facebook
Kiedy warto mieć ubezpieczenie graniczne?

    Dzisiaj jest sobota, 16 maja 2021 r.   (135 dzień roku) ; imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   struktura powiatu   |   nasze parafie   |   konkursy   |   prossoviana   |   zaduszki ZP   |   poszukujemy   |   okaż serce INNYM   |   porady, informacje...   |   różne RAS   |   RAS-2   | 

serwis IKP / informacje / różne RAS... / Kiedy warto mieć ubezpieczenie graniczne?
O G Ł O S Z E N I A


Kiedy warto mieć ubezpieczenie graniczne?

(fot. nadesłane)

22-03-2021

     Kiedy warto mieć ubezpieczenie graniczne? Jeśli wybierasz się w podróż samochodową za granicę, oprócz trasy podróży, musisz zadbać o coś jeszcze - ubezpieczenie samochodu. Jaka polisa będzie konieczna? Kiedy rolę spełni standardowe ubezpieczenie komunikacyjne, a kiedy przyda się ubezpieczenie graniczne?

Przezorny zawsze ubezpieczony, czyli jakie ubezpieczenie auta za granicę wybrać?

     Podróże własnym samochodem dają komfort, jakiego na próżno szukać podczas podróżowania zbiorowym środkiem transportu. Jedziemy tam, gdzie chcemy i kiedy chcemy. Zostajemy tak długo, jak dusza zapragnie. W zamian za takie udogodnienia, musimy jednak wypełnić obowiązek, jaki spoczywa na każdym kierowcy - niezależnie od tego, po jakim kraju się porusza. Podstawowym obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa jest oczywiście obowiązkowe ubezpieczenie OC. Jest to ubezpieczenie, które musimy posiadać zarówno na terenie kraju, jak i również podczas podróży zagranicznych. Różnica jest tylko taka, że w niektórych krajach sprawdzi się nasze polskie, klasyczne ubezpieczenie OC, a gdzie indziej konieczne będzie posiadanie Zielonej Karty lub ubezpieczenia granicznego.

"Polskie OC" i jego zakres terytorialny: czy sprawdzi się za granicą?

     Ubezpieczenie OC, jakie znamy z polskiego podwórka, honorowane jest we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej oraz w kilku krajach spoza jej struktur - więcej na ten temat można przeczytać na stronie https://beesafe.pl/ubezpieczenie-oc/. Jeśli trasa Twojej podróży wiedzie na przykład przez Chorwację, Danię, Hiszpanię, Niemcy czy Szwajcarię, przed wyruszeniem w drogę zweryfikuj jedynie ważność swojego ubezpieczenia OC - to ono pokryje koszty szkód w sytuacji, gdy kierując pojazdem wyrządzisz szkody osobom trzecim. Pamiętaj, że już jeden dzień bez ważnego ubezpieczenia OC wiąże się z wysokimi karami finansowymi, więc jeśli koniec polisy przypada na czas Twojej podróży, koniecznie zadbaj o jej przedłużenie. Ubezpieczenie OC możesz w prosty i szybki sposób znaleźć (i kupić!) bez wychodzenia z domu. Składkę polisy dla swojego samochodu wyliczysz na przykład na stronie Beesafe, gdzie po podaniu zaledwie dwóch danych, uzyskasz ofertę skrojoną na miarę Twoich potrzeb.

Kierunek zagranica, czyli gdzie wymagane będzie ubezpieczenie OC graniczne?

     Co jednak w przypadku, gdy na mapie Twoich zagranicznych wojaży znajdzie się państwo spoza Unii? W jakich krajach niezbędne będzie ubezpieczenie graniczne? Co jeśli, zamierzasz podróżować na przykład przez Turcję, Mołdawię czy chociażby Dubrownik, który odcięty jest od reszty Chorwacji i nie honoruje polisy OC wystawionej w Polsce? Wówczas musisz zadbać o Zieloną Kartę, czyli dokument będący zagranicznym ubezpieczeniem samochodu. Obowiązuje ona między innymi w Albanii, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Maroku, wspomnianej Mołdawii, Turcji czy w Rosji i na Ukrainie.

Ubezpieczenie graniczne w Polsce? Sprawdź, kiedy będzie konieczne?

     Ubezpieczenie graniczne może okazać się niezbędne nie tylko podczas naszych zagranicznych podróży, ale także w przypadku osób przyjeżdżających do Polski na zagranicznych numerach rejestracyjnych. Będzie konieczne także w stytuacji, gdy zechcemy przekroczyć granicę kraju samochodem kupionym w innym państwie, nie należącym do Unii Europejskiej. Warto wiedzieć, że minimalny okres ważności ubezpieczenia granicznego, jaki przyjęty został w państwach należących do Systemu Zielonej Karty wynosi 15 dni, w Polsce natomiast ubezpieczenie OC graniczne można kupić na minimum 30 dni.

Zielona Karta, a OC graniczne: krok po kroku

     Warto jednak wiedzieć, że o wyrobienie Zielonej Karty, musimy zadbać odpowiednio wcześniej. O jej wydanie możemy wnioskować w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym mamy wykupioną polisę OC - niektórzy ubezpieczyciele wyrabiają dokument bezpłatnie, jako dodatek do ubezpieczenia OC. Jeśli jednak nie zadbamy o nią odpowiednio wcześniej, wówczas na granicy państw, które nie honorują polskiego OC, będziemy zmuszeni wykupić właśnie wspomniane wyżej ubezpieczenie graniczne. To może wiązać się już jednak z niemałym wydatkiem.

red.   idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Tylko w starciu poglądów prawda się ujawnia.
(Helwecjusz)
maj  16  niedziela
maj  17  poniedziałek
maj  18  wtorek
maj  19  środa
DŁUGOTERMINOWE:
PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ