Uczestnik ruchu oporu
    Dzisiaj jest niedziela, 28 kwietnia 2024 r.   (119 dzień roku) ; imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa Ś. Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   lista postaci   |   przyjaciele regionu   |   stąd pochodzili   |   "zwykli - niezwykli"   | 
 ludzie Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944 
 |   "katyńczycy"   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / ludzie ZP / rp1944 / Uczestnik ruchu oporu
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie postaci,
macie propozycję innych osób związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym artykule;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Uczestnik ruchu oporu
Stanisław Paluch ps. Zawieja
(ur.: 13.09.1910 - zm.: 30.05.1995)

biogram

Stanisław Paluch - Proszowice 1931 (fot. zbiory A. Powidzkiego)

7-03-2016

     Stanisław Paluch ppor., urodził się 13 września 1910 roku w Proszowicach. Syn Ludwika i Agnieszki z domu Skalska. Od 1928 roku do wybuchu wojny i później do lipca 1942 r. pracował w Magistracie w Proszowicach, jako praktykant, zastępca sekretarza i sekretarz z przerwą na odbycie służby wojskowej w latach 1931 - 1933. W lipcu 1942 r. z uwagi na poszukiwania żołnierzy podziemia przez gestapo "zniknął" z Proszowic.

     W kwietniu 1943 r. rozpoczął pracę w gminie Klimontów jako urzędnik podatkowy. Po wojnie obejmuje stanowisko sekretarza Urzędu Miejskiego w Proszowicach i pełni tę funkcję do kwietnia 1948 r., to jest do chwili kiedy ponownie musi "zniknąć", aby uniknąć, aresztowania, tym razem przez Urząd Bezpieczeństwa, ze względu na przynależność do ZWZ/AK. W obawie przed szykanami i dalszymi prześladowaniami postanowił wraz z rodziną opuścić Proszowice. Początkowo znalazł schronienie w Piwnicznej, a potem w Krynicy.

     Stanisław Paluch w latach 1928 - 1930 uzyskał II stopień Przysposobienia Wojskowego. Od 1931 do 1933 roku był żołnierzem 20. Pułku Piechoty Ziemi Krakowskiej. Szkołę podoficerską ukończył w stopniu kaprala. Po ćwiczeniach rezerwy mianowany został na stopień plutonowego.

kpr. Stanisław Paluch (zaznaczony białym kołem), Komp. CKM - Kraków 1931 (fot. zbiory A. Powidzkiego)

     Stanisław Paluch zostaje zaprzysiężony 1 maja 1940 roku przez podporucznika Edmunda Sienkowskiego (Pik), w proszowickiej placówce Związku Walki Zbrojnej (ZWZ). Pełni funkcję dowódcy drużyny w kompanii proszowickiej pod dowództwem ppor. rez. Lesława Chałacińskiego (Liść). Kompania była ogniwem konspiracyjno - bojowym Rejonowego Inspektoratu ZWZ/AK Miechów wchodzącego w skład Okręgu Związku Walki Zbrojnej/AK Kraków. Inspektorat dla lepszej konspiracji przybierał kolejno nazwy: "Miś", "Michał" i "Maria".

     Stanisław Paluch zostaje przeszkolony w zakresie nowoczesnej broni, a w szczególności broni zrzutowej, pochodzenia niemieckiego i produkcji konspiracyjnej. Prowadzi szkolenia żołnierzy AK z tego zakresu w placówkach: Proszowice i Klimontów. Uczestniczy czynnie w akcjach przyjmowania zrzutów broni w rejonie Proszowic, Klimontowa, Wierzbna i Łaganowa. Przewozi broń i amunicję do oddziałów leśnych.

     Stanisław Paluch w swoim mieszkaniu w Proszowicach wraz żoną Janiną ps. "Ninka" (z d. Jelonkiewicz), ukrywał skoczków spadochronowych - cichociemnych, aż do chwili ich odesłania w określone przez dowództwo miejsce.

     Po zorganizowaniu Podobwodu Proszowice "Pela" (1944) w ramach struktur Obwodu Miechowskiego "Magdalena" i utworzeniu 3. batalionu w 8. pułku ułanów im. ks. Józefa Poniatowskiego wchodzącego w strukturę Krakowskiej Brygady Kawalerii Zmotoryzowanej "Bank", obejmuje w batalionie funkcję oficera broni, którą pełni ofiarnie do końca konspiracji. Pod swoim dozorem posiadał trzy magazyny broni znajdujące się w placówkach AK w: Proszowicach u Henryka Sokołowskiego "Raróg", Żębocinie u Piotra Gęgotka "Wawer" i Klimontowie u por. Leopolda Kwapińskiego "Gromek".

ppor. Stanisław Paluch ps. Zawieja - Krynica 16.04.1995 (fot. zbiory A. Powidzkiego)
     Stanisław Paluch brał czynny udział w akcji "Burza" zorganizowanej i podjętej przez oddziały AK Inspektoratu Rejonowego "Maria" przeciwko okupantowi niemieckiemu czyli tzw. Rzeczypospolitej Partyzanckiej Kazimiersko-Proszowickiej.

     Generał brygady Bolesław Michał Nieczuja-Ostrowski "Tysiąc" uwzględniając całą działalność konspiracyjno-bojową Stanisława Palucha "Zawieja", zweryfikował go do stopnia podporucznika czasu wojny (rozkaz personalny kadr MON nr 115 z 25.10.1994r.) oraz do odznaczeń bojowych Wojska Polskiego i Armii Krajowej: Srebrnego Krzyża Zasługi z Mieczami (za działalność konspiracyjno - bojową), Krzyża Armii Krajowej (za przynależność do AK), Medalu Wojska (czterokrotnie, za udział w II wojnie światowej).

W lipcu 1989 roku Stanisław Paluch wspólnie z kolegami AK-owcami utworzył koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Nowym Sączu. Wówczas został wybranym jego pierwszym prezesem. W marca 1990 roku był delegatem I Walnego Zjazdu kombatanckich organizacji AK, podczas którego powołano do życia Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.

zaświadczenie o weryfikacji Stanisława Palucha (fot. zbiory A. Powidzkiego)

Podporucznik Stanisław Paluch zmarł 30 maja 1995 roku i został pochowany na cmentarzu parafialnym w Krynicy (obecnie Krynica Zdrój).

opracowanie: Andrzej Powidzki   


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. dokumenty, zapiski Stanisława Palucha "Zawieja"
  2. relacja Hanny Czarny - córki Stanisława Palucha



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Nie da się zobaczyć mózgu człowieka, ale widać kiedy go brakuje.
(internet)
kwiecień  28  niedziela
[5.00]   (Proszowice)
proszowickie giełdy: kwiatowa i niedzielna
[17.00]   (Proszowice)
spektakl komediowy Żona do adopcji
[17.00]   (Kraków)
koncert orkiestry dętej "Sygnał" z Biórkowa Wielkiego "na Szklanych Domach"
kwiecień  29  poniedziałek
kwiecień  30  wtorek
maj  1  środa
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ