Odsłonięcie tablicy w Hebdowie

(fot. Sylwia Białowiejska-Chuchmacz)
(fot. Sylwia Białowiejska-Chuchmacz)
(fot. ikp)

Hebdów, 16-08-2014

     15 sierpnia br. na terenie Sanktuarium w Hebdowie, odbyło się odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy. Data nie jest przypadkowa, ponieważ 15 sierpnia obchodzimy święto Wojska Polskiego, które zostało ustanowione na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej z 1920 r. jaką stoczono w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

     Prace nad tablicą trwały kilka miesięcy i zaangażowały wiele osób. Jej inicjatorem był Związek Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Nowym Brzesku oraz Społeczny Komitet ds. Obchodów 70-tej rocznicy Rzeczypospolitej Partyzanckiej 1944.

     Tablica ta upamiętnia wszystkich bohaterów wydarzeń sprzed 70. lat, a szczególnie wyróżnia Weronikę Czerwiec i Antoniego Skąpskiego. Osoby te miały cywilną odwagę aby podjąć kontakt z Niemcami i przekonać ich, że zbrojnej napaści na przejeżdżający 27 lipca 1944 r. przez Nowe Brzesko hitlerowski konwój, dokonał samozwańczy oddział partyzantki radzieckiej.

     Po uroczystej sumie odpustowej koncelebrowanej przez ks. Józefa Ostręge (proboszcza w Hebdowie) i ks. Stanisława Chowańca (misjonarza na co dzień pracującego w Chile), orszak składający się z licznych pocztów sztandarowych, zaproszonych gości i mieszkańców, przeszedł pod obelisk. Tam dokonali uroczystego odsłonięcia, Jerzy Skąpski (syn Antoniego Skąpskiego), Krystyna Schiwik (córka Weroniki Czerwiec) oraz por. rez. Tadeusz Mykała (prezes Związku Kombatantów RP i BWP). Następnie tablicę poświęcił ks. Józef Ostręga, odegrano hymn narodowy, podniesiono flagi narodowe na maszt oraz złożono liczne wiązanki i bukiety kwiatów.

     Na zakończenie uroczystości głos zabrał por. rez. Tadeusz Mykała, który w krótkim wystąpieniu podziękował pomysłodawcom i wszystkim którzy przyczynili się do powstania pamiątkowej tablicy.

(fot. Sylwia Białowiejska-Chuchmacz)


Sylwia Białowiejska-Chuchmacz   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/rp44/news/20140816tablica/art.php