Dlaczego powinieneś wyrobić kartę EKUZ przed zagranicznym wyjeździe?

(fot. nadesłane)

8-06-2021

     Zanim spakujesz walizki i wybierzesz się w zagraniczną podróż, dobrze byłoby, gdybyś zadbał o swoje bezpieczeństwo. W końcu nigdy nie wiesz, kiedy coś Ci się przytrafi i będziesz potrzebować pomocy medycznej. Właśnie na takiej okoliczności została stworzona karta EKUZ. W tym tekście opowiemy Ci, dlaczego powinieneś wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego przed wyjazdem poza granice Polski.

1. Łatwość dołączenia

     Żeby dołączyć do programu EKUZ, wystarczy tylko złożyć podpisany wniosek o wyrobienie karty. Dokument możesz dostarczyć osobiście do najbliższego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, przesłać pocztą, mailem lub przekazać poprzez Elektroniczną Skrzynkę Podawczą. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak aplikować o kartę ekuz w Krakowie, wejdź na: https://ekuz.com.pl/ekuz-w-krakowie/.

2. Koszt

     A raczej jego brak. Wyrobienie oraz korzystanie z karty są bezpłatne bez żadnych wyjątków. Nie zapłacisz zupełnie nic.

3. Funkcjonalność

     Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pomoże Ci w sytuacji, gdy będzie potrzebować pomocy medycznej poza granicami Polski. W ramach programu możliwe jest korzystanie z publicznej opieki medycznej w takim samym zakresie, jak obywatele kraju, w którym znajduje się posiadacz karty.

4. Zasięg

     Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego działa na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Oznacza to w praktyce, że mając w portfelu kartę EKUZ, możesz leczyć się w: Austrii, Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, na Malcie, w Niemczech, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii.

5. Dostępność

Karta EKUZ stanowi dowód objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym. W związku z tym mogą ją wyrobić:
  • osoby zatrudnione,
  • przedsiębiorcy,
  • bezrobotni zarejestrowani w PUP,
  • emeryci i renciści,
  • dzieci i młodzież do 18 roku życia.

6. Ochrona w razie zakażenia Covid-19

     Ze względu na rozprzestrzeniający się koronawirus, zasady działania karty EKUZ zostały zmodyfikowane w taki sposób, by zapewniały odpowiednią opiekę osobom zakażonym. Jeśli zachorujesz poza Polską, otrzymasz niezbędną pomoc w kraju swojego pobytu z hospitalizacją włącznie.

     Karta EKUZ to bardzo dobry sposób na zapewnienie sobie odpowiedniej ochrony na czas zagranicznego wyjazdu. Pamiętaj jednak, że ubezpieczenie działa tylko w publicznych placówkach. Miej to na uwadze w przypadku, gdy będziesz potrzebować pomocy medycznej. Jeśli zależy Ci na stworzeniu pakietu, który zapewni Ci kompleksową ochronę, to znak, że powinieneś zainteresować się polisą turystyczną. Tego typu produkt w połączeniu z kartą EKUZ rozłożą na Tobą parasol, który pozwoli Ci przetrwać nawet najtrudniejsze sytuacje.

red.   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/info/ras/20210608malin_ekuz/art.php