Proszowickie Centrum Kultury beneficjentem programu
Powstanie Styczniowe 1863-1864

(fot. źródła)

Proszowice, 12-04-2024

     Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach zostało beneficjentem Programu Dotacyjnego Biura "Niepodległa" - "Powstanie Styczniowe 1863-1864" otrzymując dofinansowanie na realizację zadania "Ku Niepodległej - projekt edukacyjno-animacyjny upamiętniający Powstanie Styczniowe".

     W ramach zadania Centrum Kultury realizuje konkurs plastyczny skierowany do młodzieży oraz dorosłych z terenu powiatu proszowickiego. Konkurs podzielony został na dwie kategorie wiekowe: 13-17 lat i powyżej 18 lat. Zadaniem uczestnika konkursu jest stworzenie pracy graficznej w formie komiksu opowiadającego o wydarzeniach rozgrywających się w czasie Powstania Styczniowego (więcej na ten temat TUTAJ!).

     Zadanie zwieńczone zostanie rekonstrukcją historyczną w proszowickim parku miejskim, połączoną z działaniami edukacyjno-animacyjnymi. W programie wydarzenia: strefa widowiskowa (inscenizacja historyczna, pokazy i warsztaty tańców polskich, pojedynek na szable, pokaz mody z epoki), strefa historyczna (diorama historyczna obozowiska powstańców styczniowych), strefa edukacyjna (arsenał: wystawa broni i uzbrojenia z epoki, poligon historyczny, nauka szermierki, warsztaty plastyczne, warsztaty podpłomyków z degustacją, konstruktor COBI, fotobudka historyczna), strefa piknikowa.

     W trakcie trwania wydarzenia wręczone zostaną również nagrody dla laureatów konkursu plastycznego. Z kolei w holu Centrum Kultury przygotowana zostanie wystawa prac konkursowych.

(fot. źródła)

- Ogromnie cieszymy się, że po raz kolejny nasz wniosek został doceniony przez komisję konkursową. Jednocześnie mamy ogromną nadzieję, że realizowane przez nas zadanie zostanie przychylnie odebrane przez mieszkańców powiatu proszowickiego. Serdecznie zapraszamy młodzież i dorosłych do składania prac konkursowych, a wszystkich pozostałych do uczestnictwa w rekonstrukcji historycznej, połączonej z różnorodnymi działaniami edukacyjno-animacyjnymi. Z całą pewnością będzie to szansa na niezapomnianą podróż w czasie - mówi Małgorzata Płyś, dyrektor Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach.

     Proszowickie Centrum Kultury od ponad 50 lat prowadzi działalność skupioną na edukacji artystycznej dzieci i młodzieży poprzez organizację zajęć stałych, które umożliwiają im rozwój indywidualnych zainteresowań. W bogatej ofercie programowej instytucji znajdują się także autorskie projekty edukacyjno-artystyczne, które realizowane są cyklicznie. Dom Kultury zajmuje się ponadto organizacją najważniejszych wydarzeń kulturalnych i artystycznych dla mieszkańców gminy Proszowice oraz powiatu proszowickiego.

     Otrzymane dofinansowanie to ogromne wyróżnienie dla instytucji, która uplasowała się na 19 miejscu w rankingu wyników ogłoszonych przez Biuro "Niepodległa". Łącznie dofinansowanie otrzymało jedynie 59 wnioskodawców, spośród 212 wniosków. Nadrzędnym celem programu jest wspieranie działań upamiętniających 160. Rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, ze szczególnym uwzględnieniem pamięci i tradycji regionalnej, lokalnej i rodzinnej wpisanej w historię narodową.

red.   

źródła: CKiW Proszowice

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/serwis/ko/kultura/20240412ckiw_styczniowe/art.php