Dokładnie w 70. rocznicę zajęcia Proszowic przez oddziały Armii Krajowej

(fot. Adam Psica)
(fot. Narodowe Proszowice - fb)

Proszowice, 30-07-2014

     W poniedziałkowe popołudnie 28 lipca dziewiętnaścioro w większości młodych ludzi z zebrało się przed tablicą wmurowaną w południowa ścianę proszowickiego kościoła. Upamiętnia ona wydarzenia z lipca i sierpnia 1944 roku, w czasie trwania Rzeczpospolitej Partyzanckiej. Wagę wydarzenia podkreśliły biało - czerwone opaskami na ramionach, narodowe flagi oraz przypięte kokardki.

     W drodze na proszowicki cmentarz, maszerujący zatrzymali się przy pomniku błogosławionego księdza Pawłowskiego, gdzie złożono wiązankę biało - czerwonych mieczyków.

     Na proszowickim cmentarzu udali się przed tablice upamiętniające Bochnaka, Romana Nowaka ps. "Nina" (jego dom w Koniuszy był siedzibą sztabu i dowództwa 106. Dywizji Piechoty Armii Krajowej), oraz Bogdana Śmitkowskiego ps. "Mat". Kolejnym miejscem była kwatera żołnierzy AK zamordowanych przez Gestapo w 1943 roku. Głównym celem były groby uczestników wydarzeń z lipca i sierpnia 1944 roku.

     Biało - czerwone wiązanki kwiatów zostały złożone min. na mogiłach: Leopolda Bochnaka ps. „Piotr” (w lipcu 1944 r. był zastępcą dowódcy 106 DP AK), Stanisława Gasa ps. "Modrzew", Dionizego Nowaka ps. "Łoś", Zdzisława Tomaszkiewicza ps. "Tatar" i Jerzego Biechońskiego ps. "Kłos" dowódcy oddziału, który 28 lipca 1944 zajął uwolnione od Niemców Proszowice. Odwiedzony został tez grób Wandy Girtler ps. "Ewa" - kuriera i łączniczki 106 Dywizji Armii Krajowej. 16 I 1945 roku w Kościelcu została ujęta przez oddział NKWD działający w składzie 1 Frontu Ukraińskiego i na miejscu rozstrzelana.

     Wydarzenia i bohaterów sprzed 70 lat wspominali, Włodzimierz Nowak, Jadwiga Liguzińska i Grzegorz Cichy. Wiązanki z mieczyków podarował p.Henryk Pomykalski (historyk - regionalista), który niestety nie mógł osobiście wziąć udziału w uroczystości, kokardki poseł Włodzimierz Bernacki.

Przemarsz zorganizowało Stowarzyszenie "Gniazdo - Ziemia Proszowicka" w ramach Regionalnych Obchodów 70. Rocznicy Powstania Rzeczypospolitej Partyzanckiej 1944 roku.

(fot. Narodowe Proszowice - fb)

fot. Przemysław Cichy
zdjęcia 28-07-2014   publikacja: 30-07-2014red.   

Źródło: Stowarzyszenie ''Gniazdo - Ziemia Proszowicka''

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/rp44/news/20140730przemarsz/art.php