Regionalista, który wymyślił CHŁOPA ROKU w Racławicach
Piotr Płatek

Piotr Płatek
(fot. janowice.info.pl)

Dalewice, 24-03-2019

Piotr Płatek urodził się 17 lipca 1928 roku, w Janowicach (gmina Wieliczka). Był synem Piotra (pracownika kopalni w Wieliczce) i Katarzyny z domu Kaczor. Miał pięcioro rodzeństwa: Jana, Władysława, Antoniego, Helenę i Marię. Edukację szkolną rozpoczyna w rodzinnej wiosce i Koźmicach Wielkich. W 1943 r., podczas okupacji hitlerowskiej, przebywa na przymusowych robotach w Niemczech. Wraca po dwóch latach, uczęszcza do gimnazjum i liceum w Wieliczce. Wtedy zaczyna się Jego przygoda z dziennikarstwem i prasą. Współpracuje z czasopismami - "Wici" i "Nowa wieś".

     Krótko jest redaktorem "Gazety Krakowskiej". Od 1950-1990 r. pełnił funkcję redaktora rozgłośni radia w Krakowie. Jest twórcą popularnych audycji pt: "Wiedzą sąsiedzi, jak kto siedzi" i "Kiermasz pod kogutkiem". W tej pierwszej głównymi bohaterami byli: Baśka z Bronowic i gazda z Naprawy. Słuchała ich wieś i miasto... Pracuje też w Telewizji Kraków, gdzie prowadzi dwa programy: "Krótkie spięcia" i "Wesoła izba". Jego najważniejszą pasją w życiu był folklor i dziedzictwo kulturowe wsi. To tutaj, angażował bez granic swój czas i serce. 7 kwietnia 1968 roku założył Stowarzyszenie Folklorystyczne TEATR REGIONALNY w Krakowie. Mający siedzibę na ulicy Królewskiej 34. W czasie jego okresu istnienia, wystawiono 100 widowisk. Efektem tego było powstanie miejskich kapeli podwórkowych: "Waganty" i "Kale Jacha" - cygański zespół muzyczny. Żywą tradycją, kultywowaną do dzisiaj są korowody. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia - Kolędniczy i Świąt Wielkiej Nocy Palmowy.

pierwszy z lewej: Piotr Płatek - dziennikarz (fot. radiokrakow.pl)

     Tak mawiał Piotr Płatek: Takie widowiska - dziwowiska potrafiące zauroczyć krakowską widownię i przekazać jej całą krasę i piękno folkloru. Dzięki temu staje się on zarówno wiejski, jak też robotniczy i miejski - bliski ludności miast, zrozumiały i godny uwagi.

     Zainicjował działalność Bractwa Literackiego Białego Pasterza, skupiającego poetów - amatorów. Materiały i wiedzę pozyskiwał ze swych podróży, po miejscowościach województwa małopolskiego. Tak podkreślał walory naszych ziem Piotr Płatek - Piękna jest nasza ziemia krakowska, pełna uroku, jak wiosna... Krasy i urody dodają tej ziemi rodzinne pieśni i melodie. A lud, który je stworzył, jest pogodny, skory zarówno do pracy jak i do zabawny. Piosenka bowiem rozwesela, godzi i zbliża ludzi...

2009, Piotr Płatek (fot. dziennikpolski24.pl / Zbigniew Wojtiuk)

     Bywał często na Ziemi Proszowskiej, głównie w latach 1955-1971. Jego nazwisko poprzez działalność jest i dziś rozpoznawalne. Jego dowodem i pamiątką obecności jest 400-stronicowa książka. W której przedstawia folklor muzyczny krakowiaków zachodnich i wschodnich. Są to melodie i teksty piosenek, zebrane także z powiatu miechowskiego i proszowickiego. Na kartach, pojawiają się nie rzadko, takie miejscowości jak: Gniazdowice, Przemęczany, Radziemice, Pieczonogi, Klimontów, Proszowice. Współpracował z panią Alicją Bogucką, dyrektor Powiatowego Domu Kultury w Proszowicach. Zaglądał też do Przesławic, współpracując z zespołem kobiecym "Przesławianki". Czy do Dalewic (klubokawiarnia RUCH) gdy w 1971 roku, odbyła się prapremiera widowiska słowno - muzycznego pt: "Spotkanie z Lolą z Ludwinowa".

Chciałbym podkreślić chwalebną pasję autora (Piotra Płatka), który dał możliwie najpełniejszy wyraz dawnym i współczesnym osiągnięciom twórczym polskiego ludu, w pięknej dziedzinie piosenkowania. Będącego znakomitą dokumentacją przeszłości i świadectwem zjawisk dnia dzisiejszego. O praktycznej użyteczności Płatkowego wyboru była już wyżej mowa. Natomiast jeszcze raz wypada, skierować słowa uznania pod adresem patronujących jego inicjatywie organizacji społecznych, przede wszystkim zaś Związku Teatrów Amatorskich - wspomina, serdeczny przyjaciel Piotra, Władysław Błachut.
(fot. zbiory autora)
     Młodzież, która odbywała zasadniczą służbę wojskową, Piotra Płatka kojarzy jako autora sławnego "Kalendarzyka Rezerwisty". Był on rozprowadzany w okolicach dworca głównego PKP, na ulicy Basztowej przez pana Kazka. Można było też u niego zamówić chusty, ręcznie malowane przez studentki z Akademii Sztuk Pięknych [chusta, to symbol rezerwisty, który żegna się z wojskiem i zaczyna życie w cywilu].

    Był autorem wielu reportaży radiowych, widowisk i obrzędów ludowych. Promował twórców regionalnych i zespoły amatorskie oraz osoby związane z tą dziedziną. Był pomysłodawcą wyboru "Chłopa Roku" i "Zlotu Wojciechów i Bartoszów" w Racławicach. W kwietniu tego roku, odbędzie się XXV. edycja zmagań o ten tytuł. Jako najlepszego gospodarza w Polsce. Wśród swych przyjaciół i znajomych zapamiętany jest jako: Niestrudzony propagator historii i piękna racławickiej ziemi, daleko poza jej granicami.

     W jego dorobku pisarskim znajduje się około 30 książek. Oto nie które z nich: "Polska nam Papieża dała", "Przeznaczenia 2002 wraz z proroctwami i przepowiedniami", "Przeznaczenia 2006", "Nim Heroda diabli wzięli", "Zbiór pieśni ludowych krakowiaków wschodnich i zachodnich", "Kalendarzyki rezerwistów", "Poradniki żołnierza".

Piotr Płatek zmarł 1 stycznia 2011 roku. Pochowany został na cmentarzu komunalnym w Wieliczce [kwatera 20,rząd 8,grób nr.2].

opracowanie: Marcin Szwaja   

grób dziennikarza na zmentarzu w Wieliczce (fot. janowice.info.pl)


PS
W mojej pamięci pozostanie wzorem i serdecznym "przyjacielem". Zawsze po długich, wspólnych rozmowach, byłem na drogę powrotną wyposażony w książki jego autorstwa. Ja się cieszę, że opublikował moje dwa wierszyki: "Ku pamięci" i "Wlazł kotek na płotek" w kalendarzyku rezerwisty z 2001 roku. Wtedy przeglądając resztę moich utworów, zadał mi pytanie - Czy chcesz pisać prozą czy poezją?

...Wybrałem poezję, bo życie musi być z humorem i optymizmem. Którą posiadał i dzielił się mój literacki wzorzec - śp. Piotr Płatek.


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Piotr Płatek; Albośmy to jacy tacy (zbiór pieśni krakowiaków wschodnich i zachodnich); Kraków 1976
  2. Informator Regionalista Małopolski-MZ RTK; Nr 12-2012 r.

  3. materiały własne, archiwum domowe autora
  4. radiokrakow.pl
  5. dziennikpolski24.pl
  6. janowice.info.pl

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/ludzie/zwykli/p/platek_piotr/art.php