W osiemdziesiątą rocznicę mordu niemieckiego
|
pomnik upamiętniający mord Romów na imbramowickim cmentarzu (fot. Marcin Chorązk) |
Posądza, 22-06-2023
22 czerwca 1943 r. w miejscowości Posądza w powiecie proszowickim funkcjonariusze niemieckiej policji kryminalnej (Kripo) i żandarmerii z Miechowa rozstrzelali prawdopodobnie siedmiu mieszkańców wsi, przede wszystkim członków rodziny Wierzbanowskich i Żmudów. W 80. rocznicę zbrodni dr Marcin Chorązki z krakowskiego IPN złożył kwiaty pod pomnikiem ofiar.
Zbrodnicza akcja była wynikiem donosu o rzekomym ukrywaniu Żydów, jednak Niemcy nikogo takiego w zabudowaniach nie odnaleźli, a za Żydów uznali przypuszczalnie pochodzącą z innego terenu i mieszkającą u Wierzbanowskich rodzinę Żmudów. Zastosowali jednak surowe represje połączone z rabunkiem dobytku rodziny Wierzbanowskich, co wpisywało się w realizowaną w tym czasie politykę terroru wobec małopolskiej wsi.
Zamordowani zostali: Maria Wierzbanowska, Stanisław Wierzbanowski, Katarzyna Żmuda, Teresa Żmuda, Zdzisław Żmuda, Teofil Nowak i nieznany bliżej mężczyzna o nazwisku Zębala. Wszystkich zagrzebano na rozkaz Niemców w pobliżu cmentarza parafialnego w Koniuszy (za jego ogrodzeniem), później ciała ekshumowano i pochowano na samym cmentarzu.
red.
źródła: Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie
|
|
|