Odpowiedzi nie ma, tablicy również :(...

(źródło: Historia miejscowości Szarbii)


Szarbia, 15-02-2024

     Niedawno miała miejsce premiera nowej książki Pana Henryka Pomykalskiego "Proszowice w XIX wieku". W rozdziale XI. pt. Powstanie Kościuszkowskie. Przewija się kilka wątków związanych z Szarbią.

[...] Generałem Ziemskim na powiat proszowski i ksiąski, mianowany został Jan Feliks Slaski, urodzony w Szarbi około 1760 roku. Dworek tej rodziny znajdował się na terenie obecnego gospodarstwa Marcińskich, którzy w swoim domu zorganizowali Muzeum Generała Okulickiego. Jan F. Slaski, mimo że wcześniej nie służył w wojsku, to dzięki jego energii i brata Adama, przyprowadził do obozu Kościuszki w Koniuszy dwa tysiące rekrutów. Jan, stojąc na czele kosynierów w Racławickiej bitwie, prowadząc podkomendnych do ataku na rosyjską baterię, wykazał przytomność i męstwo. [...] Zapewne często gościł T. Kościuszko, posiadający w sąsiedztwie włości Jana Slaskiego, skutecznego organizatora mobilizacji kosynierów [...].

     Dzisiaj ciężko sobie wyobrazić jaką wtedy liczbę społeczeństwa stanowili rekruci Slaskiego. Sprowadził do Koniuszy 2 tys. osób, a całe Proszowice w tamtym czasie liczyły 853 mieszkańców.

Śmiało możemy powiedzieć, że każdy z nas jest potomkiem kosynierów.

W 2021 r. wyszedłem z inicjatywą utworzenia w Szarbii tablicy upamiętniającej postać Jana Feliksa Slaskiego. Pod pomysłem podpisało się 67 mieszkańców. Wniosek był przekazany pod obrady gminnej komisji oświaty w Koniuszy jednak niestety do dnia dzisiejszego nie otrzymałem odpowiedzi zwrotnej.

     Może kiedyś ta wybitna postać zostanie należycie upamiętniona. Póki co ogromne podziękowania dla Pana Henryka za podtrzymywanie pamięci.

Adrian Bryła   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/serwis/spoleczenstwo/zdanie/20240215szarbia_tablica/art.php