XIX. sztafetowy bieg ku czci gen. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego

(fot. zbiory IKP)

Proszowice, 20-09-2021

     We wtorek, 28 września o godzinie 9.00 przed halą MOSiR w Proszowicach (ul. Parkowa 10) rozpocznie się 20. edycja uroczystości patriotyczno - sportowych zorganizowanych z okazji 77. rocznicy utworzenia Kazimiersko - Proszowickiej Rzeczpospolitej Partyzanckiej. Głównym wydarzeniem będzie XIX. sztafetowy bieg ku czci gen. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego.

     Biegi przełajowe odbędą się w trzech kategoriach wiekowych młodzieży szkolnej: kategoria SP klas V i VI, SP klas VII i VIII i kategoria szkół średnich, po raz siódmy będzie przeprowadzony bieg w kategorii otwartej kobiet i mężczyzn na całym dystansie 6 kilometrów - SERDECZNIE WSZYSTKICH ZAPRASZAMY!!! (start: Koniusza budynek poczty - meta: Proszowice hala sportowa). Warunkiem udziału w biegu w kategorii otwartej jest posiadanie ukończonych 18 lat.

     Po uroczystościach na ul. parkowej uczestnicy biegu autokarami zostaną przewiezieni na miejsce startu do Koniuszy. Pierwsi biegacze wyruszą na trasę około godziny 10.15.

     Impreza ma charakter masowy, w której corocznie bierze udział około 500 młodzieży (i coraz więcej dorosłych w biegu otwartym). Organizowana jest cyklicznie, to już 18. edycja tego wydarzenia, wrosła ona na stałe w kalendarz powiatowych zawodów sportowych oraz zyskuje coraz większe grono sympatyków i uczestników. Oprócz biegów w tym samym dniu w Biórkowie Wielkim zostanie rozegrany turniej piłki siatkowej.

     Zawody te mają na celu upamiętnienie wydarzeń z 1944 roku, gdzie na terenach powiatu proszowickiego, kazimierskiego i pińczowskiego na kilka tygodni powstał Kazimiersko Proszowicka Rzeczpospolita Partyzancka wolna od niemieckiego okupanta. Uroczystość ta przybliża młodzieży i mieszkańcom naszego terenu wydarzenia z tamtych lat i osoby uczestniczące w tym zrywie niepodległościowym na czele z dowódcą największej jednostki wojskowej walczącej wówczas z Niemcami (106. Dywizji Piechoty Armii Krajowej o kryptonimie "Dom") generałem Bolesławem Nieczuja-Ostrowskim ps. Tysiąc.

red.   

Źródło: Powiatowy Szkolny Związek Sportowy w Proszowicach

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/rp44/news/20210920bieg_nieczui/art.php