Jesteśmy potomkami kosynierów bitwy pod Racławicami

bitwa pod Racławicami, według rysunku Walerego Eljasza (fot. ipsb.nina.gov.pl)

Proszowice, 14-06-2018

     11 czerwca w IKP pojawiła się informacja o śmierci, liczącej 101 lat, Zofii Zimnej z domu Nowak, urodzonej w Przesławicach, pra...pra...? - wnuczki Bartosza Głowackiego.

     Krzysztof Kmiecik, który przekazał tą informację, jest też zapewne pra...pra...- wnukiem bohatera spod Racławic. Piszę zapewne, bo jak podał Jan Lubicz-Pachoński, urząd parafialny w Koniuszy, wydał 20 września 1919 roku Franciszkowi Kmiecikowi zaświadczenie, że pochodzi w czwartym stopniu od Wojciecha Bartosza Głowackiego.

     Wojciech nie miał syna, brakło więc dziedzica pięknej tradycji. Nie mniej odnotuję, że w Proszowicach, jeszcze w latach 60-tych XX wieku żyła sympatyczna pani o nazwisku Bartoszka? Bartoska? Z domu Grzesik. Jej mąż, jak pamięta moja mama, był znacznej postury i najprawdopodobniej pochodził z Rzędowic.

Bartosz Głowacki miał trzy córki...

Najstarsza Helena, urodzona w 1784 roku, w wieku lat 19, poślubiła Wincentego Małka z Muniaczkowic. Z tego małżeństwa pozostały dzieci; Marianna i Jan.

Druga córka - Cecylia urodzona w 1790 roku, wyszła za mąż, w wieku 18 lat, za Grzegorza Nowaka.

Najmłodsza córka, Justyna w 16-tym roku życia, wyszła za mąż w 1810 roku za Szymona Błachuta (Bławuta-Błałuta). Z tego małżeństwa było czworo dzieci. Franciszek Ksawery zmarł wkrótce po urodzeniu, Marianna poślubiona została Andrzejowi Aniołowi. Karol, żonaty z Marianną Trafiał, po jej zgonie, poślubił Elżbietę Anioł, z którą miał syna, nazwanego na cześć dziadka Wojciechem i córkę Agatę.

     Na skutek małżeństw kolejnych pokoleń, w wielu rodzinach płynie krew Bartosza Głowackiego. W bitwie pod Racławicami uczestniczyło 2 tysiące kosynierów, synów ówczesnego powiatu proszowskiego.

Czy mamy świadomość, że wśród nich był nasz pra-pra... dziadek?...

Henryk Pomykalski   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/serwis/ko/historia/20180614prapra/art.php