"Radca prawny" a "adwokat" - czy jest coś co nas różni?

Magdalena Kowalska-Graca (fot. zbiory autorki)

Kocmyrzów, 7-03-2024

     Witam Państwa serdecznie w nowej rubryce poświęconej prawu. Będę się z Państwem dzielić swoją wiedzą i doświadczeniem, przybliżając wybrane tematy, z którymi jako radca prawny mam styczność na co dzień w sądzie oraz w mojej kancelarii.

     Temat pierwszego artykułu będzie nieco lżejszy, ale wciąż związany z dziedziną prawa. Dzięki niemu będą Państwo również lepiej poznać moją drogę do zawodu.

     Gdy potrzebna jest Państwu reprezentacja przed sądem, najczęściej zwracają się Państwo o pomoc do radcy prawnego lub adwokata. Czy są różnice między tymi dwoma zawodami prawniczymi? Dlaczego niektórzy prawnicy noszą w sądzie niebieski kolor żabotu a inni zielony? Dlaczego jednych tytułuje się "radca prawny" a innych "adwokat"? Jakich zwrotów grzecznościowych używa się w stosunku do poszczególnych zawodów prawniczych?

Kim są radca prawny i adwokat?

     Radca prawny i adwokat to rodzaje zawodów prawniczych. Ich wykonywanie wymaga w pierwszej kolejności ukończenia 5-letnich studiów prawniczych (w moim przypadku był to Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego). Absolwent/ka prawa musi następnie zdać egzamin wstępny na dalsze 'studia', tj. aplikację. Podczas 3-letniej aplikacji, aplikanci pracują zawodowo, jednocześnie uczęszczając na kolejne zajęcia szkoleniowe, zdając egzaminy, odbywając dodatkowe praktyki w sądach, prokuraturach i w kancelarii swojego patrona (mentora). Ja czas aplikacji wykorzystałam również na pracę w Wydziale Cywilnym jednego z sądów na stanowiska asystenta sędziego (sporządzałam wtedy m.in. projekty orzeczeń).

     W trakcie aplikacji duży nacisk kładzie się na umiejętność skutecznego występowania przed sądem. Aplikacja zakończona jest egzaminem przeprowadzanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości, ze wszystkich dziedzin prawa. Jest to czterodniowy egzamin czysto praktyczny - w jego trakcie sporządza się apelacje, umowy handlowe, pozwy, skargi kasacyjne itd. Dopiero po uzyskaniu pozytywnego wyniku z egzaminu radcowskiego lub adwokackiego, uzyskuje się tytuł radcy prawnego lub adwokata i uprawnienia do noszenia togi.

Jaki jest zakres uprawnień radcy prawnego i adwokata?

     Zarówno radca prawny jak i adwokat mogą występować w sądzie na sali rozpraw we wszystkich rodzajach spraw np.: cywilnych, rodzinnych, karnych, gospodarczych, administracyjnych, w charakterze zarówno pełnomocnika, jak i obrońcy. Przedstawiciele obu zawodów prawniczych mogą też sporządzać pisemne umowy, opinie prawne oraz udzielać porad prawnych.

Przedstawiciele obu zawodów prawniczych - radcowie prawni i adwokaci:
  1. muszą pokonać analogiczną drogę do zawodu,
  2. mogą zajmować się identycznymi sprawami,
  3. mają też takie same uprawnienia do występowania przed sądem.
     Czy jest cokolwiek co nas różni? Odpowiedzi należy szukać głęboko w historii wykonywania tych zawodów. Dawniej, przedsiębiorstwa państwowe mogli obsługiwać tylko radcowie prawni, a adwokaci nie mieli do tego uprawnień. Radcowie prawni zatrudniani byli w tych przedsiębiorstwach często na podstawie umowy o pracę. Dopiero w tym miejscu przechodzimy w końcu do znalezienia różnicy jaka dzieli nas radców od adwokatów. Adwokaci - w przeciwieństwie do radców - nadal nie mogą być zatrudniani na umowę o pracę w spółce, czy w urzędzie. Radcowie natomiast - oprócz prowadzenia swojej kancelarii - mogą też pracować etatowo w instytucjach.

Co oznaczają kolory żabotu na togach?

     Przedstawiciele określonych zawodów prawniczych obowiązani są występować na sali rozpraw w stroju urzędowym, tj. w todze. Niebieski żabot znajduje się na togach radców prawnych, zielony - adwokatów, fioletowy - sędziów, a czerwony - prokuratorów.

Jakie są zwroty grzecznościowe używane w stosunku do przedstawicieli wybranych zawodów prawniczych?

     Grzecznościowego słowa mecenas używa się zarówno w stosunku do radców prawnych, jak i adwokatów. Do notariuszy zwyczajowo zwracamy się - pani rejent/panie rejencie. Do zarówno pani sędzi jak i pana sędziego na sali rozpraw - wysoki sądzie. Do prokuratorów - pani/panie prokuratorze.

     Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Państwu poszerzyć wiedzę na temat zawodów prawniczych i dzięki niej będą się Państwo czuli komfortowo podczas wizyt w sądzie lub urzędzie.

Kolejny artykuł zostanie poświęcony tematyce nieruchomości, w tym zasiedzenia.

Magdalena Kowalska-Graca   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/autorskie/magda/20240307roznica/art.php