Wystawa malarstwa Teofila Ociepki tylko do 31 sierpnia

wystawa "Ze snu czy z ducha"
(fot. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka / D.Kołakowski)
Latający smok, UJ
(fot. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka / D.Kołakowski)

Wieliczka, 19-08-2022

     Niezwykłe obrazy Teofila Ociepki można oglądać w Zamku Żupnym w Wieliczce tylko do 31 sierpnia 2022 r. Wystawa "Ze snu czy z ducha? Fantastyczne malarstwo Teofila Ociepki" prezentuje pięćdziesiąt prac uznanego na świecie i jednego z najsłynniejszych polskich malarzy naiwnych. Są wśród nich także obrazy dotychczas niepokazywane.

     Oryginalne obrazy Teofila Ociepki wypełnia fantastyczny świat pełen baśniowych krajobrazów, stworów i barw. Bazyliszki, uskrzydlone konie, duchy i błękitne zwierzęta z Saturna oraz niezwykła, bujna roślinność przyciągają wzrok, fascynują i urzekają. Koło tych obrazów nie da się przejść obojętnie.

     Fantastyczne zwierzęta stały się inspiracją do zorganizowania pokazu przyrodniczego wprowadzającego w świat smoków i dinozaurów. Jest dostępny codziennie do 31 sierpnia 2022 r. Pasjonującą historię prezentowanych zwierząt przedstawi Piotr Witalis z Muzeum Żup Krakowskich w dniach 28, 30 i 31 sierpnia: dla dzieci o godzinie 10.00 i 11.00 a dla dorosłych o godzinie 13.00 i 14.00.

     28 sierpnia o godz. 15.00 wystawę można zwiedzać z kuratorką wystawy Klementyną Ochniak-Dudek. Rezerwacja przez formularz na www.muzeum.wieliczka.pl.

Wystawa została zorganizowana przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i Muzeum Śląskie w Katowicach.

red.   


Wystawa prezentuje prace Teofila Ociepki ze zbiorów: Muzeum Śląskiego w Katowicach, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, Biblioteki Śląskiej w Katowicach, Kolekcji Macieja Balceraka, Kolekcji Leszka Macaka, Kolekcji Aldony i Wojciecha Olejników, Kolekcji Mirosławy i Zbigniewa Pawłowskich

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/serwis/ko/kultura/20220819wieliczka_ociepka/art.php