Kraków już zaplanował obchody Insurekcji Kościuszkowskiej...

(fot. Marcin Szwaja)

Proszowice, 9-01-2024

     W tym roku przypada okrągła, 230-ta rocznica wybuchu powstania kościuszkowskiego (jakże związanej z Ziemią Proszowską). Taką już inicjatywę uchwaliło Narodowe Archiwum w Krakowie z siedzibą na ulicy Rakowieckiej 22E i zapowiada obchody tego jubileuszu, poprzez informację na tematycznej wystawie. Będą to materiały edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

     Jak już wiadomo z naszej historii lokalnej która jest nierozerwalną cząstką wielkiej historii Polski, powstanie z 1774 roku jest zakorzenione w naszym powiecie, gminach, parafiach, miejscowościach a także w rodzinach.

     To cały cykl przygotowań zaczął się w Krakowie, ale dalsza część jest wpisana w Ziemię Proszowską, gdzie kulminacyjnym punktem była zwycięska batalia na polach wokół Racławic. Oto fragment z książki pt: "Bitwa pod Racławicami"-prof. Jana Lubicz-Pachońskiego.

Wczesnym rankiem 4 kwietnia 1794 roku Kościuszko na czele wojsk idąc od obozu w Koniuszy, skręcił po łagodnym zboczu płaskowzgórza ku zachodowi między wsie Radziemice a Przemęczany (gmina Łętkowice, parafia Zielenice) wkraczając do Przemęczan, następnie do Kaczowic i do Smoniowic. Stamtąd dotarł na obszar dziemięrzycki, należący do majątku Racławice własność Walerego Wielogłowskiego herbu Starykoń...

     Nie sposób tutaj ominąć Rzędowic, skąd pochodził kosynier Wojciech Bartosz Głowacki. Choć najnowsza monografia tego bohatera narodowego, wskazuje miejsce jego urodzenia na Zakrzów koło Skalbmierza (no cóż każda pliszka swój ogonek chwali ;) ).

     Wymownym miejscem znajdującym się na naszych ziemiach jest Rynek w Proszowicach, gdzie znajduje się pomnik naczelnika Insurekcji - Tadeusza Kościuszki.

    Zapewne w tym roku, to tutaj i w okolicy odbędą się działania edukacyjno-promocyjne - jak te w krakowskiej siedzibie NA.

Marcin Szwaja   

(fot. Marcin Szwaja)
Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/serwis/ko/historia/20240109rocznica230/art.php