Dzień Grozy Ognia i Krwi...

(fot. D.Resil-Molo, A.Czerwiec, S.Białowiejska-Chuchmacz, A.Fularski, M. Potyrała)
(fot. D.Resil-Molo, A.Czerwiec, S.Białowiejska-Chuchmacz, A.Fularski, M. Potyrała)

Skalbmierz, 8-08-2014

     W dniu 5 sierpnia 2014 reprezentacja LOK Nowe Brzesko w liczbie 15 osób oraz 4 osób z Proszowic, w tym ze Stowarzyszenia "Gniazdo - Ziemia Proszowicka", na zaproszenie Burmistrza Miasta i Gminy Skalbmierz oraz Komitetu Organizacyjnego Obchodów 70. Rocznicy pacyfikacji miasta Skalbmierz, wzięła udział w uroczystościach upamiętniających to tragiczne wydarzenie z czasów II wojny światowej. W obchodach wzięli również udział przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego Tadeusz Kowalczyk i marszałek Adam Jarubas oraz inni zaproszeni goście.

     Obchody rozpoczęły się o godzinie 14.30 przemarszem pod pomnik upamiętniający ofiary pacyfikacji, odegraniem Hymnu Narodowego oraz okolicznościowym wystąpieniem zaproszonych gości i złożeniem przez nich wiązanek kwiatów pod pomnikiem, na którym widnieje napis: "Pomnij na dzień ów - dzień grozy, ognia i krwi". Po złożeniu kwiatów przed obeliskiem uczestnicy patriotycznej manifestacji, mieszkańcy miasta oraz zaproszeni goście, wzięli udział we mszy św. odprawionej w XV wiecznej kolegiacie św. Jana Chrzciciela, za ofiary pacyfikacji. Następnym punktem uroczystości było złożenie kwiatów na cmentarzu parafialnym, na grobach żołnierzy Rzeczpospolitej Partyzanckiej (Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Armii Ludowej), którzy polegli 70 lat temu w bitwie o Skalbmierz. Również reprezentacja LOK Nowe Brzesko złożyła hołd poległym żołnierzom, składając pod pomnikiem symboliczny wieniec biało-czerwonych kwiatów.

     O godz. 17.30 na pl. M. C. Skłodowskiej, przed pomnikiem świętej Rozalii, rozpoczęło się widowisko artystyczne - "Dzień Grozy Ognia i Krwi", poświęcone ofiarom pacyfikacji, które nawiązywało do dramatycznych wydarzeń z 5 sierpnia 1944 roku. Koordynatorem rocznicowego projektu była Pani Agata Jackiewicz, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, która wraz z grupą około 100 mieszkańców gminy Skalmierz i okolic, stanęła na wysokości zadania, aby odtworzyć scenerię i atmosferę pacyfikacji miasta. W widowisku uczestniczyły osoby w wieku od 3 do 82 lat. Trwający 27 minut spektakl wzruszył publiczność do łez. Przez niespełna pół godziny mogliśmy zobaczyć dzień, w którym hitlerowcy zniszczyli spokojne życie mieszkańców przelewając krew bezbronnych dzieci, kobiet i mężczyzn.

     Próby do spektaklu trwały kilka miesięcy. Dlatego więc należy docenić ogrom pracy, jaką wykonali artyści amatorzy, którzy precyzyjnie odzwierciedlili łapanki, strzelaniny oraz egzekucje rozgrywające się na ulicach miasta. Oprócz tego oprawie spektaklu towarzyszyła pełna dramatyzmu muzyka przeplatana dźwiękami wybuchów bomb oraz strzałów z karabinów, które idealnie odwzorowały wydarzenia z czasów II wojny światowej. Publiczność nagrodziła występ artystów oklaskami.

     Po zakończonych uroczystościach dla zaproszonych gości i mieszkańców czekał skromy poczęstunek w postaci żołnierskiej zupy "grochówki". Miłym akcentem w drodze powrotnej do Nowego Brzeska było śpiewanie patriotycznych pieśni przez reprezentacje LOK Nowe Brzesko oraz Stowarzyszenie "Gniazdo - Ziemia Proszowicka".

5 sierpnia 1944 roku

     Watro przypomnieć, że bohaterami walk w czasie II wojny światowej, którzy poświęcili swoje życie za Ojczyznę byli młodzi mężczyźni w wieku ok. 20- 25 lat. Nie sposób teraz zrozumieć ogromu tragedii jaką przeżywały rodziny poległych żołnierzy. O wydarzeniach z 1944 napisał interesujący krótki tekst Andrzej Solarz, Dzień tragiczny - Skalbmierz 5 sierpnia 1944 r., pochodzący ze strony internetowej Kuriera Proszowickiego z dnia 2 sierpnia 2013.

"Czwartek 5 sierpnia 1944 roku dla mieszkańców Skalbmierza to najtragiczniejsze wspomnienie z dziejów tego miasta. O świcie niemieckie i ukraińskie oddziały zaczęły krwawą pacyfikację miejscowości. Ginęły dzieci, starcy, kobiety były gwałcone i także były zabijane. Od razu do walki przystąpiły oddziały polskiego podziemia, żołnierze Rzeczpospolitej Partyzanckiej..." WIĘCEJ.

(film. Antoni Kocela)

fot. D.Resil-Molo, A.Czerwiec, S.Białowiejska-Chuchmacz, A.Fularski, M. Potyrała
zdjęcia 5-08-2014   publikacja: 8-08-2014Anna Czerwiec   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/rp44/news/20140808relacja/art.php