Dzisiaj jest piątek, 27 maja 2022 r.   (147 dzień roku) ; imieniny: Amandy, Jana, Juliana Dzień Samorządu Terytorialnego    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   wydarzenia terminarz   |   zapowiedzi   | 

serwis IKP / wydarzenia / zapowiedzi / Stay safe - bądź bezpieczny (Muzeum AK)
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-05-27
USD 4,2966 -0,52%
EUR 4,6102 -0,07%
CHF 4,4814 -0,42%
GBP 5,4209 -0,09%
Wspierane przez Money.pl


Stay safe - bądź bezpieczny (Muzeum AK)

(fot. źródła)

Kraków, 11-05-2022

     Już w najbliższy piątek, 13 maja od godziny 19:00 do 24:00, odbędzie się kolejna edycja Krakowskiej Nocy Muzeów tematem przewodnim w Muzeum AK będzie hasło: Stay safe - bądź bezpieczny. Tym razem organizatorzy wzięli na warsztat kwestie dotyczące zagrożeń, wynikające z sytuacji, których doświadczamy na co dzień. Celem jest doradzenie i uruchomienie wyobraźni zawczasu, aby w przyszłości móc uniknąć potencjalnych sytuacji zagrażających zdrowiu lub życiu mieszkańców. Odbędą się liczne prelekcje, warsztaty i pokazy z zakresu szeroko pojętej obronności oraz bezpieczeństwa.

     Specjalnie na to wydarzenie żołnierze Jednostki Wojskowej NIL opowiedzą o survivalu militarnym S.E.R.E. (z ang. przetrwanie, unikanie, opór w niewoli oraz ucieczka), czyli o procedurach wojskowych podczas działania na terytorium wroga. Żołnierze 5. Batalionu Dowodzenia pokażą podstawowe techniki samoobrony, a także wyjaśnią co zabrać ze sobą w chwili szybkiej ewakuacji. Przez cały wieczór dostępne będą pokazy, jak i możliwość osobistego przećwiczenia na macie z żołnierzem sztuki walki krav maga, czyli techniki samoobrony polegającej na kombinacji najskuteczniejszych chwytów w sytuacji bezpośredniego zagrożenia. Przedstawiciele straży miejskiej skupią się z kolei na tematyce cyberbezpieczeństwa. Ich zadaniem będzie uświadomienie zainteresowanym jakie zagrożenia czyhają na nas w świecie online i w tkance miejskiej - podczas podróży w komunikacji miejskiej, w hotelach czy na ulicy po zmroku. Dodatkowo, strażnicy przygotują specjalne pogadanki dla seniorów, dzięki którym można będzie poznać triki radzenia sobie z podstępami przestępców skierowanych do tej grupy odbiorców.

     Noc Muzeów w Muzeum AK będzie okazją do skosztowania prawdziwej, wojskowej grochówki z kuchni polowej, przygotowanej przez 35. Wojskowy Oddział Gospodarczy. Na miłośników militariów będzie czekać Małopolska Grupa Rekonstrukcyjna z bronią i akcesoriami oraz stanowiskiem strzeleckim wyposażonym w repliki broni użytkowanej podczas II wojny światowej. Żołnierze zaprezentują również wybrany ekwipunek i sprzęt wojskowy, będący na stanie wspomnianych jednostek wojskowych.

     Obecne będzie również stoisko Oddziału Klubu Honorowych Dawców Krwi LEGION, utworzonego przy Jednostce Wojskowej NIL, skąd będzie można się dowiedzieć jakie wymogi trzeba spełnić, aby zostać krwiodawcą i ratować życie drugiego człowieka. Jednocześnie w sali obok kasy Muzeum, od godziny 20.00, będą wyświetlane archiwalne filmy dotyczące lat okupacji i działalności AK na Podhalu, w ramach projektu "Digitalizacja Regionalnego Dziedzictwa Telewizyjnego i Filmowego z Archiwum TVP S.A.".

     Zapraszamy również do udziału w zwiedzaniu z przewodnikiem wystawy stałej i ekspozycji czasowych Muzeum AK w aż siedmiu turach oraz do przyjrzenia się z bliska oryginalnej broni z okresu II wojny światowej, stanowiącej zbiory muzealne, m.in.: pistoletu maszynowego Thomson M1928, pistoletu maszynowego PPSz-41, karabinku Mauser Kar98k i pistoletu maszynowego Sten MKII. Dla osób chcących poczuć trochę więcej adrenaliny tego dnia przygotowaliśmy działające cały wieczór stanowisko skoku ze spadochronu przy pomocy wirtualnej rzeczywistości, a także multimedialną strzelnicę. Koszt udziału w wydarzeniu to jedyne 1 zł/os. (z wyjątkiem dodatkowo płatnego stanowiska strzeleckiego).

Uwaga!
Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja na oprowadzania z przewodnikiem w kasie Muzeum, mailowo: rezerwacja@muzeum-ak.pl lub telefonicznie: 12 41 00 796.

Do zobaczenia 13 maja w Muzeum AK!

red.   

źródła: Muzeum Armii Krajowej

 (fot. źródła)


idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Zawsze jest dobry dzień, kiedy otwierasz szczęśliwe oczy.
(ks. Jan Twardowski)
maj  27  piątek
maj  28  sobota
[14.00-19.00]   (Nowe Brzesko)
Dzień Dziecka w Nowym Brzesku
[17.00]   (Proszowice)
MKS NOWA Proszowianka - Orzeł Bębło
maj  29  niedziela
[4.00 - ok. 12.00 (13.00)]   (Proszowice)
giełdy: drobnego inwentarza i koni oraz kwiatów i krzewów
[12.00-20.00]   (Proszowice)
Dzień Pełen Zdrowia! - specjaliści o zdrowiu intymnym kobiet
[13.00]   (Proszowice)
VI. Stary Motór - zlot zabytkowych motocykli
[13.00]   (Pobiednik Mały)
Piknik rodzinny
[15.00]   (Proszowice)
Festyn rodzinny z okazji Dnia Mamy i Dnia Dziecka
[15.00]   (Grębocin)
Dzień dziecka w Grębocinie
[15.00-19.00]   (Waganowice)
Dzień Rodziny w Waganowicach
maj  30  poniedziałek
DŁUGOTERMINOWE:
PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ