Kolejne bezcenne pamiątki w zbiorach Muzeum AK

ofiarodawcy od lewej: Adam Nieczuja-Ostrowski, Tomasz Stężała, Ewa Kruc (fot. Włodzimierz Nowak)

Kraków, 5-02-2015

     W dniu 30 stycznia 2015 r. w Muzeum Armii Krajowej im. Emila Augusta Fieldorfa "Nila" w Krakowie, odbyło się przekazanie do Muzeum niezwykle cennego archiwum oraz osobistych pamiątek po śp. generale brygady Bolesławie Michale Nieczui - Ostrowskim ps. "Tysiąc", dowódcy 106. Dywizji Piechoty Armii Krajowej, utworzonej w ramach Inspektoratu "Maria".

     Przekazania pamiątek dokonali przedstawiciele rodziny generała: wnuczka Ewa Kruc z córką Polą i synem Oskarem, wnuk Tomasz Stężała i wnuk Adam Nieczuja-Ostrowski.

uczestnicy dyskusji o 106 DP AK i jej dowódcy (fot. Włodzimierz Nowak)

(fot. Włodzimierz Nowak)
     Uroczystość przekazania darów była okazją do spotkania żołnierzy Stowarzyszenia Inspektoratu AK "Maria" 106. DP wśród nich obecni byli: płk. Kazimierz Chećko i kpt. Antoni Sielecki oraz rodziny i członkowie wspomagający pamięć bohaterskiego etosu żołnierzy tej 20 tysięcznej dywizji i jej legendarnego dowódcę.

     Rodzinie śp. generała B. M. Nieczui - Ostrowskiego należą się wyrazy największego uznania i podziękowania za ten bezcenny dar sławiący dokonania bohaterskich żołnierzy AK i tego wybitnego oficera Okręgu Kraków w organizowaniu produkcji konspiracyjnej broni (kryptonim "Ubezpieczalnia") oraz dowodzeniem walką Inspektoratu "Maria" i 106. DP z niemieckim okupantem, za co został odznaczony między innymi Orderem Virtuti Militari.

(fot. Włodzimierz Nowak)
(fot. Włodzimierz Nowak)
     W przekazanym archiwum znajdują się dokumenty powojennego haniebnego mordowania, torturowania, szykanowania i więzienia żołnierzy AK 106 DP AK przez władze Polski Ludowej, w tym ich dowódcy, który po otrzymanych wyrokach śmierci przebywał w więzieniach 7 lat.

Do hojnych ofiarodawców przyłączył się pan Jerzy Bukowski syn żołnierza 106. DPAK przekazując do Muzeum archiwalne zdjęcia.

Małgorzata i Jacek Janiec   

Źródło: Muzeum AK

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/rp44/news/20150205arch/art.php