Marsz Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944

uczestnicy marszu przed tablicą pamiątkową na murze kościoła (fot. Zdzisław Kuliś)
przemawia burmistrz Grzegorz Cichy (fot. Zdzisław Kuliś)

Proszowice, 30-07-2015

     Ponad 50 osób wzięło udział w II patriotycznym marszu pamięci dla uczczenia bohaterów Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944, który już po raz drugi zorganizowało Stowarzyszenie "Gniazdo - Ziemia Proszowicka" z okazji rocznicy wkroczenia oddziałów partyzanckich do Proszowic (28 lipca 1944).

     Przełom lipca i sierpnia to okres szczególny w historii regionu kazimierskiego i proszowickiego. Obchodzimy kolejną rocznicę powstania Kazimiersko - Proszowickiej Rzeczpospolitej Partyzanckiej. Pierwszego skrawka wolnej Polski na tym terenie, wyzwolonego z jarzma okupacji w czasie II wojny światowej.

przed tablicą pamiątkową na cmentarzu, od prawej: Grzegorz Cichy, Iwona Latowska - Downar, Włodzimierz Bernacki, Andrzej Bienias (fot. Zdzisław Kuliś)
uczestnicy marszu przed tablicą pamiątkową na cmentarzu (fot. Zdzisław Kuliś)
kwiaty składają: Grzegorz Cichy i Zbigniew Jeleń (fot. Zdzisław Kuliś)
Rafał Chmiela i Włodzimierz Nowak przed grobem Jerzego Biechońskiego (fot. Zdzisław Kuliś)
     Rzeczpospolita Partyzancka 1944 istniała od 26 lipca do 10 sierpnia 1944 roku. Na obszarze około 1000 kilometrów kwadratowych - od Nowego Korczyna po Pińczów, od Opatowca do Proszowic. Była państewkiem małym, ale sprawnie rządzonym, z centrum administracyjnym w Kazimierzy Wielkiej, własną poczta, armią, policją.

     Pod tablicą pamiątkową wmurowaną na południowej ścianie kościoła parafialnego w Proszowicach zebrali się ludzie w różnym wieku, aby zachować pamięć o tych, którzy nie szczędzili swego zdrowia, swego życia, chwycili za broń i często ginęli, aby inni mogli żyć.

     W uroczystości wzięli udział członkowie Stowarzyszenia "Gniazdo - Ziemia Proszowicka", a wśród nich burmistrz Gminy i Miasta Proszowice Grzegorz Cichy, zastępca Burmistrza pani Iwona Latowska - Downar, Rafał Chmiela, Zbigniew Jeleń, poseł prof. Włodzimierz Bernacki oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Żołnierzy AK w Kazimierzy Wielkiej Andrzej Bienias i Zdzisław Kuliś.

     Przed tablicą pamiątkową na murze kościoła parafialnego głos zabrał burmistrz Proszowic, który w krótkich słowach przypomniał wydarzenia tamtych wojennych dni. Następnie kolumna przemaszerowała na cmentarz prowadzona przez ubranych w oryginalne mundury ułanów na koniach. Tam na grobach poległych partyzantów złożono wiązanki z biało - czerwonych kwiatów. Przy poszczególnych grobach krótką charakterystykę poległego przedstawił Włodzimierz Nowak.

Z cmentarza wrócono na rynek proszowicki i tam w restauracji Muzealna zakończono spotkanie przy kawie lub herbacie.

Zdzisław Kuliś   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/rp44/news/20150730marsz/art.php