LOK przyjął rezolucję dotyczącą 1944 roku

(fot. IKP)
(fot. archiwum LOK)

Nowe Brzesko, 8-11-2013

     Zarząd LOK Nowe Brzesko wraz z Komisją Rewizyjną LOK i Instruktorami LOK (18 osób) podczas wspólnego posiedzenia w czwartek 7-11-2013r. uchwalił jednogłośnie rezolucję, uznającą przez LOK, rok 2014 r. Rokiem Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944 r.

- Zarząd Koła Miejsko-Gminnego LOK Nowe Brzesko ustanawia rok 2014 Rokiem Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944r. w celu: upamiętnienia Powstania Lipcowego w Gminie Nowe Brzesko, oddania czci poległym i przypomnienia bohaterów, w 70. rocznicę wyzwolenia części kraju spod okupacji hitlerowskiej - brzmi przyjęta po dyskusji rezolucja.

     Zebrani podkreślali, że w rezolucji LOK powinno się znaleźć odniesienie do walk prowadzonych w lipcu 1944r, na terenie Gminy i Miasta Nowe Brzesko. Zaakcentował to radny Józef Krosta, członek zarządu LOK.

- Nie możemy zapominać, że w Nowym Brzesku 27 lipca 1944r. zaatakowano kolumnę samochodów żandarmerii hitlerowskiej, która przejeżdżała ulicami miasteczka jadąc z Kazimierzy Wielkiej do Krakowa. Wywiązały się walki, zginęli partyzanci, a w odwecie Nowe Brzesko zostało zbombardowane, w efekcie czego zniszczona została całkowicie miejscowa szkoła i kilkadziesiąt budynków mieszkalnych i gospodarczych. Te wydarzenia nazwane zostały Powstaniem Lipcowym w Nowym Brzesku - mówił adiunkt Alfred Bednarski.

     Przypomnijmy, że LOK Nowe Brzesko postanowił uczcić 70. Rocznicę Rzeczpospolitej Partyzanckiej poprzez m.in: organizację szeregu konkursów dla młodzieży, zawodów strzeleckich, okolicznościowym wydawnictwem i kartką, wystawą na strzelnicy LOK, odnowieniem Pomnika Powstańców na ul. Krakowskiej, wspólnym śpiewaniem pieśni partyzanckiej.

Arkadiusz Fularski   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/rp44/news/20131108loknb2014/art.php