Powstał Komitet Organizacyjny RP 1944

(fot. Arkadiusz Fularski)
(fot. zbiory IKP)

Proszowice, 17-12-2018

     Z inicjatywy Stowarzyszenia "Gniazdo - Ziemia Proszowicka" wiatek, 14 grudnia w proszowickim CKiW odbyło się spotkanie organizacyjne, podczas którego powołano do życia Komitet Organizacyjny Obchodów 75. Rocznicy Powstania Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944.

     Posiedzenie zostało formalnie zwołane przez przewodniczącego Stowarzyszenia "Gniazdo - Ziemia Proszowicka" Henryka Pomykalskiego. Zaproszenie na otwarte spotkanie organizacyjne publikowano m.in. na naszym portalu. Na zebraniu obecnych było 13 osób, przedstawicieli rożnych środowisk, w tym obecni byli prezesi stowarzyszeń i samorządowcy.

     Po krótkim przedstawieniu celu spotkania, zebrani postanowili powołać do życia Komitet Organizacyjny Obchodów 75. Rocznicy Powstania Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944. Koordynatorem Komitetu został wybrany Mateusz Gajda. Postawiono posługiwać się logiem wybranym w konkursie w 2014 roku.

(fot. Arkadiusz Fularski)

     Następnie zebrani przez dwie godziny zastanawiali się nad formą obchodów 75. Rocznicy w 2019 roku. - Uczestnicy spotkania zgodnie doszli do wniosku, że formą obchodów powinien być cykl wydarzeń kulturalnych, sportowych i innych, który zakresem terytorialnym obejmie powiaty: proszowicki, kazimierski i pińczowski - mówi Mateusz Gajda.

     Poniżej prezentujemy wstępne propozycje obchodów, które w najbliższych tygodniach będą konsultowane z osobami i podmiotami, które zostaną zaproszone do współpracy przy wspólnych obchodach w 2019 roku. Propozycje te mogą ulegać korekcie i uzupełnieniom.

Wstępne pomysły na wydarzenia w 2019 roku:

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, spektakl podobny do tego sprzed 4 lat "Mieć Skrzydła i Korzenie", Przedstawienie formacji tanecznej "Kolory", apel do szkół w sprawie przygotowania prac w ramach konkursu pt. "Wpływ RP 1944 na losy mojej rodziny", Zawody Strzeleckie organizowane wspólnie z Towarzystwem Turystyki Regionalnej, bieg ku czci gen. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego i RP 1944, Marsz Rzeczypospolitej Partyzanckiej 1944, Rajd Rowerowy 75 km na 75. rocznicę RP 1944, Turniej Szachowy, Wydarzenie związane z działalnością Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego "Bojowe Schrony Proszowice", wieczór poetycko - literacki z RP 1944.

Termin kolejnego spotkania został ustalony na wtorek 8 stycznia 2019 r. na godzinę 18.00 w CKiW. Dołączyć do zespołu może każdy. Pracy wystarczy dla wszystkich, zapewniają członkowie Komitetu.

Serdecznie zapraszamy WSZYSTKICH!

Arkadiusz Fularski   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/rp44/news/20181217komitet/art.php