Terapia zajęciowa w usprawnianiu pacjentów po udarze mózgu

(fot. fzjn.pl)

Proszowice, 20-10-2021

     Udary niosą za sobą szereg negatywnych następstw zarówno natury fizycznej jak i związanej z psychiką człowieka. Zarówno jedna jak i druga strefa może wpływać na codzienne funkcjonowanie osób po udarze. To powoduje, iż często pacjenci stają się zależni od pomocy osób trzecich.

     Jedną z osób odpowiedzialnych za usprawnianie pacjentów po udarze mózgu jest terapeuta zajęciowy. Jego rolą jest pomoc w osiągnięciu maksymalnej niezależności i samodzielności, co pozytywnie wpływa na codziennie funkcjonowanie i jakość życia podopiecznych.

     Od kilku lat w Polsce można zaobserwować prężny rozwój terapii zajęciowej. Dziedzina ta zakłada, iż ludzie są z natury istotami zajęciowymi, a więc aby zachować zdrowie i dobre samopoczucie, muszą realizować określone aktywności.

     Terapeuta zajęciowy wykorzystując zajęcia podtrzymuje zainteresowania pacjenta, przezwycięża niepełnosprawność, zwalcza wiele objawów choroby fizycznej i psychicznej. To powoduje iż możliwości pracy terapeuty są bardzo różnorodne (od pracy w zakresie opieki społecznej, rehabilitacji po projektowanie przestrzenne), a jednocześnie ściśle określone do problemów zajęciowych.

     Jednym z zadań terapeuty zajęciowego jest ułatwianie bądź umożliwianie osobom z różnymi niepełnosprawnościami uczestnictwa w codziennym funkcjonowaniu. Aby to osiągnąć terapeuta obejmuje podopiecznego kompleksową interwencją skupioną na osiągnięcie wspólnie wyznaczonych celów. Również w zakresie neurologii, a w szczególności w pracy z pacjentami po udarze mózgu, terapia zajęciowa stanowi ważny element kompleksowego usprawniania.

     W zależności od zidentyfikowanych problemów zajęciowych podopiecznego, terapia może przybierać różne formy. Przede wszystkim pacjenci mogą uzyskać pomoc w zakresie treningu czynności dnia codziennego, a także wyboru i sposobu korzystania z różnych adaptacji. Dzięki wykorzystaniu różnych metod, terapia staje się bardziej skuteczna, a tym samym pozwala pacjentowi na szybszy powrót do samodzielnego uczestnictwa w codziennym życiu.

Do przykładowych działań jakie może podejmować terapeuta zajęciowy w ramach usprawniania pacjentów po udarze mózgu należą:
  • Trening czynności dnia codziennego
  • Trening funkcji poznawczych
  • Trening komunikacji
  • Terapia ręki
  • Adaptacje sprzętu
  • Adaptacje środowiska
  • Profilaktyka upadków
  • Transfer osób z zaburzeniami neurologicznymi


opracowanie: Paulina Kasprzyk   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/autorskie/paulina/20211020zajeciowa/art.php