Skwer przy ulicy Reja - ma być ładniej...

(fot. google.com)

Proszowice, 19-11-2019

     Rozpoczynają się prace związane z nową aranżacją skweru przy ul. Reja w Proszowicach (skwer przy poczcie). Jak czytamy na stronie Urzędu Gminy [...] Ten fragment zieleni przestał być wizytówką naszego miasta. Założenie pierwotnie składające się z otaczającego zieleniec żywopłotu z ligustra, z centralnie wyeksponowaną wierzbą "Płaczącą" oraz kilkoma akcentami ze świerka kłującego odczuły "brzemię czasu", zatraciły walory estetyczne [...].

     Czytamy dalej: [...] Żywopłot z ubytkami, wrośniętymi gatunkami obcymi, nie ma możliwości wykonania cięć pielęgnacyjnych przywracających pożądany efekt. Wierzba odmiana "Płacząca" to drzewo kruche, o koronie z widocznymi nekrozami, próchnicą w rozwidleniach konarów, z rozłamaniem obejmującym dużą część korony, stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa. Świerki kłujące o zdeformowanych koronach, z nasilonymi objawami zasychania igieł, z koronami w szczytowej części, wysokie, słabo zamocowane w podłożu nie są ozdobą ale zagrożeniem.

(fot.UGiM Proszowice )

Nowa aranżacja wymaga usunięcia drzew i żywopłotu. Będzie to otwarty zieleniec z trawnikiem. Po przekątnej oraz w dwóch narożnikach wydzielona zostanie część wyłożona agrowłókniną i kamieniem ozdobnym z nasadzeniami. Nowe nasadzenia to tulipanowiec (liriodendron - nazwa brzmi intrygująco i egzotycznie ale to urodziwe drzewo świetnie nadaje się do polskich warunków) który posadzony będzie w centralnej części, zastępując wierzbę.

Tulipanowiec to bardzo atrakcyjne drzewo - z kwiatami przypominającymi tulipany (ale dopiero po kilku latach), z pięknym pokrojem, z ładną zielenią liści w lecie i z urzekającą żółcią jesienią. Uzupełnieniem będą 2 świerki kłujące, 4 kolumnowe buki, 18 hortensji bukietowych, jałowce płożące oraz szpaler z cisów od strony ul. 3 Maja
.

red.   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/serwis/mieszkancy/gospodarka/20191119ugim_skwer/art.php