Ucieczka Mariana Mykały z KL Auschwitz

 (fot. KL Auschwitz)

Oświęcim, 28-09-2012

     Siedemdziesiąt lat temu, 13 czerwca 1942 r., uciekło z KL Auschwitz trzech więźniów. W telegramie powiadamiającym o tej ucieczce, skierowanym do różnych placówek hitlerowskich, komendant obozu Rudolf Hőss podał, że więźniowie obezwładnili strażnika, zabrali mu broń, a następnie zabili go i zbiegli. Jednym z uciekinierów był student Marian Mykała (nr 1363).

     Marian Mykała urodził się 14 lutego 1920 r. w Proszowicach. Później rodzina Mykałów przeniosła się z Proszowic do Jęzora koło Sosnowca. Marian studiował w Krakowie, gdzie w pierwszej połowie 1940 r. został aresztowany przez gestapo i umieszczony w więzieniu Montelupich, skąd w transporcie liczącym 65 więźniów, 18 lipca tegoż roku, został przywieziony do KL Auschwitz. Ucieczka z obozu, w której uczestniczył prawie dwa lata później wraz z dwoma innymi więźniami Polakami, miała nie tylko dramatyczny przebieg, lecz również tragiczne następstwa. Uciekinierzy przedostali się do okupowanego Krakowa, a następnie podobno do Zakopanego, gdzie Marian Mykała miał pracować konspiracyjnie jako kurier tatrzański. Jego dalsze losy są do dzisiaj nieznane.

     Wkrótce po ucieczce, w rodzinnym domu Mariana w Jęzorze koło Sosnowca, aresztowani zostali członkowie jego najbliższej rodziny (najprawdopodobniej ojczym i siostra). Byli to: Franciszek Mykała i Leokadia Mykała, których rozstrzelano pod Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku nr 11 w dniu 17 sierpnia 1942 r., chociaż istnieje również przypuszczenie, że nie zostali rozstrzelani, lecz powieszeni po apelu wieczornym przed kuchnią obozową.

     W archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu są przechowywane: zdjęcie obozowe Mariana Mykały oraz akty zgonów Franciszka Mykały i Leokadii Mykały. Nikt z rodziny Mykałów dotychczas się nimi nie interesował.

Adam Cyra   

Akty zgonów Franciszka Mykały i Leokadii Mykały

 (fot. KL Auschwitz)
Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/felietony/postacie/20120928mykala/art.php