jest Europa Wschodnia, to jest Bizancjum, które poprzez filtr Rusi Kijowskiej dotarło tutaj, na ziemie piastowskie" - powiedziała.

    "Kaplica pałacowa miała ściany malowane. Prawdopodobnie przedstawiała dzieje Najświętszej Maryi Panny, bo takie wezwanie nosiła kaplica pałacowa. Ołtarz tej kaplicy był ozdobiony obrazem mozaikowym; sztuką, którą znało wówczas Bizancjum. Tu, w Poznaniu, jak w soczewce skupiły się ambicje artystyczne i możliwości, jakie miał Chrobry, rozbudowując swoją siedzibę" - powiedziała.

         Prof. Kóčka-Krenz dodała, że w ówczesnym państwie polskim rozwijała się także nauka. Wiedzę na ten temat także przynoszą odkrycia archeologiczne. "Od duchownych wymagano tego, by umieli czytać Pismo Święte. Ale nie tylko oni się kształcili. Mamy takie świadectwo, drobne, ale wymowne: znaleźliśmy niewielki stylus z brązu, narzędzie, którym posługiwano się do pisania na powoskowanych tabliczkach. To był tak mały przedmiot, że musiała go trzymać ręka dziecka. I to nam uzmysławia, że wraz z budową tego wspaniałego ośrodka mamy do czynienia z początkiem nauczania. Także mamy tutaj do czynienia rzeczywiście ze znakomitym czasem. To był silny fundament, na którym wyrosła potęga państwa piastowskiego" - powiedziała.

         Pytana o to, skąd u Chrobrego brać się mogły ambicje i umiejętności rozwijania dworu i państwa, wiedza i poczucie piękna, podkreśliła, że młody Bolesław został oddany na dwór ottoński jako gwarant układu pokojowego, który zawarł Mieszko I z cesarzem.

    "On się tam tego wszystkiego napatrzył, a był wystarczająco inteligentny, żeby chłonąć to, co było w kulturze Europy Zachodniej. Niewątpliwie to był wybitny człowiek o bardzo szerokich horyzontach, umiejący z tego, co oferowała mu ówczesna Europa, wyciągnąć wszystko, co najlepsze, łącznie z wystawianiem dokumentów czy sporządzaniem pieczęci" - powiedziała.

    "Mamy tutaj do czynienia z wyjątkowym umysłem. A że był do tego wszystkiego jeszcze zbójem, to jest inna rzecz - takie były czasy, kiedy wiele spraw rozstrzygano mieczem. I on nie różnił się od innych, okrutnych często ówczesnych władców" - dodała prof. Hanna Kóčka-Krenz.

         Międzynarodowa konferencja naukowa pt. "Król Bolesław Chrobry i jego czasy. Poznań - Piastowie - Europa" organizowana jest w ramach współpracy pomiędzy Wydziałem Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z Urzędem Miasta Poznania. Organizatorzy podali, że celem wydarzenia jest zaprezentowanie wyników najnowszych badań z zakresu archeologii, historii czy historii sztuki okresu wczesnego średniowiecza w Europie Środkowej.

         Szczególna uwaga ma być poświęcona problematyce źródeł archeologicznych, historycznych, przyrodniczych i językowych dokumentujących takie zagadnienia, jak koronacja 1025 roku, Kościół, grody, społeczeństwo, elita, przyroda oraz architektura.

    naukawpolsce.pap.pl   

    źródła: https://naukawpolsce.pap.pl/


    idź do góry powrót

     
    strona redakcyjna

    regulamin serwisu

    zespół IKP

    dziennikarstwo obywatelskie

    legitymacje prasowe

    wiadomości redakcyjne

    patronat medialny

    kontakt z redakcją

    archiwum
     
    reklama w IKP

    szczegóły

    ceny




    ogłoszenia

     
    copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2025 Internetowy Kurier Proszowicki
    Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
    Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

    w nagłówku i stopce portalu wykorzystano zdjęcia autorstwa Damiana Króla - DZIĘKUJEMY!
    w nagłówku panorama Koniuszy, natomiast w stopce głowice kolumn (wejście na teren kościoła w Proszowicach od strony rynku)

    KONTAKT Z REDAKCJĄ