Ślady proszowskie w Krakowie - Fort 2 Kościuszki

Fort Kościuszko w Krakowie (fot. Marcin Szwaja)
tablica informacyjna przy forcie
(fot. Marcin Szwaja)

Kraków, 20-01-2024

     Szukając czegoś związanego z moimi rodzinnymi stronami, tym razem zawędrowałem do zabytku dawnej fortyfikacji Krakowa. Jest nim fort cytadelowy wokół kopca Kościuszko z 1856 roku. Po wejściu na dziedziniec fortu do zwiedzania, wprowadza tablica z tytułem: Małopolski Szlak Insurekcji Kościuszkowskiej.

     W swej treści wyszczególnia historię powstania z miejscami dawnego powiatu miechowskiego (częściowo dzisiejszy proszowicki). Są to: Koniusza, Radziemice, Pałecznica, Proszowice, Racławice, Kocmyrzów, Igołomia-Wawrzeńczyce.

     To pozytywne wprowadzenie na dalszy etap edukacji i moich poszukiwań. Przy wejściu, obok kasy są regały z publikacjami (książki, foldery, pamiątki...).

     W Muzeum Kościuszkowskim jest dział multimedialny, poświęcony Bitwie pod Racławicami i wystawa poświęcona życiu i działalności Tadeusza Kościuszki. Prócz licznych obrazów zaprezentowano tu kule armatnie małego kalibru z pola bitwy pod Racławicami czy drzwi do dworu w Miłocicach k/Słomnik...

drzwi z dworu w Miłocicach koło Słomnik (fot. Marcin Szwaja)

     Kolejna prezentacja planszowa znajduje się na pierwszym piętrze, u podnóża kopca i jest związana z historią jego usypania. Można w "realu" podziwiać armatę wykonaną przez Czesława Kanafka ze Skoczowa z tabliczką pamiątkową: W 210 rocznicę Bitwy pod Racławicami, z podziękowaniem dla fundatora armaty profesorowi Adamowi Zielińskiemu-Racławickie Centrum Wsi Polskiej Piotr Zapart-Andrzej Głowacki 04.04-2004.

(fot. Marcin Szwaja)

     Szkoda że Muzeum Figur Woskowych jest obecnie zamknięte z powodu remontu, z dodatkowymi ciekawostkami z naszego regionu. Medialną atrakcją może być fakt, że stąd nadaje na całą Małopolskę i Polskę rozgłośnia radia RMF FM.

     Dla komfortu turystów i gości otwarte jest zaplecze gastronomiczno-wypoczynkowe w postaci hotelu oraz kawiarni. Miejsce godne polecenia - już z pozytywną rekomendacją, szczególnie w tym czasie, gdy wybiła 230-ta rocznica wybuchu Insurekcji Kościuszkowskiej (1794-2024).

wystawa u podnóża kopca Kościuszki (fot. Marcin Szwaja)



opracowanie: Marcin Szwaja   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/felietony/slady/20240120marcin_fort/art.php