Coroczny, sierpniowy sejmik bociani w Wierzbnie

21 sierpnia 2023, zlot bocianów w Wierzbnie (fot. Marcin Szwaja)
27-09-2023

     O tym, że koniec lata zbliża się nieuchronnie, a żniwa zbliżają się ku końcowi, możemy dowiedzieć się także obserwując zachowania zwierząt. O tej porze roku informacji dostarczają nam bociany białe. Ci przedstawiciele ptaka brodzącego w ludowym folklorze mają uprzywilejowany status. Głównie są kojarzone z pożytecznym działaniem, jakim jest przynoszenie dzieci do rodzin.

     Jak "każdy wie": Bociany znajdują dzieci w jaskiniach lub na bagnach i przynoszą je do gospodarstw domowych w koszu na grzbiecie lub trzymając je w dziobach (cytat z wikipedii).

     Bocian to też oznaka zbliżającej się wiosny, a jego gniazdo na budynku, to symbol szczęścia i obfitości plonów dla gospodarstwa. Jest też utożsamiany z pobożnością, zmartwychwstaniem i czystością.

     Jednak ostrzeżeniem i przestrogą do dziś funkcjonującą w wierzeniach ludu chrześcijańskiego dalej obowiązuje: zabicie tego ptaka potrafi ściągnąć nieszczęście na osobę, która tego dokonała. Jest także mniej znana i używana "Prawda": Jak Bóg stworzył białe upierzenie bociana, podczas gdy Diabeł dał mu czarne skrzydła (to także cytat z wikipedii).

21 sierpnia 2023, zlot bocianów w Wierzbnie (fot. Marcin Szwaja)

     Całe zbiórka i posiedzenie zaczyna się od połowy sierpnia na dawnych polach podworskich, a obecnie należące do Małopolskiej Hodowli Roślin. Oraz też na łąkach indywidualnych, wierzbińskich gospodarzy. Codziennie widać tutaj było grupki od kilku do kilkudziesięciu osobników. Przez kilka dni jedne przylatywały, nabierały sił i odlatywały. W tym roku naliczono tutaj trzysta sztuk. Noclegi odbywały się na okolicznych drzewach wzdłuż tzw. "rezerwatu" i wokół domostw tej wioski.

21 sierpnia 2023, widok na "rezerwat" (fot. Marcin Szwaja)

     Jak wspomina jedna z mieszkanek Wierzbna: Jedna z takich par bocianich, przez dwadzieścia lat miała własnościowe gniazdo na topoli obok stodoły. Jednak nastał taki czas, gdy tylko jeden bocian docierał do tejże siedziby i cierpliwie czekał na swoją drugą połówkę z nadzieją, że wkrótce dołączy do niego. Tak dzielnie pilnował swej siedziby przez całe lato i bohatersko bronił je przed potencjalnymi agresorami ze swojego gatunku. Ale tego spotkania się nie doczekał. Drzewo uschło a energetycy przenieśli to gniazdo na pobliski słup elektryczny. Widocznie to było głównym powodem tego, iż bociany nie chciały się zadomowić na nowym lokum...

Już od dziesięciu lat (od 2013 roku) nie chcą się tutaj osiedlić biało-czarne, skrzydlate pary. Odpoczywały przez noc i porannym klekotaniem żegnały się z nami. Teraz pozostaje tylko sentyment i obserwacja ich corocznych sejmików przed oknami naszego domu. W końcu to coroczna tradycja, już wpisana w historię naszej miejscowości
.

     Pewnie i dlatego od 1997 roku bocian w Polsce jest objęty ścisłą ochroną gatunkową. Jego żywotność reguluje status opiekuńczy pod nazwą "Program Ochrony Bociana Białego i Jego Siedlisk".

     Ze względu na wybór jego miejsca występowania, gdzie gniazduje i żeruje na siedliskach przyrodniczych, to chronią go także dwie dyrektywy unijne: ptasia i siedliskowa. Są to tereny należące do obszaru Natura 2000. To jest prawdą, ponieważ te zebrania odbywają się co roku na terenie, o miejscowej nazwie "Rezerwat".

Marcin Szwaja   


Może to odpowiedni czas, by to tradycyjne miejsce spotkań bocianów nabrało większego rozgłosu i stało się wizytówką tej miejscowości w gminie Koniusza?

Taką miejscowością już znaną z dużej liczby gniazd bocianich jest wieś Niedzieliska w gminie Drwinia (za Nowym Brzeskiem). Może i też w nieodległej przyszłości będzie głośno też o "sejmiku bocianim" w Wierzbnie (powiat proszowicki)...

21 sierpnia 2023, zlot bocianów w Wierzbnie (fot. Marcin Szwaja)

ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. informacje od mieszkanki Wierzbna

  2. pl.wikipedia.org

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/serwis/natura/20230927sejmiki/art.php