Fiołek - pamiętajmy o bohaterach!

grób bohaterów AK poległych w czasie II wojny światowej, cmentarz w Zabierzowie
(fot. panoramio.com)

Proszowice, 5-10-2013

     Zbigniew Pałetko w swojej nowej (ukazała się w tym tygodniu) książce przypomniał postać Klementyny Ziemkiewicz, bohaterskiej sanitariuszki oddziału partyzanckiego Skała, o wdzięcznym pseudonimie "Fiołek". Swoje krótkie (dwudziestoletnie) życie tragicznie zakończyła na Ziemi Proszowickiej.

Fragment publikacji: ... 31 października Baon Skała kwaterował w Winiarach. Wieczorem, po apelu poległych partyzantów, nastąpiła zmiana kwatery. Partyzanci przenieśli się do Bolowca koło Pałecznicy, lokując się w dworskiej, przestrzennej stodole.

Ośmiu młodych partyzantów - 7 mężczyzn i sanitariuszka Fiołek - zwróciło się o urlop zdrowotny. W dniu 4 listopada 1944 roku, opuścili miejsce postoju w Bolowcu, aby udać się na odpoczynek i leczenie, do swoich rodzinnych miejscowości. W Oddziale pozostawili mundury i broń. Szli po cywilnemu mając przy sobie kennkarty. Byli pewni, że szczęśliwie dojdą do Krakowa, Łapanowa i Zabierzowa.

Wszyscy zginęli. Klementyna Zienkiewicz została zamordowana strzałem w tył głowy z ręki niemieckiego oprawcy.

Władysław Marek, ps. Sęp wspominał: Jej jasna twarz i otwarte niebieskie oczy nie zmieniły się w ogóle, widać tylko było duży otwór wyrwany przez pocisk hitlerowskiej kuli w jej blond włosach. Kiedy w styczniu 1945 r., po rozwiązaniu oddziału, wróciłem do domu bardzo często przychodziła do mnie matka "Fiołka". Zawsze musiałem opowiadać o Klimce, o jej pobycie w oddziale, o jej śmierci, jak wyglądała, dlaczego akuratnie wtenczas chciała iść, czy nikt nie mógł jej obronić...


Młoda dziewczyny, która miała nieszczęście należeć do pokolenia "Kolumbów - rocznik 20" oddała swoje życie, abyśmy MY mogli cieszyć się wolną Polską. DZIĘKUJEMY!!!

     Dla uczczenia pamięci właśnie takich bohaterów Stowarzyszenie "Gniazdo - Ziemia Proszowicka" wystąpiło do samorządów, na terenach których, w 1944 roku powstała Rzeczpospolita Partyzancka z apelem, aby rok 2014 ogłosić rokiem Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944. Niestety tylko nieliczne samorządy wykazały zrozumienie tej idei (Kocmyrzów-Luborzyca, Słomniki, Kazimierza Wielka - Starostwo, Kazimierza Wielka - gmina, Igołomia-Wawrzeńczyce, Proszowice - Starostwo).
autor opowiada o swojej publikacji
(fot. as)
Pozostali (GZP wysłało apel do 22 samorządów) nawet nie raczyli odpisać na pismo Stowarzyszenia. Gmina Złota Pińczowska nie wykazała zainteresowania, ponieważ realizuje projekt "Republiki Pińczowskiej", Gmina Koszyce, dopytywała o szczegóły projektu, ale później zamilkła.

Czyżby ogłoszenie roku 2014. rokiem Rzeczpospolitej Partyzanckiej było zbyt wielkim gestem, aby uczcić pamięci naszych bohaterów - takich jak Klimka?

     Wydanie książki "Fiołek - wspomnienia o Klementynie Zienkiewicz" jest częścią projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Kulturalne Radziemic w ramach Regionalnych Obchodów 70. Rocznicy Powstania Rzeczpospolitej Partyzanckiej.

Andrzej Solarz   

(fot. IKP)

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/rp44/news/20131005fiolek/art.php