Ślady proszowskie w Krakowie - herb Śreniawa

(fot. Marcin Szwaja)
(fot. Marcin Szwaja)

Kraków, 18-10-2023

     Herb rodu szlacheckiego jakim jest Śreniawa (Szreniawa), etymologicznie jest związany z rzeką Szreniawa [ikp. są różne interpretacje pochodzenia tego herbu, ale o tym kiedy indziej]. Ten znak graficzny jest często spotykany w krakowskich kościołach czy na nekropoli cmentarza Rakowickiego. Jednak tym razem, taki motyw można i spotkać w przestrzeni miejskiej. Dzieło znajduje się na Podgórzu, pod wiaduktem przecinającym ulicę Wielicką w pobliżu przystanku tramwajowego i autobusowego "Powstańców Wielkopolskich" tuż obok estakady imienia Obrońców Lwowa.

     Mural upamiętnia 600-lecie Bitwy pod Grunwaldem (1410-2010), w której to brali też rycerze pieczętujący się herbem Śreniawa. Obraz przedstawia scenę z dzieła Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem" i przedstawia księcia Witolda. Zaś autor tego muralu spośród pięćdziesięciu chorągwi polskich, umieścił tutaj, między nielicznymi naszą słynną "odwróconą eskę z krzyżem".

opracowanie: Marcin Szwaja   

PS
W kolekcji dzieł malarza Jana Matejki znajduje się też obraz przedstawiający Stańczyka z Proszowic. Należy o tym pamiętać szczególnie teraz gdy jest w Krakowie obchodzony Rok Matejkowski, bo nasz dawny mieszkaniec - Jasiu Gąska (Stańczyk) znad Szreniawy to znak i wizytówka tych wydarzeń w 2023 roku...

(fot. Marcin Szwaja)
Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/felietony/slady/20231018marcin_wiadukt/art.php