"Muzyczne" proszowickie wątki w jednej z dzielnic Krakowa - wspomnienie

koncert zespołu "Chłopcy z Placu Broni" (fot. Marcin Szwaja)

Proszowice, 5-04-2024

     Niekiedy tak się układa w życiu dziennikarskim, że nie wszystko da się opublikować w aktualnym czasie. Nieraz coś się odłoży na później i o tym się najzwyklej-zapomni. I tak natknąłem się przypadkiem w swoim archiwum na takie wydarzenie, z nieodległej przeszłości i pozwolę sobie je tutaj przedstawić.

     Ubiegły rok obfitował we wszelakie koncerty w wielu dzielnicach Krakowa. Także i w tej najmłodszej części jaką stanowi Nowa Huta, odbyła się we wrześniu wyjątkowa impreza w plenerze. Na zielonym skwerze, przy siedzibie Nowohuckiego Centrum Kultury zagrały i zaśpiewały między innymi zespoły: "Chłopcy z Placu Broni" oraz "Sławomir". Podczas ich występów wspominano o naszych Proszowicach - co skrzętnie odnotowałem ;)...

Tak to "wpleciono" do wiedzy społeczności z Krakowa i okolic to miasteczko nad Szreniawą...:

     Przed występem zespołu "Chłopcy z Placu Broni" - konferansjer rozgrzewał publiczność tymi oto słowami: Niech Nas usłyszą nawet w Proszowicach...

     W czasie występu zespołu "Sławomir", gdy gwiazdor zapowiadał jedną ze swoich piosenek, zasugerował by: Kilku członków z jego orkiestry węgierskiej poszukało ziemi lub działek w okolicy Kocmyrzowa i Proszowic, bo On nie ma dla Nich hektara. To nawiązanie do znanego przeboju pt: Jo nimom hektara.

     Sławomirowi utkwiły zapewne Proszowice, bo dwa miesiące wcześniej występował na Dniach Proszowic. A "Chłopcy z Placu Broni"... - Czy kiedyś byli już u Nas?

występ zespołu - "Sławomir" (fot. Marcin Szwaja)

Może ktoś z Państwa ma na ten temat wiedzę?...

     Jedno trzeba przyznać, publiczność licznie zebrana tamtego wieczoru świetnie się bawiła. A odnośnie śladów społeczności Proszowic, są takowe zauważalne tutaj - jeszcze sprzed powstania Nowej Huty.

Marcin Szwaja   

źródła: Teatr im. Juliusza Słowackiego

(źródło: cowkrakowie.pl)
Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/serwis/ko/kultura/20240405nowej_huty2023/art.php