Gen. Stanisław Rostworowski - mała literka ;[

Stanisław Rostworowski
(fot. kolo-naleczow.w.interia.pl)

Proszowice, 24-09-2014

     Wczoraj 23 września, przy okazji biegu sztafetowego poświęconego pamięci Rzeczpospolitej Partyzanckiej, w Koniuszy na budynku dawnej gminy, odsłonięto okolicznościową tablicę poświęconą m.in. Gen. bryg Stanisławowi Rostworowskiemu, ps."Prawdzic", "Odra".

     W pełni aprobuję i popieram takie działanie. Godne upamiętnianie miejsc i osób historycznie ważnych dla naszego regionu jest naszym obowiązkiem i zaszczytem!

Gen. Rostworowski był wielką postacią w walce o wolną Polskę. Urodził się 19 XII 1888 roku w Krakowie. Zamęczony został przez Niemców 11 lub 12 VIII 1944 roku. Był żołnierzem Legionów, walczył z bolszewicką Rosją. W randze pułkownika dyplomowanego przeszedł na emeryturę 31 I 1935 roku.

     Studiował nauki przyrodnicze na Uniwersytecie we Fryburgu, gdzie uzyskał doktorat z chemii rolnej. Miał również doktorat z filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1939 roku stanął do walki przeciw Niemcom. 1 X 1943 roku został Generałem brygady i Inspektorem Komendy Głównej AK na Okręg Kraków, i w takim charakterze przebywał w Koniuszy.

     W kilkanaście dni po mianowaniu M.Nieczuja-Ostrowskiego dowódcą 106. Dywizji Piechoty AK, Generał został aresztowany. W czasie śledztwa Heinrich Haman (SS-Obersturmführer), uderzył go w twarz, generał zaczął z nim walczyć. Oprawcy polała się krew po twarzy, następnie krzesłem uderzył drugiego esesmana. Wówczas trzeci esesman powalił go uderzeniem i generał poniósł męczeńską śmierć...

Ta wielka postać polskiego podziemia jest uwieczniona na tablicy. Pięknie, jest tylko mały kłopot, nazwisko zapisane zostało, z drobnym błędem, wykuto Roztworowski... Mam nadzieję, że nazwisko zostanie poprawione bardzo szybko, nie chcielibyśmy aby ta nieszczęsna literówka, utrwaliła się młodzieży!

(fot. Henryk Pomykalski)


Henryk Pomykalski   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/rp44/news/20140924blad/art.php